Xotira va qadrlash kuniga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Xalqimiz azaldan o‘lkamizni bosqinchilardan himoya qilgan, uning erkinligi, mustaqilligi va daxlsizligi uchun kurashgan qahramonlarini e’zozlab kelmoqda.
Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan minglab yurtdoshlarimiz xotirasini yod etish, olovli janggohlardan omon qaytgan bobolarimizga, front ortida og‘ir kunlarni sabr-bardosh bilan yenggan, mashaqqatli sinovlarda o‘zligini yo‘qotmagan, imoni butun ajdodlarimizga mehr-oqibat ko‘rsatish tom ma’noda milliy an’anaga aylandi.
Ushbu beshafqat urushda qatnashgan 1,5 milliondan ortiq o‘zbekistonliklarning yarim milliondan ziyodi halok bo‘lganini xalqimiz hech qachon yodidan chiqarmaydi. Front hududlaridan O‘zbekistonga ko‘chirilgan bir millionga yaqin oila va bolalarni qabul qilib, oxirgi bir burda nonini ular bilan baham ko‘rgan xalqimiz o‘zining naqadar olijanobligini, mehr-muruvvatini, yuksak ma’naviyatini yaqqol namoyon etdi.
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga davlatimiz tomonidan mukofotlar topshirish, moddiy va ma’naviy rag‘batlantirish qutlug‘ an’anaga aylandi. Ikkinchi jahon urushi va front ortida mehnat qilgan faxriylarga, xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining oila a’zolariga moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatilmoqda.
Fashizm ustidan qozonilgan g‘alabada xalqimizning ham mardonavor va salmoqli hissasi unutilmas haqiqatdir. 9 may – Xotira va Qadrlash kuni Ikkinchi jahon urushining ayanchli oqibatlarini unutmaslikka, tinchlik va osuda hayotning qadriga yetishga, Vatanga sadoqat hissi bilan yashashga, shuningdek, doimo ogoh va hushyor bo‘lishga, tarixiy xotiraga sadoqat ruhida tarbiyalashga xizmat qilib kelmoqda.
Mamlakatimizda 9 may – Xotira va Qadrlash kuni umumxalq bayramini keng nishonlash, Ikkinchi jahon urushida fashizmga qarshi kurashishga hissa qo‘shgan, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining xotirasini abadiylashtirish, barcha faxriylarga hurmat ko‘rsatish maqsadida:
1. 9 may – Xotira va Qadrlash kuni umumxalq bayramiga bag‘ishlangan tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish dasturi (keyingi o‘rinlarda Dastur deb ataladi) 1-ilovaga muvofiq ma’qullansin.
2. 9 may – Xotira va Qadrlash kuni umumxalq bayramiga bag‘ishlangan tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish bo‘yicha ishchi guruh tarkibi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Ishchi guruh (A.Aripov):
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda “Ajdodlarni xotirlash – muqaddas qadriyat”, “E’tibor va g‘amxo‘rlik – insoniy burch” shiorlari ostida Dasturda nazarda tutilgan tadbirlarning yuqori saviyada o‘tkazilishini ta’minlasin va joylarda 9 may – Xotira va Qadrlash kuni umumxalq bayramiga (keyingi o‘rinlarda Bayram deb ataladi) bag‘ishlangan tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazishga amaliy yordam ko‘rsatsin;
Ikkinchi jahon urushining har bir qatnashchisiga, front orti mehnat faxriylariga, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining oila a’zolariga moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatish maqsadida tegishli vazirliklar, idoralar va boshqa tashkilotlar, harbiy qismlar vakillarini biriktirib, ushbu toifadagi shaxslarni qutlash maqsadida ularning yashash joyiga rahbarlarning tashrifini tashkil etsin;
yolg‘iz va kam ta’minlangan Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarining turar joyi va uy xo‘jaliklarini ta’mirlash, obodonlashtirish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirsin;
Bayramga tayyorgarlik ko‘rish davomida Ikkinchi jahon urushi va front orti mehnat faxriylari, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari ko‘rsatgan matonat, mardlik va jasoratning ahamiyatini keng aholi, ayniqsa, yoshlar orasida tushuntirish, targ‘ib va tashviq qilish bo‘yicha madaniy-ma’rifiy va vatanparvarlik yo‘nalishidagi tadbirlar o‘tkazilishini tashkil qilsin;
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomidan biryo‘la to‘lanadigan pul mukofotini tantanali ravishda topshirsin;
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga tibbiy va ijtimoiy xizmat ko‘rsatish, ularni parvarish qilish maqsadida tibbiy bilimlarga ega xodimlarni (shartnoma asosida) biriktirgan holda doimiy ravishda patronaj xizmatini tashkil qilsin;
Ikkinchi jahon urushiga O‘zbekistondan ketib g‘alabaga o‘zining beqiyos hissasini qo‘shgan va urush qahramoni bo‘lgan faxriylar nomlarini abadiylashtirish maqsadida o‘zlari tug‘ilib o‘sgan ko‘chalarga ularning nomlarini berish yuzasidan tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirsin;
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining istaklari asosida ularni respublika hududidagi sanatoriyalarga bepul yuborilishini tashkil etsin;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi belgilangan joylarda Ikkinchi jahon urushi vaqtidagi harbiy texnika namoyishini tashkil etsin;
Toshkent shahrida Ikkinchi jahon urushiga aloqador arxivdan olingan foto va hujjatlar ko‘rgazmasini tashkil etsin;
G‘alabaga o‘z hissasini qo‘shgan, Vatanimiz mustaqilligi uchun jonini, kuch-quvvatini ayamagan har bir faxriy, har bir kishi xotirasi abadiylashtirilishini, ularga munosib hurmat-ehtirom ko‘rsatilishini ta’minlasin.
4. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Xotin-qizlar qo‘mitasi, O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi bilan birgalikda:
viloyatlar, shaharlar va tumanlarda Bayramga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha kompleks tadbirlarni ishlab chiqsinlar va amalga oshirsinlar;
Ikkinchi jahon urushi vaqtidagi kompozitsiyalar installyatsiyasi, jumladan, urush yillarining qo‘shiq va kuylari, dasturxon tuzash va tegishli sharoitlar yaratish bilan bog‘liq tadbirlarni tashkil etsinlar;
ko‘chalar va maydonlar Bayramga bag‘ishlangan plakatlar va stendlar bilan bezatilishini ta’minlasinlar.
5. Belgilab qo‘yilsinki, o‘tkaziladigan Bayram tadbirlari hamda mamlakatimizning turli hududlarida istiqomat qiluvchi Ikkinchi jahon urushi va front orti mehnat faxriylari vakillarining Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan asosiy marosimlarga temir yo‘l yoki avtomobil transportida kelib-ketishi, mehmonxonalarda joylashishi, ovqatlanishi, madaniy hordiq chiqarishi bilan bog‘liq xarajatlar, shuningdek, zarur hollarda tegishli kiyim-kechaklar bilan ta’minlanishi:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda – mahalliy budjetlar hamda homiylik xayriyalari hisobidan;
Toshkent shahrida – O‘zbekiston Respublikasi respublika budjeti va Toshkent shahar mahalliy budjeti mablag‘lari hisobidan teng ulushlarda qoplanadi.
6. O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Toshkent shahrida 2019 yil 9 may soat 21.00 da Xotira va Qadrlash kuniga bag‘ishlangan bayram salyutini tashkil qilsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi va Milliy gvardiya tantanali tadbirlar o‘tkaziladigan joylarda jamoat tartibi va xavfsizligini ta’minlasinlar.
8. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, “Dunyo” axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Bayramga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘liq jarayonlarni, ushbu qaror ijrosini ta’minlashga qaratilgan tadbirlarni keng yoritish, shuningdek, mavzuga oid teleko‘rsatuvlar va radioeshittirishlar tayyorlab efirga uzatish, maqolalar e’lon qilish tavsiya etilsin.
9. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi V.V.Mahmudov zimmasiga yuklansin.

О мерах по подготовке и проведению мероприятий к дню памяти и почестей
Испокон веков наш народ чтил своих героев, защищавших наши края от захватчиков, боровшихся за его свободу, независимость и неприкосновенность границ.
Память о тысячах соотечественников, погибших во Второй мировой войне, проявление заботы и милосердия к нашим дедам, вернувшимся живыми с полей огненных сражений, предкам с крепкой верой, стойко перенесшим тяжелые дни в тылу, не потерявшим себя в суровых испытаниях, воистину превратились в национальную традицию.
Наш народ всегда будет помнить, что из 1,5 миллиона узбекистанцев, принимавших участие в этой беспощадной войне, погибли свыше полумиллиона человек. В годы войны узбекский народ принял около миллиона семей и детей, эвакуированных в Узбекистан с прифронтовых территорий, делился с ними последним куском хлеба, и в этом ярко проявились благородство, милосердие и сострадание, высокая духовность нашего народа.
Сложилась добрая традиция вручения государством наград участникам и инвалидам Второй мировой войны, их материального и морального поощрения. Участникам Второй мировой войны и ветеранам трудового фронта, семьям военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга, оказывается материальная и моральная помощь.
Мужественный и весомый вклад нашего народа в победу над фашизмом – незабываемая истина. 9 мая – День Памяти и Почестей призывает не забывать ужасные последствия Второй мировой войны, ценить мирную и спокойную жизнь, жить с чувством преданности Родине, всегда быть бдительными и внимательными, направлять усилия на воспитание в духе преданности исторической памяти народа.
В целях широкого празднования всенародного праздника 9 мая – Дня Памяти и Почестей, увековечения памяти военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости, уважения ко всем ветеранам:
1. Одобрить Программу по подготовке и проведению мероприятий, посвященных празднованию 9 мая – Дня Памяти и Почестей (далее – Программа), согласно приложению № 1.
2. Утвердить состав рабочей группы по организации и проведению мероприятий, посвященных празднованию всенародного праздника 9 мая – Дня Памяти и Почестей, согласно приложению № 2.
3. Рабочей группе (Арипов А.Н.):
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить проведение на высоком организационном уровне мероприятий, предусмотренных Программой под девизом«Аждодларни хотирлаш – муқаддас қадрият» и «Эътибор ва ғамхўрлик – инсоний бурч», оказывать практическую помощь в подготовке и проведении на местах мероприятий, посвященных всенародному празднику 9 мая – Дню Памяти и Почестей (далее – Праздник);
закрепить за каждым участником Второй мировой войны и ветераном трудового фронта, семьями военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости, представителей соответствующих министерств, ведомств, других организаций и воинских частей, организовать с целью чествования посещение руководителями мест проживания указанной категории лиц;
провести соответствующие мероприятия по ремонту, благоустройству жилья и домашних хозяйств одиноких и малообеспеченных участников Второй мировой войны;
организовать в ходе подготовки к Празднику проведение мероприятий культурно-просветительской и патриотической направленности по разъяснению среди широких слоев населения, особенно молодежи, значения непоколебимости, мужества и героизма, проявленных ветеранами Второй мировой войны и трудового фронта, а также военнослужащими и сотрудниками правоохранительных органов, погибшими при исполнении служебного долга в годы независимости;
вручить участникам и инвалидам Второй мировой войны единовременное денежное вознаграждение от имени Президента Республики Узбекистан в торжественной обстановке;
организовать постоянную патронажную службу по оказанию медицинского и социального обслуживания с целью ухода за каждым участником и инвалидом Второй мировой войны с закреплением работников, обладающих знаниями в области медицины (на договорной основе);
провести соответствующие мероприятия по присвоению имен ветеранов – героев войны, отправившихся из Узбекистана на Вторую мировую войну и внесших неоценимый вклад в достижение победы, улицам, где они родились и выросли, в целях увековечения их памяти;
организовать по желанию участников и инвалидов Второй мировой войны их бесплатное направление в санатории, расположенные на территории республики;
организовать в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте показы военной техники времен Второй мировой войны в строго установленных местах;
организовать в городе Ташкенте выставку взятых из архива фотографий и исторических документов периода Второй мировой войны;
обеспечить увековечение памяти, достойное чествование каждого ветерана, каждого человека, внесшего вклад в Победу, не пожалевшего своей жизни, всех своих сил ради независимости нашей Родины.
4. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством культуры, Министерством обороны, Министерством внутренних дел, Комитетом женщин Узбекистана, Советом Федерации профсоюзов Узбекистана, Республиканским центром духовности и просветительства, Фондом «Нуроний» по социальной поддержке ветеранов Узбекистана, Общественным благотворительным фондом «Махалла» и Союзом молодежи Узбекистана:
разработать и реализовать в областях, районах и городах комплекс мероприятий по подготовке и проведению Праздника;
организовать инсталляции композиций, а также мероприятия по исполнению музыки и песен военных лет, накрытие столов, а также создание других необходимых условий;
обеспечить оформление улиц и площадей плакатами и стендами, приуроченными к Празднику.
5. Установить, что расходы, связанные с прибытием ветеранов Второй мировой войны и трудового фронта из разных регионов страны в город Ташкент железнодорожным либо автомобильным транспортом для участия в праздничных мероприятиях и церемониях, а также их отбытием, их размещением в гостиницах, питанием, организацией соответствующих культурно-досуговых мероприятий, а также обеспечением их в необходимых случаях соответствующей одеждой покрываются:
в Республике Каракалпакстан и областях – за счет местных бюджетов и благотворительных пожертвований;
в городе Ташкенте − в равных долях за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан и местных бюджетов.
6. Министерству обороны Республики Узбекистан организовать 9 мая 2019 года в 21.00 в городе Ташкенте праздничный салют, посвященный Дню Памяти и Почестей.
7. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан и Национальной гвардии обеспечить общественный порядок и безопасность в местах проведения торжественных мероприятий.
8. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации широкое освещение процессов по подготовке и проведению Праздника, мероприятий по исполнению настоящего постановления, а также подготовку и передачу в эфир теле- и радиопередач, публикацию статей на эту тему.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В.