2019-yilning 24-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Germaniya Federativ Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Gunter Overfeld bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘oniston bo‘yicha O‘zbekiston-Germaniya hamkorligining dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Elchi Termiz shahridagi Afg‘oniston fuqarolarini o‘qitish bo‘yicha Ta’lim markazi negizida sog‘liqni saqlash sohasida kadrlar tayyorlash bo‘yicha O‘zbekiston tomoni bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni boshlash bo‘yicha Germaniya hukumati qarori to‘g‘risida ma’lum qildi.
Shuningdek, 2019-yil oktabr oyida Toshkentda O‘zbekiston-Germaniya biznes forumiga tayyorgarlikning amaliy masalalari muhokama qilindi. Tadbir doirasida uch tomonlama shaklda aloqalarni o‘rnatish va hamkorlikni faollashtirish maqsadida Termiz shahrida O‘zbekiston-Germaniya-Afg‘oniston uchrashuvini tashkil etish rejalashtirilgan.
Uchrashuvda ijtimoiy-iqtisodiy, avvalo, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya sohalarida Afg‘onistonni tiklashda birgalikda ishtirok etish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Встречa с Послом ФРГ
24 апреля 2019 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Федеративной Республики Германия Гюнтером Оверфельдом.
Обсуждены актуальные вопросы узбекско-германского взаимодействия на афганском направлении.
Посол проинформировал о решении Правительства ФРГ приступить к практической реализации совместных с узбекской стороной проектов по подготовке кадров в сфере здравоохранения на базе Образовательного центра по обучению граждан Афганистана в г.Термезе.
Стороны также обсудили практические вопросы подготовки к проведению узбекско-германского бизнес-форума в октябре 2019 года в г.Ташкенте, в рамках которого предполагается организовать узбекско-германо-афганскую встречу в г.Термезе для установления контактов и активизации сотрудничества в трехстороннем формате.
На встрече рассмотрены и другие вопросы совместного участия в социально-экономическом возрождении Афганистана, прежде всего в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной сферах.