2019-04-15 | Siyosat
Oliy darajadagi O‘zbekiston – Qozog‘iston muloqoti samimiy va amaliy ruhda o‘tdi. Muzokaralar yakunida ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikning turli sohalariga oid o‘nga yaqin hujjat imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Qo‘shma bayonotni qabul qildilar. Soliq rezidentligini tasdiqlovchi rasmiy hujjatlarni tan olish tartibi, O‘zbekiston va Qozog‘istonda faoliyat yuritayotgan ikki mamlakat fuqarolarining mehnat huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida bitimlar, “Markaziy Osiyo” savdo-iqtisodiy hamkorlik markazini tashkil etish to‘g‘risida memorandum  va boshqa sohalarga oid kelishuvlar imzolandi.
Shuningdek, Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2019-2020-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita hamda Qozog‘iston Respublikasi Axborot va ijtimoiy rivojlanish vazirligi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum qabul qilindi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifingda davlat rahbarlari muzokaralar qardoshlik munosabatlariga xos anglashuv va samimiyat ruhida o‘tganini, hamkorlikning barcha jihatlari atroflicha ko‘rib chiqilib, o‘zaro manfaatli kelishuvlarga erishilganini ta’kidladilar. Ushbu davlat tashrifi mamlakatlarimizning strategik sheriklikni mustahkamlashga, mintaqada tinchlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlashga intilishi qat’iy ekanini ko‘rsatdi.

Bilateral documents inked to serve the interests of our peoples
The Uzbekistan-Kazakhstan summit talks have been fruitful and were held in a constructive spirit. Following the meetings, about ten documents have been signed, covering diverse areas of cooperation.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Kazakhstan Kasym-Jomart Tokayev adopted a Joint Statement.
Among the agreements penned are those on the procedure for recognizing official documents confirming tax residency, on the protection of labor rights of Kazakhstan citizens working in Uzbekistan and Uzbek citizens working in Kazakhstan, a memorandum of understanding on the establishment of the Central Asia International Trade and Economic Cooperation Center. In addition, a program of cooperation between the ministries of foreign affairs for 2019-2020, a memorandum of cooperation between the Committee for Religious Affairs under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Information and Public Development of the Republic of Kazakhstan and other documents have been signed.
At a briefing for representatives of mass media, the heads of state pointed out that the talks were held in the spirit of openness and complete mutual understanding inherent in the fraternal relations between our two countries, that they thoroughly discussed through the entire agenda of cooperation, and that mutually advantageous agreements were reached. The state visit has been a confirmation of the shared desire to bolster the strategic partnership and of the commitment of our countries to peace and sustainable development in the region.