Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov hamrohligida Toshkent shahridagi Inha universitetida boʻlib, Oʻzbekiston – Koreya hamkorligida amalga oshirilishi rejalashtirilgan telemeditsina loyihasi taqdimoti bilan tanishdi.
Oʻzbekiston bilan Janubiy Koreya oʻrtasidagi doʻstlik va hamkorlikning yorqin ramzi boʻlgan Toshkent shahridagi Inha universiteti 2014 yili tashkil etilgan boʻlib, asosiy faoliyati mamlakatimizda IT texnologiyalarini rivojlantirish, Koreya Respublikasining bu sohadagi yetakchi salohiyatini yurtimizda tatbiq etishdan iborat.
Bugungi kunda bu yerda kompyuter va dasturiy injeniring hamda logistika yoʻnalishlari boʻyicha 1 ming 300 dan ortiq talaba tahsil olmoqda. 2018 yili universitetni tugatgan birinchi 100 nafar bitiruvchining aksariyati mamlakatimizdagi nufuzli kompaniya va tashkilotlarda faoliyat yuritmoqda. Qolgan qismi Janubiy Koreya va boshqa davlatlarning yetakchi universitetlarida magistraturada oʻqishni davom ettirmoqda.
Oliy taʼlim muassasasida oʻquv jarayoni xalqaro standartlar asosida, Janubiy Koreyadagi Inha universitetining boy tajribasi asosida tashkil etilgan. Universitetning strategik rivojlantirish rejasi doirasida yangi bakalavriat va magistratura yoʻnalishlarini ochish, ilmiy laboratoriyalar tashkil etish, xalqaro ilmiy grantlarda ishtirok etish hamda koreyalik hamkorlar bilan birga raqamli kutubxona yaratish orqali taʼlim muassasasining ilmiy salohiyatini kuchaytirish nazarda tutilgan.
Prezident Mun Chje In bu yerda Oʻzbekiston – Koreya hamkorligidagi telemeditsina loyiha bilan tanishar ekan, masofadan turib bemorlarni davolashda yoʻlga qoʻyilayotgan mazkur yoʻnalish mamlakatlarimiz hamkorligini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidladi.
– Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatlarimiz hamkorligini barcha sohalar qatori tibbiyot sohasida rivojlantirishga ham alohida eʼtibor qaratmoqda. Oʻzbekistonda Janubiy Koreyaning sogʻliqni saqlash tizimi litsenziyalari tan olingan, shifokorlarimiz bu yerda samarali faoliyat olib bormoqda. Ishonch bilan aytish mumkinki, raqamli tibbiyot sohasida Janubiy Koreyaning imkoniyatlari va Oʻzbekistonning ushbu yoʻnalishga katta qiziqishi tomonlar oʻrtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, xalqlarimizning hayot sifatini yuksaltirishga xizmat qiladi. Mamlakatlarimiz toʻrtinchi sanoat inqilobi davrida strategik sheriklar sifatida hamkorlik qiladi, – dedi Mun Chje In.
Prezident Koreya hukumatining ushbu loyihada faol ishtirok etishini qayd etib, yangi yoʻnalish mamlakatlarimizning tibbiyot sohasidagi hamkorligini rivojlantirishga munosib hissa qoʻshishiga ishonch bildirdi.
Mazkur tashrif doirasida Koreya Respublikasi Savdo-sanoat va energetika vazirligi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi oʻrtasida raqamli tibbiyot toʻgʻrisida ikki tomonlama hamkorlik memorandumi imzolanib, “Digital Health Care” teletibbiyot loyihasi amalga oshiriladi.
Loyihadan koʻzlangan maqsad Koreya tajribasini qoʻllagan holda, Oʻzbekistonda raqamli tibbiyotni rivojlantirishdir. Bunda telekommunikatsiya aloqalari orqali masofadan turib tibbiy maslahatlar beriladi. Loyiha Koreyaning OPR jamgʻarmasi (official development assistance ODA) koʻmagida moliyalashtirilmoqda.

Moon Jae-in visits Inha University in Tashkent
President of the Republic of Korea Moon Jae-in, accompanied by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov, visited Inha University in Tashkent, where he got acquainted with the presentation of the project on telemedicine, which is scheduled to be implemented by Uzbekistan and Korea.
Inha University in Tashkent, which is a bright symbol of friendship and cooperation between Uzbekistan and South Korea, was founded in 2014. Its main activity is development of IT sphere in the country, implementation of the best practices of the Republic of Korea in this direction.
Today, over 1300 students are studying computer technology, software engineering, and logistics. Most of the first 100 university graduates of 2018 work in prestigious companies and organizations of the country. The rest continue their studies in the master’s degree at leading universities of South Korea and other countries.
The educational process in higher education institution is based on international standards and rich experience of Inha University in South Korea. The university’s strategic development plan provides for the opening of new areas of bachelor’s and master’s programs, creation of scientific laboratories, participation in international research grants and strengthening the scientific potential of an educational institution through the creation of a digital library together with Korean partners.
President Moon Jae-in, getting acquainted with the joint telemedicine project, noted that this direction, which allows remote treatment of patients, is important in expanding cooperation between the two countries.
“President Shavkat Mirziyoyev pays special attention to development of cooperation between our countries in all areas, in particular in the medical field. The licenses of the South Korean healthcare system are recognized in Uzbekistan, and our physicians work effectively here. We can say with confidence that the opportunities of South Korea in digital medicine and big interest of Uzbekistan in this area will further strengthen cooperation between the parties, improve the quality of life of our peoples. Our countries will cooperate as strategic partners in the era of the fourth industrial revolution”, – Moon Jae-in said.
He also noted that the Korean government will actively participate in this project, and expressed confidence that the new area will make a worthy contribution to development of cooperation between the two countries in the field of medicine.
During the visit of the President of the Republic of Korea to the Republic of Uzbekistan, it is planned to sign a Memorandum of Bilateral Cooperation in digital health between the Ministry of Trade, Industry and Energy of the Republic of Korea and the Ministry for Development of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan, implementation of the project on telemedicine “Digital Health Care”.
The goal of this project is development of digital health care in the Republic of Uzbekistan using the experience of the Republic of Korea, in particular, implementation of telemedicine consultations by transmitting medical information via telecommunication channels. The project is financed with the support of official development assistance ODA.
The project is implemented jointly with Tashkent Medical Academy, Inha University in Tashkent and Inha University Hospital in South Korea, Hanjin Information Systems & Telecommunication Co., Ltd, U-SHIN C & C Co., Ltd., HeSel Co., Ltd.