Osiyo chempionatida dastlabki g‘oliblar aniqlandi
Mazkur chempionat O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Milliy olimpiya qo‘mitasi, Xalqaro velosipedchilar ittifoqi (UCI), Osiyo velosport konfederatsiyasi (ASS) hamda mamlakatimiz velosport federatsiyasi tomonidan o‘tkazilmoqda.
Unda Xitoy, Yaponiya, Janubiy Koreya, Hindiston, Vetnam, Gonkong, Malayziya, Filippin, Tailand, Mo‘g‘uliston, BAA, Iordaniya, Eron, Saudiya Arabistoni, Yaman va Livan kabi 40ga yaqin mamlakatdan 500 nafardan ortiq velopoygachilar ishtirok etishyapti.
Chempionatning dastlabki kunida ayollar 30 km, erkaklar esa 40 km masofaga jamoaviy poygalarda qatnashmoqda. Shuningdek, bugun paralimpiyachilar o‘rtasida 3 yo‘nalishda poygalar o‘tkaziladi.
Biroz avval yakunlangan ayollar o‘rtasidagi jamoaviy poygada Janubiy Koreya terma jamoasi eng yaxshi natija ko‘rsatgan holda 1-o‘rinni egalladi. Shuningdek, Qozog‘iston termasi marraga ikkinchi bo‘lib yetib kelgan bo‘lsa, Gonkong sharafini himoya qilgan velopoygachilar chempionatning uchinchi pog‘onasidan joy oldi.

Выявлены первые победители чемпионата Азии
Данный чемпионат проводится Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Национальным олимпийским комитетом, Федерацией велоспорта Узбекистана, а также Международным союзом велосипедистов (UCI) и Азиатской конфедерацией велоспорта (ACC).
В нем принимают участие более 500 велосипедистов почти из 40 стран, таких как Китай, Южная Корея, Индия, Вьетнам, Гонконг, Малайзия, Филиппины, Таиланд, Монголия, ОАЭ, Иордания, Иран, Саудовская Аравия, Йемен и Ливан.
В первый день чемпионата женщины участвуют в командных гонках на 30 километров, а мужчины – на 40 километров. Кроме того, проводятся гонки в трех направлениях среди паралимпийцев.
В командных гонках среди женщин лучший результат зафиксировала сборная команда Южной Кореи, которая заняла первое место. Второй финишировала сборная Казахстана, а велосипедисты, защищавшие честь Гонконга, замкнули тройку лидеров.