“Central Asia – 2019: Fan, taʼlim, madaniyat va biznesda internet va axborot-kutubxona resurslari” XIII xalqaro konferensiyasi boshlandi
2019-04-24 | Fan
Bugun, 24 aprel kuni Xorazm viloyatining Urganch shahrida “Fan, taʼlim, madaniyat va biznesda internet va axborot-kutubxona resurslari” “Central Asia – 2019” XIII xalqaro konferensiyasi boshlandi.
Unda 10 dan ortiq mamlakatdan tashrif buyurgan xalqaro ekspertlar, axborot-kutubxona va axborot-resurs markazlari, kutubxonalar, nashriyotlar, arxivlar, muzeylar rahbarlari va mutaxassislari, olimlar, taʼlim muassasalari oʻqituvchilari, AKT mutaxassislari, jamoat arboblari, vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etmoqda.
Xalqaro konferensiyani Xorazm viloyati hokimi Farhod Ermanov kirish soʻzi bilan ochdi va anjuman ishtirokchilarini tabrikladi.
Konferensiyada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Avaz Xojimetov soʻzga chiqdi hamda xalqaro ekspertlarga Oʻzbekistonda sohaga qaratilayotgan eʼtibor, shu jumladan, Agentlik tomonidan kitobxonlikni ommalashtirish, kitob targʻiboti, kutubxonalar va axborot resurs markazlarini rivojlantirish yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar, yangi loyihalar haqida maʼlumot berdi.
“Mazkur xalqaro konferensiya axborot-kutubxona resurslari sohasida yangi bosqichni boshlab beradi, – dedi Avaz Xojimetov. – Bu yerda dunyoning rivojlangan mamlakatlaridan professional mutaxassislar ishtirok etayotgani mahalliy mutaxassislarga juda asqatadi”.
Tadbirda Oʻzbekistonda axborot-kutubxona sohasini rivojlantirishga oid Prezident qarori qabul qilingani hamda ushbu qaror ijrosi boʻyicha taʼlim muassasalari kutubxonalarini adabiyotlar bilan taʼminlash, oʻzbek va jahon adabiyoti namunalarining audio variantlarini yaratish, “Bibliobus”lar faoliyatini yoʻlga qoʻyish, QR-kodlar yordamida elektron kitoblardan foydalanish singari muhim ishlar amalga oshirilayotgani taʼkidlandi.
“Davlatimiz rahbari ilgari surgan beshta tashabbus asosida kitobxonlikni yanada ommalashtirish, kutubxonalar fondini boyitish yuzasidan misli koʻrilmagan loyihalar hayotga tatbiq etilmoqda, – dedi Avaz Xojimetov. – Ishonamanki, ushbu xalqaro konferensiya oʻzaro fikr va tajriba almashish maydoni, kutubxona tizimini zamonaviy asoslarda rivojlantirish, kitobxonlikni targʻib qilish va tashkil etishga xizmat qiladi”.
Xalqaro konferensiyada, shuningdek, AQSH Kutubxona fondi ijrochi direktori Merris Sumrall, Belarus Milliy kutubxonasi direktori Roman Motulskiy va boshqa xalqaro ekspertlar xalqaro konferensiyaning ahamiyati, unda muhokama etilayotgan mavzularning dolzarbligi haqida soʻz yuritdi.
Anjumanning birinchi kunida “Biblioteka 4.0” – xizmat koʻrsatish kutubxonasining kelajak modeli”, “Kontentlar tizimini boshqarish imkoniyatlari: Axborot savodxonligini oshirish yechimlari va kutubxona dasturlari”, “Ilmiy yangiliklar agregatori tahliliy tadqiqotlar uchun axborot resursi va baza sifatida”, “Raqamlashtirilgan kolleksiyalar elektron toʻplamlarni tashkil qilish shakli sifatida: Prezident kutubxonasi tajribasi”, “Oʻzbekiston Respublikasida kutubxona va axborot sohasining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari” kabi mavzularda maʼruzalar tinglanmoqda.

В Ургенче стартовала XIII Международная конференция «Central Asia – 2019: Интернет и информационные библиотечные ресурсы в науке, образовании, культуре и бизнесе»
2019-04-24 | Наука
Сегодня, 24 апреля в городе Ургенче Хорезмской области стартовала XIII Международная конференция «Central Asia – 2019: Интернет и информационные библиотечные ресурсы в науке, образовании, культуре и бизнесе».
В мероприятии принимают участие международные эксперты, сотрудники информационно-библиотечных и информационно-ресурсных центров, библиотек, издательств, архивов, руководители и специалисты музеев, учёные, преподаватели учебных заведений, специалисты в области ИКТ, общественные деятели, представители министерств и ведомств из более 10 стран.
Хоким Хорезмской области Фарход Эрманов открыл международную конференцию и поприветствовал участников мероприятия.
С докладом выступил первый заместитель директора Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан Авазбек Ходжиметов. В нём он представил собравшимся, в том числе и международным экспертам, развёрнутую информацию о текущем состоянии отрасли, о реализуемых Агентством информации и массовых коммуникации мерах, направленных на популяризацию чтения среди населения, развитие библиотек и информационно-ресурсных центров, о новых проектах.
«Данная международная конференция открывает новый этап и перспективы в области развития информационно-библиотечных ресурсов, – сказал Авазбек Ходжиметов. – Участие профессиональных специалистов из других стран будет содействовать ценному обмену опытом с национальными сотрудниками отрасли».
На мероприятии было отмечено, что принято постановление Президента о развитии информационно-библиотечной сферы Узбекистана. В частности, в целях его исполнения была проделана большая работа по обеспечению библиотек образовательных учреждений соответствующими литературными фондами, реализованы такие проекты, как создание аудиоверсий произведений узбекской и мировой литературы, в сельской местности начали свою деятельность Библиобусы, организован широкий доступ населения к электронным книгам с помощью QR-кодов.
«На основе пяти инициатив, выдвинутых главой государства, ведутся беспрецедентные проекты по популяризации книг и обогащению библиотечных фондов, – отметил Авазбек Ходжиметов. – Я уверен, что эта международная конференция послужит платформой для обмена идеями и опытом в развитии и систематизации деятельности библиотек на современной основе, пропаганде и организации дополнительных условий для чтения книг».
На международной конференции исполнительный директор Библиотечного фонда США Меррис Сумралл, директор Национальной библиотеки Беларуси Роман Мотулский и другие международные эксперты также говорили о значении международной конференции и актуальности обсуждаемых вопросов.
В первый день конференции были заслушаны доклады по таким темам, как «Библиотека 4.0» – будущая модель библиотечных услуг», «Возможности управления системой контентов: Решение по повышению информационной грамотности и библиотечные программы», «Агрегатор научных инноваций как информационный ресурс и база для аналитических исследований», «Цифровые коллекции как формат организации электронных комплексов: опыт Президентской библиотеки», «Современное состояние и перспективы развития библиотечной и информационной сферы в Республике Узбекистан».