“Oʻzbekiston Respublikasi pensiya tizimi islohoti va xorijiy davlatlar tajribasi” mavzusida Xalqaro konferensiya
2019-04-23 | Iqtisodiyot
18-20 aprel kunlari Toshkent shahrida (Oʻzbekiston) Xalqaro pensiya va ijtimoiy fondlar assotsiatsiyasi va Oʻzbekiston Respublikasi byudjetdan tashqari Pensiya jamgʻarmasi tomonidan tashkil etilgan "Oʻzbekistonda va Yevrosiyoda pensiya islohoti. Muammolar va yechimlar" mavzusida Xalqaro konferensiya boʻlib oʻtdi. Bu mamlakatimizda boʻlib oʻtgan birinchi shu turdagi forumdir.
Konferensiyada Armaniston, Belarus, Gruziya, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Moldova, Tojikiston davlatlarining pensiya va ijtimoiy fond hamda muassasalarining rahbarlari, shuningdek “Gazfond” nodavlat Pensiya jamgʻarmasi vakillari ishtirok etdi.
Tadbirning kirish qismida Xalqaro pensiya va ijtimoiy fondlar assotsiatsiyasi direktori E. Ametov, Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirining oʻrinbosari Y. Tursunov va Oʻzbekiston Respublikasi Mehnat va bandlik munosabatlari vazirining birinchi o'rinbosari E. Muxitdinov soʻzga chiqishdi.
Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Moldova va Ozarbayjon davlatlari delegatsiyalarining vakillari ushbu mamlakatlarning pensiya tizimlari, ularning oʻxshashliklari va farqlari haqida ma'lumot berishdi.
O'zbekiston Respublikasi Pensiya jamgʻarmasi mutaxassislari mamlakatimizda pensiya islohotlari konsepsiyasi haqida ma’lumot berdilar.
Butunrossiya mehnat ilmiy-tadqiqot institutining bosh ilmiy xodimi, iqtisod fanlari doktori Valentin Roikning "Sobiq Sovet Ittifoqi davlatlarida pensiya islohotlari: natijalar, hal qilinmagan muammolar, yangi qiyinchiliklar va ularga javoblar" mavzusidagi ma’ruzasi alohida qiziqish uygʻotdi.
U 90-yillarning boshida ijtimoiy-siyosiy modeldagi o'zgarishlarni, keyinchalik “shok terapiyasi” va uning pensionerlarga ta'siri, oʻtgan vaqt mobaynida MDH davlatlarining pensiya tizimlarini modernizatsiya qilish natijalari, ularning davlatini institutsional pozitsiyadan va aholi keksayishining barqaror rivojlanish tendensiyasi doirasida yuzaga kelgan muammolarni tasvirlab berdi.
Ishtirokchilar pensiya tizimlarini isloh qilish va ijtimoiy sugʻurta masalalari, shu jumladan pensiya yoshidagi oʻzgarishlarni muhokama etdilar. Xususan, O'zbekistonda pensiya yoshi erkaklar uchun 60 yosh, ayollar uchun esa 55 yosh, deb belgilangan. Turkmanistonda mos ravishda 62 va 57 yosh, Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Tojikistonda – 63 va 58 yosh, bundan tashqari, Qozogʻistonda ayollarning pensiya yoshini asta-sekin oshirib, 63 yilga yetkazish toʻgʻrisida qaror qabul qilingan.
Shu bilan birga, delegatlar Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 18 martdagi “Nogironligi bo’lgan farzandlarning onalarini ijtimoiy qo’llab-quvvatlash hamda ijtimoiy ahamiyatli tovarlarni (xizmatlarni) erkin narxlarda  sotilishini ta’minlashga yo’naltirilgan o’zgartirish va qo’shimchalar kiritish to’g’risida”gi qaroriga muvofiq nogiron bolalarni tarbiyalayotgan onalarga ijtimoiy nafaqalar to'lash tartibi bilan tanishdilar.
Mazkur qarorga ko’ra ushbu ayollar 55 yoshga toʻlganidan soʻng, zarur ish tajribasiga ega bo'lmasa ham, oylik nafaqa olish huquqiga egaligi koʻrsatib oʻtilgan. Bugungi kunda mazkur masala boʻyicha Pensiya jamgʻarmasiga 1000 nafarga yaqin onalar murojaat qilishgan.
Shuningdek, anjuman ishtirokchilari tomonidan Yevroosiyo davlatlarining pensiya tizimlari o’rganildi hamda sohani rivojlantirishning keyingi yo'nalishlarini muhokama etildi.

Международная конференция на тему: «Реформа пенсионной системы Республики Узбекистан и опыт зарубежных стран»
2019-04-23 | Экономика
18-20 апреля в г. Ташкенте (Узбекистан) прошла Международная конференция «Пенсионная реформа в Узбекистане и странах Евразии. Проблемы и решения», организаторами которой были Международная ассоциация пенсионных и социальных фондов и внебюджетный Пенсионный фонд Республики Узбекистан.
Это первый подобный форум, проводимый в стране. В конференции приняли участие руководители пенсионных, социальных фондов и учреждений Армении, Беларуси, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, Таджикистана, представители негосударственного Пенсионного фонда «Газфонд».
С приветствиями к участникам обратились директор Международной ассоциации пенсионных и социальных фондов Е. Аметов, заместитель министра финансов Республики Узбекистан Ё. Турсунов, первый заместитель министра занятости и трудовых отношений Республики  Узбекистан Э. Мухитдинов.
Делегаты из Казахстана, Кыргызстана, Молдовы и Азербайджана представили информацию о пенсионных системах этих стран, их сходствах и различиях. Специалисты Пенсионного фонда Республики Узбекистан рассказали о Концепции пенсионной реформы в нашей стране.
Особый интерес вызвал доклад главного научного сотрудника Всероссийского научно-исследовательского института труда, доктора экономических наук Валентина Роика на тему: «Пенсионные реформы на постсоветском пространстве: результаты, нерешенные вопросы, новые вызовы и ответы на них». Он описал смену социально-политической модели в начале 1990-х годов, последующее применение «шоковой терапии» и ее последствия для пенсионеров, результаты модернизации пенсионных систем государств СНГ за минувшее время, их состояние с институциональных позиций и стоящие перед ними вызовы на фоне устойчивой тенденции старения населения.
Участники обсудили вопросы реформирования систем пенсионного обеспечения и социального страхования, в том числе изменение пенсионного возраста. В частности, в Узбекистане он установлен на уровне 60 лет для мужчин и 55 лет – для  женщин. В Туркменистане – 62 и 57 лет соответственно, в Казахстане, Кыргызстане и Таджикистане – 63 и 58, причем в Казахстане принято решение о поэтапном увеличении пенсионного возраста женщин с доведением его до 63 лет.
Вместе с тем, делегаты ознакомились c порядком выплаты социальных пособий матерям, воспитывающих детей с инвалидностью, согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения правительства, направленные на обеспечение социальной поддержки матерей, имеющих детей с инвалидностью, а также реализации социально значимых товаров (услуг) по свободной цене» от 18 марта 2019 года. Этим документом предусмотрено, что такие женщины получают право на ежемесячное пособие по достижении 55 лет, даже если они не имеют необходимого стажа работы. На сегодня в Пенсионный фонд поступали соответствующие обращения около 1000 матерей.
Участники конференции изучили опыт работы пенсионных систем европейских стран и обсудили дальнейшие направления развития данной сферы.