Mamlakatimizda davlat tashrifi bilan bo‘lib turgan Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In Samarqand shahriga keldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Mun Chje In rafiqalari bilan Samarqanddagi tarixiy obidalarni ko‘zdan kechirdi.
Davlat rahbarlari dastlab Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi va muzeyini borib ko‘rdi. Amir Temurning suyukli nabirasi bo‘lgan Muhammad Tarag‘ay Mirzo Ulug‘bek buyuk astronom olim va hukmdor sifatida ilm-fan va madaniyat rivojiga katta hissa qo‘shgan. O‘rta asrlardayoq noyob rasadxona kashf qilib, osmon jismlarini juda aniq o‘rgangan. Uning “Ziji jadidi Ko‘ragoniy” asari dunyo astronomiyasida muhim qo‘llanma bo‘lib xizmat qilgan.
Mirzo Ulug‘bek haqida koreyaliklar ham ma’lumotga ega ekani, bu yerga kelgan kishi uning zehni, ilm-fan rivojiga qo‘shgan hissasi kattaligiga yana bir bor ishonch hosil qilishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Janubiy Koreya Prezidentlari “Afrosiyob” muzeyida bo‘ldi.
Bu muzey Samarqand shahrining uch ming yillik tarixidan hikoya qiladi. Bu yerdagi noyob eksponat va devoriy suratlar butun dunyo sayyohlarini, ayniqsa, koreyaliklarni o‘ziga jalb etib keladi. Chunki, VII asrga oid devoriy suratlardan birida Samarqand hukmdorining qadimgi Koreya – Koguryo elchisini qabul qilish marosimi ham aks etgan.
Janubiy Koreya Prezidenti ushbu tarixiy suratni hayrat va e’tibor bilan tomosha qilar ekan, xalqlarimiz o‘rtasidagi aloqalari uzoq o‘tmishga borib taqalishini, bu do‘stlik va hamkorlik bundan keyin ham bardavom bo‘lishini ta’kidladi.
Shu yerda, davlat rahbarlari huzurida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi bilan Koreya Respublikasining Madaniy meros ma’muriyati o‘rtasida imzolangan madaniy meros sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi anglashuv memorandumi o‘zaro almashildi.
Dunyoga mashhur Registon maydoni – ajdodlarimizning bunyodkorlik salohiyatini namoyon etuvchi yana bir maskan. Mirzo Ulug‘bek, Sherdor va Tillaqori madrasalarining mahobati, o‘zi xos arxitekturasi hammada hayrat va havas uyg‘otadi.
Koreya Respublikasi Prezidenti ham Registondagi har bir obida, milliy hunarmandchilik mahsulotlari ko‘rgazmalarini hayrat bilan tomosha qildi. Oliy martabali mehmonga madrasalarning qurilish tarixi, peshtoqlaridagi naqsh va ramzlarning mazmuni haqida so‘zlab berildi.
Amir Temur maqbarasi ziyorati chog‘ida mehmonlarga buyuk bobomizning davlatchilik siyosati, harbiy mahorati, turli mamlakatlar bilan diplomatik aloqalari haqida so‘zlab berildi. Sohibqiron bobomiz va temuriylar davlati o‘z davrining eng ulkan va rivojlangan mamlakati bo‘lgani mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.

История Самарканда, наследие наших предков произвели огромное впечатление на Президента Южной Кореи
В рамках государственного визита в нашу страну Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин прибыл в город Самарканд.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Мун Чжэ Ин вместе с супругами посетили исторические памятники древнего города.
Сперва главы государств побывали в обсерватории и музее Улугбека. Любимый внук Амира Темура, великий ученый-астроном и правитель Мухаммад Тарагай Мирзо Улугбек внес огромный вклад в развитие науки и культуры. Он построил уникальную для Средневековья обсерваторию, в которой  с особо высокой точностью изучал небесные тела. Его "Новые астрономические таблицы Курагони" долгие годы служили важным пособием по астрономической науке.
Отмечалось, что корейцы наслышаны о Мирзо Улугбеке, и каждый, кто воочию увидит его обсерваторию и посвященный ему музей, убедится в гениальности и колоссальном вкладе Улугбека в развитие науки.
Затем Президенты Узбекистана и Южной Кореи посетили музей “Афросиаб”.
Музей повествует о трехтысячелетней истории Самарканда. Хранящиеся здесь уникальные экспонаты и настенные рисунки привлекают внимание туристов со всего мира, в том числе из Южной Кореи. На одной из фресок, датирующейся VII веком, изображена церемония приема правителем Самарканда посла древнекорейского государства Когурё.
Президент Южной Кореи с особым интересом осмотрел рисунки и отметил, что дружественные связи между нашими народами уходят корнями вглубь прошлого. Он выразил уверенность, что традиции дружбы и сотрудничества будут продолжены и в дальнейшем.
Здесь же в присутствии глав государств состоялась церемония обмена подписанным меморандумом о взаимопонимании между Академией наук Республики Узбекистан и Администрацией культурного наследия Республики Корея о сотрудничестве в сфере культурного наследия.
Всемирно известный ансамбль Регистан является еще одной визитной карточкой нашей страны, отражающей созидательный потенциал наших предков. Величественные медресе Мирзо Улугбека, Шердор и Тиллякори своими масштабами и неповторимой архитектурой способны впечатлить каждого.
Президент Республики Корея с искренним восторгом ознакомился с каждым памятником Регистана, представленными здесь изделиями национального ремесленничества. Высокому гостю рассказано об истории строительства и архитектуре медресе, символике орнаментов и смысле надписей.
В ходе посещения мавзолея Амира Темура гостям было рассказано о политике государственного строительства нашего великого предка, его полководческом таланте, дипломатических связях с различными странами. История жизни и деятельности Сахибкирана, а также созданного им самого крупного государства своего времени произвела на гостей огромное впечатление.