Tashqi ishlar vazirligida uchrashuv
2019-yilning 25-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Alisher Abdualiev Turkiyaning “Yildirim Holding” kompaniyasi biznesni rivojlantirish bo‘yicha ijrochi direktori Metin Oktay bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 13-apreldagi 4286-sonli qarorini bajarish doirasida uchrashuvda davlat-xususiy sheriklik tamoyillari asosida birinchi elektr stansiyasini qurish bo‘yicha investitsiya loyihasini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekistonning Turkiyadagi elchixonasi ko‘magida ishlab chiqilgan 1,2 milliard dollarlik loyiha to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar orqali Surxondaryo viloyatida amalga oshiriladi. Issiqlik elektr stantsiyasining quvvati tabiiy gazda 900 MVtni tashkil etadi.
Metin Oktay qayd etishicha, kompaniya ushbu loyihaning muhimligini anglaydi va xalqaro atrof-muhit standartlariga javob beradigan zamonaviy stansiya qurish uchun eng ilg‘or texnologiyalarni va nou-hauni jalb etishni rejalashtirmoqda.
Shuningdek, uchrashuv davomida kimyo sanoati, transport infratuzilmasi, tog‘-kon sanoati va boshqa sohalarda istiqbolli loyihalar yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Elchixonasi ma’lumotlariga ko‘ra, “Yildirim Holding” kompaniyasi Turkiyada energetika, transport infratuzilmasi va logistika, kimyo va tog‘-kon sanoati kabi sohalarga ixtisoslashgan yetakchi kompaniyalardan biri hisoblanadi. U Turkiya, xorijiy davlatlar, shu jumladan, AQSh, Ispaniya, Rossiya va boshqa mamlakatlardagi 50 dan ortiq kompaniyalar bilan hamkorlikda investitsion loyihalarga ega.

25 апреля 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Алишер Абдуалиев встретился с исполнительным директором по развитию бизнеса турецкой компании «Yildirim Holding» Метином Октаем.
В рамках реализации Постановления Президента Узбекистана №ПП-4286 от 13 апреля 2019 года на встрече обсуждены вопросы реализации инвестиционного проекта по строительству первой электростанции на принципах государственно-частного партнерства.
Проект стоимостью 1,2 млрд. долл. США, проработанный при содействии Посольства Узбекистана в Турции, будет реализован в Сурхандарьинской области за счет прямых иностранных инвестиций. Предполагается, что мощность тепловой электростанции комбинированного цикла на природном газе составит 900 МВт.
Метин Октай отметил, что компания осознает важность данного проекта и намерена привлечь самые передовые технологии и «ноу-хау» для того, чтобы построить современную электростанцию, отвечающую международным экологическим стандартам.
Во время встречи также состоялся обмен мнениями по перспективным проектам в химической промышленности, транспортной инфраструктуры, горнодобывающей отрасли и других сферах.
По информации Посольства Узбекистана, «Yildirim Holding» является одной из ведущих компаний в Турции, специализирующейся в таких секторах, как энергетика, транспортная инфраструктура и логистика, химическая и горнодобывающая промышленность. Имеет совместные инвестиционные проекты более чем с 50 компаниями в Турции и зарубежных странах, в числе которых США, Испания, Россия и другие.