O‘zbekiston ilk bor Tank biatloni xalqaro musobaqasida ishtirok etadi
O‘zbekiston Mudofaa vazirligi harbiy xizmatchilari birinchi marta 2019-yilda Xalqaro armiya o‘yinlari (ArMI-2019) doirasida o‘tkaziladigan eng nufuzli musobaqa – “Tank biatloni”da ishtirok etadi.
Ta’kidlash kerakki, Tank biatloni O‘zbekistonda 2018 yildan e’tiboran ommalasha boshladi. O‘tgan yili Tank biatlonini o‘tkazish uchun xalqaro standartlarga mos bo‘lgan maydon Toshkent harbiy okrugining “Chirchiq” poligonida bunyod etilib, 9 may – Xotira va qadrlash kuni arafasi O‘zbekiston Mudofaa vazirligi miqyosida birinchi musobaqa tashkil etilgan edi.
O‘tgan yilgi IV Xalqaro armiya o‘yinlarining Tank biatloni yo‘nalishida o‘zbekistonlik harbiy xizmatchilar kuzatuvchi sifatida ishtirok etgan bo‘lsa, joriy yilda 4 ta tank ekipaji (3 tasi asosiy va 1 tasi zaxira) bilan Rossiyada o‘tkaziladigan ushbu musobaqada bahslashadi.
Tank biatloni – tank ekipajlari o‘rtasida tankni boshqarish va unga o‘rnatilgan asosiy hamda zaxira qurollaridan mo‘ljalga aniq otish bo‘yicha amaliy musobaqa hisoblanadi. U Xalqaro armiya o‘yinlari (ArMI) dasturiga kiritilgan bo‘lib, eng nufuzli musobaqa hisoblanadi.
Eslatib o‘tamiz, beshinchi marta o‘tkazilayotgan Xalqaro armiya o‘yinlari Rossiya, Armaniston, Ozarbayjon, Belorussiya, Hindiston, Eron, Qozog‘iston, Xitoy, Mo‘g‘iliston hamda birinchi bor O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadi. O‘zbekiston o‘z hududida ArMI-2019ning Harbiy-tibbiy estafeta yo‘nalishi bo‘yicha musobaqalarga mezbonlik qiladi. Tashkilotchilar tomonidan mazkur nufuzli musobaqalarda 6 ming nafardan ziyod ishtirokchilar bo‘lishi kutilmoqda. Xalqaro armiya o‘yinlari shu yilning 3—17-avgust kunlari o‘tkaziladi.
Joriy yilning fevral—mart oylarida “Chirchiq” poligonida o‘tkazilgan saralash bosqichida O‘zbekiston Mudofaa vazirligi qo‘shinlari o‘rtasida eng yuqori ko‘rsatkichlarni qayd etgan 4 ta tank ekipaji (tank komandiri, mo‘ljalga oluvchi-operator, mexanik haydovchi) tanlab olindi. Hozirgi vaqtda ular Markaziy harbiy okrugining “Forish” poligonida yakka tartibda poyga va estafeta turlari bo‘yicha T-72 tanklarida intensiv amaliy tayyorgarlikdan o‘tashyapti.

Узбекистан впервые примет участие на международном соревновании по Танковому биатлону
Военнослужащие Министерства обороны Узбекистана в этом году впервые примут участие на состязаниях танкового биатлона, которые пройдут в рамках V Армейских международных игр (АрМИ-2019).
Надо отметить, что соревнования по танковому биатлону в Узбекистане начали проводится с 2018 года. В прошлом году на базе полигона Ташкентского военного округа “Чирчик” была построена первая в стране площадка для проведения мероприятий танкового биатлона. И в канун праздника 9 мая – Дня Памяти и почестей в 2018 году стартовал первый чемпионат по танковому биатлону среди войск Министерства обороны.
Если в прошлом году на танковом биатлоне IV Армейских международных игр военнослужащие армии Узбекистана участвовали в качестве наблюдателей, то с этого года 4 танковые экипажи (3 основных и 1 запасной) примут участие в качестве полноправных участникови будут боротся за первенство.
Танковый биатлон — прикладные состязания между танковыми экипажами в искусстве вождения танка и точности стрельбы из установленного на танках основного и дополнительного вооружения. Это состязание включено в программу Армейских международных игр и довольно быстро набирает популярность.
Напомним, V Армейские международные игры пройдут на территориях 10 государств – России, Армении, Азербайджана, Белоруссии, Индии, Ирана, Казахстана, Китая, Монголии и впервые Узбекистана. Узбекистан проведет на своей территории Военно-медицинскую эстафету АрМИ-2019. Организаторы «Армейской олимпиады» предварительно насчитывают более 6 тыс. участников. Армейские международные игры состоятся 3-17 августа.
На предварительном отборочном этапе среди войск Министерства обороны Узбекистана, который прошел в феврале-марте этого года на полигоне “Чирчик” были отобраны лучшие 4 танковые экипажи, состоящие каждый из командира танка, наводчика-оператора и механика водителя. Сейчас эти экипажи проходят интенсивную подготовку на полигоне “Фориш” Центрального военного округа.