Samarqand viloyati musiqali drama teatri jamoasi Qozogʻistonga boradi
Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi maʼlumotiga koʻra, teatr jamoasi Qozogʻiston Respublikasida “Bir oʻlib koʻraychi” spektaklini namoyish qiladi. Ayni paytda jamoa mazkur ijodiy safarga qizgʻin tayyorgarlikni boshlab yuborgan.
Mamlakatimizda madaniyat va sanʼat sohasini rivojlantirish, jahon miqyosidagi ilgʻor tajribalar asosida zamonaviy madaniyat va sanʼat muassasalari barpo etish, ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ijodkor ziyolilarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash masalalariga katta eʼtibor berilmoqda.
Aholi, xususan, yoshlarning madaniy saviyasini yuksaltirish, ularni milliy va umumbashariy madaniyatning eng yaxshi namunalaridan bahramand etish, shu asosda maʼnaviy yetuk, barkamol shaxslarni tarbiyalash, yosh isteʼdod egalarining qobiliyati va salohiyatini roʻyobga chiqarish borasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Islohotlar samarasi Samarqand viloyati musiqali drama teatri jamoasi faoliyatida, sahnalashtirilayotgan asarlari mazmun-mohiyatida ham yaqqol sezilmoqda. Madaniyat va sanʼatning hayotimizdagi oʻrni va ahamiyatini oshirish, yosh avlodni milliy va umuminsoniy qadriyatlar, ona yurtga mehr va sadoqat ruhida tarbiyalash maqsadida ijodiy jamoa oʻz oldiga bir qancha vazifalarni maqsad qilib qoʻygan.
2018 yil Qozogʻistonda “Oʻzbekiston yili”, deb eʼlon qilingan boʻlsa, joriy yil Oʻzbekistonda “Qozogʻiston yili”, deb eʼlon qilindi. Shu yilning 18 aprel kuni Shimkent shahar Oʻzbek drama teatri jamoasi Samarqandda ijodiy safarda boʻlib, “Qashqir uligan tun” spektaklini namoyish etgandi. Uchrashuvda delegatsiya aʼzolari samarqandlik hamkasblarini Qozogʻistonga taklif qildi.

Встреча театральных деятелей
На 25 мая текущего года запланирована творческая командировка в Казахстан коллектива Самаркандского областного музыкально-драматического театра.
По сведениям Министерства культуры Республики Узбекистан, коллектив театра в Республике Казахстан представит спектакль "Попробую один раз умереть". В настоящее время коллектив начал готовиться к этому важному событию.
В нашей стране большое внимание уделяется вопросам развития культуры и искусства, строительства современных учреждений данных сфер на основе передового мирового опыта, укрепления их материально-технической базы, всесторонней поддержке творческой интеллигенции.
Осуществляются широкомасштабные меры по повышению культурного уровня населения, в частности молодежи, ознакомлению с лучшими образцами национальной и общечеловеческой культуры, воспитанию всесторонне развитых и гармоничных личностей, проявлению способностей и потенциала молодых талантов.
Результаты реформ также отражаются и в деятельности коллектива Самаркандского областного музыкально-драматического театра, в сути и содержании поставленных им произведений. Творческий коллектив в целях повышения роли и значения культуры и искусства в нашей жизни, воспитания подрастающего поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей, любви и преданности Родине поставил перед собой ряд задач.
В 2018 году в Казахстане прошел Год Узбекистана, а 2019 год в Узбекистане объявлен Год Казахстана. 18 апреля текущего года коллектив Узбекского драматического театра города Шымкента был в Самарканде на гастролях и представил зрителям спектакль "Ночь, когда воют волки". На встрече члены делегации пригласили в Казахстан своих самаркандских коллег.