Bayram Samarqandda nishonlandi
2017 yil 18 aprelda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish tizimini boshqarishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni va “Oʻzbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilingan edi. 2018 yil 2 aprelda esa “Oʻzbekiston Respublikasi uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish sohasi xodimlari kunini belgilash toʻgʻrisida”gi qonun qabul qilindi va 18 aprel – Oʻzbekiston Respublikasi uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish sohasi xodimlari kuni etib belgilandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi va uning hududiy boshqarmalari rahbarlari, soha xodimlari kasb bayrami munosabati bilan Samarqandda jam boʻldi.
Dastlab vazirlik va uning tizimidagi tashkilotlar rahbarlarining kengaytirilgan hayʼat yigʻilishi oʻtkazildi. Unda vazirlik tomonidan 2018 yilda amalga oshirilgan ishlar tahlil etilib, joriy yil uchun belgilangan ustuvor vazifalar ijrosi muhokama qilindi.
Taʼkidlandiki, bugungi kunda mamlakatimizda aholi sonining oshib borayotgani, shaharlar va aholi punktlarining tobora kengayishi, yangi turar joy massivlari barpo etilishi, kommunal xizmatlar sifati va uzlkusizligiga talab kuchayishi kommunal xizmat koʻrsatish sohasiga yangicha yondashuvni taqozo etmoqda. Bu vazifalarni amalga oshirish esa uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi va uning tizimidagi tashkilotlarda mehnat qilayotgan xodimlar zimmasiga katta masʼuliyat yuklaydi.
Yangi tashkil etilgan vazirlikda suv va issiqlik taʼminoti tashkilotlari, injiniring kompaniyalari, loyiha tashkilotlari, “Kommunxizmat” agentligi yagona markazlashgan tizimga birlashtirilgani, viloyat, tuman va shaharlarda uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish boshqarma va boʻlimlari, uy-joy fondini nazorat qilish inspeksiyasi tashkil etilgani bu vazifalarni bajarishda muhim ahamiyat kasb etdi.
Hozirgi kunda vazirlik tizimidagi 140 dan ortiq tashkilot, korxona hamda ularning tuman va shahar boʻlimlarida 32 mingdan ortiq ishchi-xodim faoliyat yuritmoqda. Soha xodimlarining mashaqqatli va fidokorona mehnati tufayli yurtimizning barcha hududlarida kommunal sohani rivojlantirish, aholiga zamonaviy va sifatli kommunal xizmat koʻrsatish borasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, 2018 yilda mamlakatimiz boʻyicha 8055 ta koʻp xonadonli uy mukammal va joriy taʼmirlandi, hududlari obodonlashtirildi. Buning natijasida 1 milliondan ortiq aholining turmush tarzi va yashash sharoiti tubdan yaxshilandi.
Issiqlik taʼminoti tizimini rivojlantirish boʻyicha 18,9 milliard soʻmlik qurilish-rekonstruksiya ishlari amalga oshirilib, issiqlik taʼminoti boʻlmagan 301 ta koʻp xonadonli uy issiqlik energiyasi bilan taʼminlandi.
2018 yilgi Investitsiya dasturiga asosan 721,8 milliard soʻmlik 282 ta loyiha boʻyicha qurilish-montaj ishlari yakunlandi. 32 ta yirik obyektda keng koʻlamli qurilish ishlari olib borilmoqda. Natijada 600 mingdan ortiq aholining toza ichimlik suviga boʻlgan ehtiyoji qondirildi.
Xalqaro moliya institutlari ishtirokida amalga oshirilayotgan 8 ta yirik loyiha doirasida ichimlik suvi va oqova suv tizimlarini rivojlantirish boʻyicha hajmi 74,51 million AQSH dollari boʻlgan qurilish-montaj ishlari amalga oshirildi. Osiyo Taraqqiyot banki ishtirokidagi “Fargʻona va Margʻilon shaharlari oqova suv tozalash inshooti rekonstruksiyasi” loyihasi yakunlanib, ishga tushirildi. 322 mingga yaqin aholining kanalizatsiya xizmatlari taʼminoti yaxshilandi.
Ayni paytda Zarafshon daryosi suvidan foydalanish hisobiga Jizzax viloyatining, Qashqadaryo viloyatida “Oqsuv – Dehqonobod” suv quvuri qurilishi orqali Dehqonobod tumani aholisining ichimlik suvi taʼminotini yaxshilash kabi yirik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Hayʼat yigʻilishida joriy yilga moʻljallangan investitsiya dasturida belgilangan vazifalarni bajarish, loyihalarni oʻz vaqtida yakunlash boʻyicha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Tadbir ishtirokchilari Samarqand viloyati uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish boshqarmasi faoliyati, jumladan, Samarqand shahrida amalga oshirilgan ishlar bilan tanishdi, tajriba almashdi.
Shundan soʻng Samarqand shahridagi Yoshlar markazida Oʻzbekiston Respublikasi uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish sohasi xodimlari kuniga bagʻishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vaziri M.Soliyev, Samarqand viloyati hokimi E.Turdimov soha xodimlarini kasb bayrami bilan tabriklab, mamlakatimizda ushbu yoʻnalishda amalga oshirilayotgan islohotlar haqida soʻz yuritdi.
Tadbirda bu yil ilk bor taʼsis etilgan “Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish aʼlochisi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlangan bir guruh xodimlarga ushbu mukofotlar tantanali ravishda topshirildi. Vazirlik tizimida mehnat qilayotgan 300 nafar ishchi-xodim joriy yilda mazkur koʻkrak nishoniga munosib deb topildi.
Shuningdek, marosimda soha korxona va tashkilotlari 10 dan ortiq nominatsiya boʻyicha taqdirlandi.
– Bugungi kunda Qoraqalpogʻistonda 1243 ta koʻp qavatli uy boʻlib, keyingi ikki yilda ushbu turar joylarni taʼmirlash va rekonstruksiya qilish, aholi uchun munosib turmush sharoiti yaratish borasida keng koʻlamli ishlar olib borildi, – deydi Qoraqalpogʻiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi masʼul xodimi Lolaxon Davletova. – Ayniqsa, aholini toza ichimlik suvi bilan taʼminlash boʻyicha bir qator loyihalar amalga oshirilib, bu borada mavjud vaziyat yaxshilandi. Bu mamlakatimizda yangi vazirlik tashkil etilgani va sohaga alohida eʼtibor qaratilayotgani natijasidir. Shu ishlarda qoʻshgan hissam eʼtirof etilib, “Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish aʼlochisi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlanganimdan xursandman. Kelgusida soha rivoji uchun yanada koʻproq mehnat qilib, xalqimizga xizmat qilishni oʻz burchim deb bilaman.
Tantanali marosimda yurtimiz sanʼat ustalari va yosh ijrochilar tomonidan konsert dasturi namoyish etildi.

Праздник отмечался в Самарканде
18 апреля 2017 года были приняты Указ Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева “О мерах по дальнейшему совершенствованию управления системой жилищно-коммунального обслуживания” и его постановление “Об организации деятельности Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан”. Кроме того, 2 апреля 2018 года был принят Закон “Об установлении Дня работников сферы жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан”, в соответствии с которым 18 апреля был объявлен как День работников сферы жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан.
В связи с профессиональным праздником в Самарканд съехались руководители Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан и его территориальных управлений, работники сферы.
Сначала состоялось расширенное заседание коллегии руководителей министерства и подведомственных ему организаций. На нем проанализирована работа, осуществленная министерством в 2018 году, также обсуждалась реализация приоритетных задач на нынешний год.
Отмечалось, что на сегодняшний день в нашей стране растет численность населения, все более ширится территория городов и населенных пунктов, возводятся новые жилые массивы, усиливается требование к качеству и непрерывности коммунальных услуг, что требует нового подхода к сфере обслуживания. Реализация этих задач возлагает на работников, трудящихся в Министерстве жилищно-коммунального обслуживания и подведомственных ему организациях, огромную ответственность.
В новом министерстве в единую централизованную систему объединены организации водо- и теплоснабжения, инжиниринговые компании, проектные организации, Агентство “Коммунхизмат”, в областях, районах и городах созданы управления и отделы жилищно-коммунального обслуживания, инспекция по контролю в сфере эксплуатации многоквартирного жилищного фонда, что имеет важное значение в реализации обозначенных задач.
В настоящее время в действующих в системе министерства свыше 140 организациях, на предприятиях и в их районных и городских отделах трудятся более 32 тысяч служащих и работников. Благодаря нелегкому и самоотверженному труду работников сферы во всех регионах страны осуществляется широкомасштабная работа по развитию коммунальной сферы, оказанию населению современных и качественных коммунальных услуг.
В частности, в 2018 году по всей стране проведен капитальный и текущий ремонт, благоустроена территория 8 тысяч 55 многоквартирных домов. В результате в корне улучшились качество и уровень жизни более 1 миллиона жителей.
В сфере развития системы теплоснабжения выполнены строительно-реконструкционные работы на 18,9 миллиарда сумов, тепловой энергией обеспечен 301 многоквартирный дом.
В соответствии с Инвестиционной программой на 2018 год завершились строительно-монтажные работы по 282 проектам на 721,8 миллиарда сумов. В 32 крупных объектах ведутся масштабные строительные работы. В результате удовлетворена потребность свыше 600 тысяч жителей в чистой питьевой воде.
В рамках 8 крупных проектов, реализуемых с участием международных финансовых институтов, осуществлены строительно-ремонтные работы по развитию систем питьевой и сточных вод стоимостью 74,51 миллиона долларов США. Завершился и задействован проект “Реконструкция сооружения по очистке сточных вод городов Фергана и Маргилан” с участием Азиатского банка развития. Улучшилась система канализационного обслуживания около 322 тысяч жителей.
В настоящее время реализуются также крупные проекты, такие как улучшение водоснабжения жителей Джизакской области за счет использования вод реки Зарафшан, Дехканабадского района Кашкадарьинской области – за счет прокладки водопровода "Оксув – Дехконобод”.
В ходе заседания коллегии разработаны меры по выполнению задач, предусмотренных в инвестиционной программе на нынешний год, и своевременному завершению намеченных проектов.
Участники мероприятия ознакомились с деятельностью Самаркандского областного управления жилищно-коммунального обслуживания, работой, осуществленной в городе Самарканде, обменялись опытом.
После этого в Центре молодежи города Самарканда состоялось торжественное мероприятие, посвященное Дню работников сферы жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан.
Министр жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан М.Солиев, хоким Самаркандской области Э.Турдимов поздравили работников сферы с профессиональным праздником и говорили о проводимых в этой сфере реформах.
На мероприятии группе работников, удостоенных впервые учрежденного в этом году нагрудного знака "Отличник жилищно-коммунального обслуживания", были торжественно вручены эти награды. В нынешнем году этого нагрудного знака удостоились 300 служащих и работников, трудящихся в системе министерства.
Кроме того, на мероприятии предприятия и организации сферы были награждены более чем в 10 номинациях.
– На сегодняшний день в Каракалпакстане имеются 1243 многоэтажных дома, за последние два года проводилась широкомасштабная работа по их ремонту и реконструкции, созданию достойных условий жизни для населения, – говорит ответственный работник Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Каракалпакстан Лолахон Давлетова. – В частности, реализован ряд проектов по обеспечению жителей чистой питьевой водой, улучшилась сложившаяся в этом направлении ситуация. Это является результатом создания нового министерства в нашей стране и особого внимания к сфере. Очень рада, что мой скромный труд в этом деле был высоко оценен и меня наградили нагрудным знаком “Отличник жилищно-коммунального обслуживания”. Считаю своим долгом еще больше трудиться во имя процветания сферы и служить нашему народу.
Торжественное мероприятие завершилось концертной программой отечественных мастеров искусств и молодых исполнителей.