Namangan muhandislik-texnologiya institutining loyihasi Jahon banki tomonidan moliyalashtiriladi
Jahon banki tomonidan O‘zbekistonda “Oliy ta’lim muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash” loyihasi uchun mablag‘ ajratildi. Ushbu loyiha doirasida Namangan muhandislik-texnologiya institutining “To‘qimachilik sanoatida yuqori malakali kadrlar tayyorlash uchun innovatsion o‘quv markazini yaratish” loyihasi muvaffaqiyatli ishtirok etib, Jahon banki tomonidan 80 ming AQSh dollari miqdoridagi mablag‘ bilan moliyalashtirildi.
Mazkur loyiha Prezidentimizning “To‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hamda “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorlari ijrosini ta’minlashga qaratilgan.
Loyiha davomida “ta’lim-fan va ishlab chiqarish” integratsiyasini yanada yaxshilash, sohaga malakali mutaxassis kadrlar yetkazib berish, texnik sohalar uchun o‘qitishning innovatsion yondashuv usullarini joriy etish, professor-o‘qituvchilarni ilg‘or texnologiyalar joriy etilgan korxonalarda stajirovka o‘tashi kabi izchil ishlar amalga oshiriladi. Bu o‘z navbatida oliy ta’lim sifatini oshirishga xizmat qiladi.
- 2019-2020 yillarda bajarilishi rejalashtirilgan bu loyihaning ilk bosqichida dunyoning eng yaxshi mingtalik reytingiga kiruvchi texnik oliy o‘quv yurtlarining me’yoriy hujjatlari va o‘quv bazasini o‘rganish asosida o‘qitishning innnovatsion usullarini ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha takliflar tayyorlanadi, - deydi institut ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, texnika fanlari nomzodi Avazbek Obidov. - bundan tashqari, Shveytsariyaning “Rieter” to‘qimachilik mashinasozligi kompaniyasining yetakchi mutaxassislari tomonidan mamlakatimizdagi to‘qimachilik korxonalariga o‘rnatilayotgan zamonaviy serunum texnika va texnologiyadan unumli foydalanish bo‘yicha professor-o‘qituvchilarni o‘qitish ishlari amalga oshiriladi.

Проект Наманганского инженерно-технологического института финансируется Всемирным банком
В республике со стороны Всемирного банкапрофинансирован проект «Укрепление материально-технической базы высших учебных заведений». В рамках этого проекта в Наманганском инженерно-технологическом институте успешно реализуется проект по теме «Создание инновационного учебного центра по подготовке высококвалифицированных кадров для текстильной промышленности», профинансированный Всемирным банком на сумму 80000 долларов США.
Данный проект направлен на реализацию Постановлений Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускоренному развитию текстильной и швейно-трикотажной промышленности» и «О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших образовательных учреждениях и обеспечению их активного участия в осуществляемых в стране широкомасштабных реформах». В результате реализации проекта, намеривается: повышение качества образования путём дальнейшего улучшения интеграции «образование, наука и производство», подготовка квалифицированных кадров для производства, внедрение инновационных методов обучения в области технического образования, организация стажировок для профессорско-преподавательского состава на предприятиях, оснащенных передовой технологией, что приведет к повышению качества преподавания.
Реализация проекта планируется на 2019-2020 учебный год и на первом этапе: подготовка предложений по разработке и внедрению инновационных методов обучения путём совершенствования действующих нормативных документов на основе изучения нормативно-правовых документов и базы технических ВУЗов мира, входящих в рейтинг топ 1000 наилучших; организация обучения ведущими специалистами Швейцарской фирмы «Rieter» профессорско-преподавательского состава по эффективному использованию современной техники и технологии, установленных на текстильных предприятиях Республики.