Koreya Respublikasi bilan hamkorlikda Milliy umumta’lim elektron kutubxonasi ochildi
Shu munosabat bilan tashkil etilgan tadbirda Koreya Respublikasi eksport-import banki prezidenti Yun Sung Su, “LG CNS” kompaniyasi prezidenti Kim Yon Sob, diplomatik korpuslar vakillari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi mutasaddilari ishtirok etdi.
Milliy umumta’lim elektron kutubxonasi (UZNEL) loyihasi respublikamizda ilk joriy etilgan elektron kutubxona sifatida faoliyat ko‘rsatishi kutilmoqda. Ushbu loyiha Koreya Respublikasining iqtisodiy rivojlanish va hamkorlik jamg‘armasi bilan birgalikda amalga oshirildi.
Loyihaning asosiy maqsadi axborot-kutubxona muassasalarini yagona elektron kutubxona tizimiga ulash orqali aholi bilim saviyasi va sifatini oshirishdan iborat. Milliy umumta’lim elektron kutubxonasi elektron kutubxona, raqamlashtirish va skanerlash markazi hamda multimedia markazidan iborat.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan ilgari surilgan besh tashabbusning to‘rtinchisi, ya’ni aholi, ayniqsa, yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ular o‘rtasida kitobxonlikni keng targ‘ib qilish tashabbusiga hamohang bo‘lib, kitobxonlik madaniyatini targ‘ib qilish, ularning intellektual salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.
– Milliy umumta’lim elektron kutubxona loyihasini O‘zbekiston Respublikasida joriy qilish, tashkiliy ishlar, jumladan, boshqaruv (menejment), texnik qo‘llab-quvvatlash, dasturiy ta’minotlar bilan ishlash, axborot-resurslaridan ilmiy-ta’lim yo‘nalishida foydalanishni tashkil etish uchun “LG CNS” kompaniyasi tomonidan mutaxassislar tanlab olindi, – deydi Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi direktori Umida Teshaboeva – Markaz to‘liq zamonaviy jihozlandi. Mahalliy axborot-kutubxona muassasalari mutaxassislari “Boshqaruv”, “Kutubxonachilar” va “Operatorlar” guruhlariga bo‘linib, koreyalik hamkorlarimiz ularga loyiha tizimining yaratilish strategiyasi, ma’lumotlar bazasidan foydalanish imkoniyatlari, loyiha dizayni va kelajakdagi faoliyati, shuningdek, PSS (TULIP Web) hamda IELS(TULIP) loyihalari, veb-sayt taqdimoti va uning ishlash tizimi haqida ma’lumot berdi.
Ushbu loyiha doirasida 2014 yil 22 dekabr kuni O‘zbekiston Milliy kutubxonasida “Koreyaga yo‘l” ixtisoslashgan o‘qish zali ochilgan.
Ma’lum qilinishicha, Milliy umumta’lim elektron kutubxona loyihasi birinchi bosqichida O‘zbekiston Milliy kutubxonasi va viloyatlardagi 20 ta kutubxonani o‘zaro bog‘lab yagona ma’lumot almashinuvini yo‘lga qo‘yish ko‘zlangan. Kelajakda O‘zbekiston hududida joylashgan 200 ta kutubxonani qamrab olish rejalashtirilgan.
Foydalanuvchilarga zamonaviy, sifatli va tezkor xizmat ko‘rsatish maqsadida Milliy umumta’lim elektron kutubxonasida multimedia o‘quv zallari, video hudud, imkoniyati cheklangan foydalanuvchilar uchun maxsus joylar, raqamlashtirish markazi, audio va video studiyalar ishlamoqda.
Raqamlashtirish xonasida turli xil turdagi skaner, mikroplyonka qurilmalari, kesish va yelimlash dastgohlari o‘rnatilgan. Bu qurilmalar orqali nafaqat umumta’lim elektron kutubxonasi materiallarini balki turli xildagi materiallarni raqamlashtirib, elektron holatga keltirish mumkin. Bu elektron holatdagi ma’lumotlardan e-book tizimi orqali kutubxona foydalanuvchilariga nafaqat bino ichida balki masofadan turib xizmat ko‘rsatishni ta’minlaydi.
Multimedia xonalarida joylashgan audio va video studiyalari umumta’lim kutubxonasida olingan video tasmalarga ishlov berish, turli xil roliklarni tasvirga olish, tasmalarga turli chet tillarida subtitrlar qo‘shish va ovoz berish imkoniyatini beruvchi zamonaviy qurilmalar bilan ta’minlangan.

Совместно с Республикой Корея открыта национальная общеобразовательная электронная библиотека
В Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои открылась Национальная общеобразовательная электронная библиотека.
В организованном в этой связи мероприятии участвовали президент Экспортно-импортного банка Республики Корея Юн Сунг Су, президент компании "LG CNS" Ким Ён Соб, представители аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, ответственные работники Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан.
Ожидается, что Национальная общеобразовательная электронная библиотека (UZNEL) станет первой электронной библиотекой, действующей на территории нашей республики. Данный проект реализован совместно с Фондом экономического развития и сотрудничества Республики Корея.
Цель проекта заключается в повышении уровня и качества знаний населения посредством подключения информационно-библиотечных учреждений к единой системе электронной библиотеки. Национальная общеобразовательная электронная библиотека состоит из библиотеки, центров оцифровки и сканирования, а также мультимедийного центра.
Реализация данного проекта соответствует четвертой из пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, – повышение духовности молодежи, широкая пропаганда культуры чтения.
– Для внедрения в Узбекистане проекта Национальной общеобразовательной электронной библиотеки, организации работы, а именно управления (менеджмента), технической поддержки, работы с программным обеспечением, использования информационных ресурсов в научно-образовательном направлении, компанией "LG CNS" были отобраны специалисты, – говорит директор Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои Умида Тешабоева. – Центр полностью оснащен на уровне современных стандартов. Специалисты местных информационно-библиотечных учреждений разделились на группы "Управление", "Бибилиотекари" и "Операторы", а наши корейские партнеры предоставили им информацию о стратегии создания системы проекта, возможностях пользования информационной базой, дизайне проекта и его будущей деятельности, а также о проектах PSS (TULIP Web) и IELS (TULIP), презентации веб-сайта и системы его работы.
Как сообщается, на первом этапе проекта Национальной общеобразовательной электронной библиотеки предусматривается соединение Национальной библиотеки Узбекистана с 20 библиотеками областей, налаживание единой системы обмена информацией. В дальнейшем планируется охватить 200 библиотек Узбекистана.
В целях современного, качественного и оперативного обслуживания пользователей в Национальной общеобразовательной электронной библиотеке задействованы мультимедийные учебные залы, видеозоны, специальные места для пользователей с ограниченными возможностями, центр оцифровки, аудио- и видеостудии.
В центре оцифровки установлены различные сканирующие устройства, оборудование для резки и склеивания микропленки. С помощью данных устройств можно оцифровать и создать электронную версию не только материалов общеобразовательной электронной библиотеки, но и других. Через систему e-book электронная библиотека может предоставлять материалы пользователям как внутри здания библиотеки, так и дистанционно.