Yurtimizda 376 qozoq tilida ta’lim beruvchi umumta’lim maktabi faoliyat ko‘rsatadi
Yoshlar press klubida “O‘zbekistonda Qozog‘iston yili yoshlar nigohida” mavzuida uchrashuv tashkil etildi.
O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, Milliy madaniy markazlar hamkorligida o‘tkazilgan uchrashuvda ekspertlar, mamlakatimizdagi diplomatik korpusi vakillari, milliy madaniy markazlar rahbarlari, O‘zbekistonda istiqomat qiluvchi qozoq millatiga mansub yoshlar ishtirok etdi.
Ma’lumki, azal-azaldan O‘zbekiston va Qozog‘iston xalqlari bir-biriga qadrdon do‘st bo‘lib kelgan. O‘zbekistonda “Qozog‘iston yili”ning e’lon qilinishi esa strategik sheriklik munosabatlari tobora mustahkamlanib, ishonch va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash kuchayib borayotganligidan dalolat beradi hamda hamkorlik munosabatlarini rivojlantirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib xizmat qilmoqda.
Mamlakatimizda 376 ta qozoq tilida ta’lim beruvchi umumta’lim maktabi faoliyat ko‘rsatadi. Yetti oliy o‘quv yurtida qozoq tili va adabiyoti mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlanmoqda. O‘zbekiston yoshlar ittifoqi tomonidan o‘tkazib kelinayotgan bir qator loyihalarda qozoq yoshlari faol qatnashib kelmoqda. Shuningdek, ko‘plab yoshlarimiz Qozog‘istonda tashkil etilayotgan xalqaro tadbirlarning doimiy ishtirokchisidir.
Press-klubda hamkorlikdagi tadbirlarning ahamiyati hamda kelgusidagi rejalar haqida to‘xtalib o‘tildi. Shuningdek, O‘zbekistonda “Qozog‘iston yili” deb e’lon qilinishi hamda ikki mamlakat o‘rtasida imzolangan hamkorlik shartnomalari haqida ham ma’lumot berildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston qozoq milliy madaniy markazi faoliyati, markaz tomonidan o‘zbek-qozoq qardoshligini mustahkamlashda amalga oshirilayotgan ishlar haqida ham so‘z yuritildi.

Год Казахстана – взглядом молодежи
В Молодежном пресс-клубе состоялась беседа на тему "Год Казахстана в Узбекистане – взглядом молодежи".
В мероприятии, организованном Союзом молодежи Узбекистана совместно с национальными культурными центрами, приняли участие эксперты, представители аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, руководители национальных культурных центров, проживающая в Узбекистане казахская молодежь.
Известно, что узбекский и казахский народы издревле являются близкими друзьями. Объявление в Узбекистане Года Казахстана свидетельствует о дальнейшем укреплении связей стратегического партнерства, повышении доверия и усилении взаимной поддержки, а также служит важным шагом на пути развития партнерских отношений.
В нашей стране действуют 376 общеобразовательных школ с казахским языком обучения. В семи высших учебных заведениях готовятся кадры по специальности "Казахский язык и литература". Казахская молодежь активно участвует в процессе реализации ряда проектов Союза молодежи Узбекистана. Более того, наша молодежь постоянно участвует в организуемых в Казахстане международных мероприятиях.
В пресс-клубе речь шла о значении совместных действий, планах на перспективу. Также была представлена информация об объявлении Года Казахстана в Узбекистане и подписанных соглашениях о сотрудничестве между двумя странами.
Кроме того, на встрече говорилось о деятельности Казахского национального культурного центра Узбекистана, проводимой им работе по укреплению братства узбекского и казахского народов.