O‘zbekiston bozoriga Finlyandiya kompaniyalari kirib kelmoqda
Finlyandiya Respublikasi Davlat kotibining tashqi iqtisodiy aloqalar bo‘yicha o‘rinbosari M.Keynenen boshchiligidagi biznes delegatsiyasi, mamlakatimizning tegishli vazirlik va idoralari ishtirok etgan tadbirda ko‘plab sohalarda yangi loyihalarni amalga oshirish, hamkorlik sohalarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Finlyandiya ekologik xavfsiz, xususan, axborot texnologiyalari, innovatsiya, ta'lim, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, suv resurslarini boshqarish, qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi sohalarda dunyoda yetakchi o‘rinni egallaydi. Bugungi kunda mazkur mamlakat elektr texnikasi, mashinasozlik, transport uskunalari, metall, yog‘och va qog‘oz mahsulotlari eskporti bo‘yicha yuqori ko‘rsatkichlarga ega.
Forumda Finlyandiyaning ayni sohalar bo‘yicha 15 ta yetakchi kompaniyasi – “Nokia Solutions Networks”, “Probori Oy”, “Sensorex Oy” “Tikkurila LLP” vakillarining ishtirok etgani Finlyandiya ishbilarmon doira vakillarining mamlakatimizda biznes yuritishga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganidan dalolat.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari Laziz Qudratov mamlakatlarimiz o‘rtasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy aloqalarni yanada rivojlantirish zarurligi, bundan ikki tomon ham birdek manfaatdor ekani, buning uchun qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda qulay investitsiyaviy muhit yaratilganini ta'kidladi.
Bundan 70-80 yil oldin Finlyandiya iqtisodiyoti agrar sohaga ixtisoslashgan edi. Ta'limga berilgan kuchli e'tibor, sohalarga innovatsiyalarni keng joriy qilish orqali bugungi kunda ushbu mamlakat Yevropa Ittifoqidagi rivojlangan mamlakatlar qatoridan o‘rin oldi.
– Bugungi kunda O‘zbekiston iqtisodiyoti tez sur'atlarda rivojlanmoqda, – dedi M.Keynenen. – Bu jarayonda Finlyandiya kompaniyalari axborot texnologiyalari, raqamlashtirish, energiya samaradorligi kabi yo‘nalishlarda o‘z xizmatlari, hamkorlik loyihalari bilan ishtirok etish istagida.
Forum yakunida ta'lim yo‘nalishida hamkorlik, qo‘shma korxonalar tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, shu kuni Finlyandiya delegatsiyasi Toshkentda Finlyandiya Respublikasining Faxriy konsulxonasi ochilishi munosabati bilan tashkil etilgan tadbirda ishtirok etdi.
– O‘zbekistonda Finlyandiyaning Faxriy konsulxonasi ochilishi ikki mamlakat munosabatlari tarixida muhim voqyeadir, – dedi konsulxona faxriy konsuli Alisher Jo‘rayev. – Endilikda davlatlarimiz o‘rtasida iqtisodiy, ijtimoiy, biznes aloqalarini rivojlantirish uchun o‘ziga xos platforma bor.

Компании Финляндии входят на рынок Узбекистана
На мероприятии, в котором приняли участие члены бизнес-делегации во главе с заместителем Государственного секретаря по внешним экономическим связям Министерства иностранных дел Финляндии М.Кейняненом, представители соответствующих министерств и ведомств нашей страны, обсуждались вопросы реализации новых проектов в различных сферах и расширения направлений сотрудничества.
В сферах экологической безопасности, информационных технологий, инноваций, образования, здравоохранения, фармацевтики, управления водными ресурсами, производства строительных материалов Финляндия занимает одно из лидирующих мест в мире. В настоящее время страна имеет высокие показатели в сферах электротехники, машиностроения, транспортного оборудования, производства металла, древесины и бумажной продукции.
Участие в форуме представителей “Nokia Solutions Networks”, “Probori Oy”, “Sensorex Oy” “Tikkurila LLP” – в целом 15 ведущих компаний Финляндии свидетельствует о возрастающем интересе представителей деловых кругов этой страны к организации бизнеса в Узбекистане.
На мероприятии заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов отметил необходимость дальнейшего развития торгово-экономических, инвестиционных связей, в чем одинаково заинтересованы обе стороны, и подчеркнул наличие привлекательной инвестиционной среды для реализации совместных проектов.
70-80 лет назад экономика Финляндии специализировалась на аграрной сфере. Благодаря усиленному вниманию к сфере образования, широкому внедрению инноваций сегодня эта страна занимает место в ряду развитых стран Европейского союза.
– Экономика Узбекистана развивается активными темпами, – говорит М.Кейнянен. – В этом процессе компании Финляндии намерены принять участие в рамках совместных проектов.
В завершение форума достигнуты соглашения о сотрудничестве в сферах образования, создания совместных предприятий.
В этот день делегация Финляндии приняла участие в мероприятии, посвященном открытию Почетного консульства Финляндской Республики в Ташкенте.
– Открытие в Узбекистане Почетного консульства Финляндской Республики – это важное событие в истории отношений двух стран, – сказал почетный консул консульства Алишер Жураев. – Теперь есть своеобразная платформа для развития между нашими странами экономических, социальных и бизнес-связей.
Посредством консульской деятельности для деловых кругов Финляндии в нашей стране будут создаваться условия для использования бизнес-возможностей. Это имеет важное значение в привлечении компаний Финляндии к участию в совместных инвестиционных проектах.