Pekin shahridagi uchrashuv
2019-yilning 8-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Pekin shahrida Xitoy Xalq Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Den Siszyun bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘onistondagi hozirgi holat va mamlakatda mustahkam va uzoq muddatli tinchlik o‘rnatishga yo‘naltirilgan afg‘onlararo tinchlik muloqotini boshlash istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston va Xitoy ko‘p yillik mojaroni hal etish borasidagi xalqaro hamjamiyat sa’y-harakatlarini birlashtirishni muhim ahamiyat ega deb hisoblaydi.
Uchrashuvda Afg‘oniston yo‘nalishidagi ikki davlat hamkorligini mustahkamlash, jumladan Termiz shahridagi Afg‘oniston fuqarolarini o‘qitish ta’lim markazi faoliyatida Xitoy tomonining ishtirok etishi, turli jabhalarda boshqa qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Xitoy tomoni O‘zbekistonning energetika, transport, logistika va ta’lim sohalaridagi turli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarini yuqori baholab, o‘zining “Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar” temir yo‘lini qurish loyihasini ishlab chiqishga qo‘shilishga tayyorligini bildirdi. Shu munosabat bilan Den Siszyun O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan, butun mintaqaga mo‘ljallangan, keyinchalik Janubiy Osiyo davlatlariga chiqish imkoniyatini beruvchi mintaqaviy transport infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan loyihaning ahamiyatini alohida ta’kidladi.
Suhbatda Bishkek shahrida bo‘lib o‘tadigan “ShHT - Afg‘oniston” muloqot guruhining yig‘ilish kun tartibiga kiritilishi rejalashtirilayotgan masalalar ham ko‘rib chiqildi.

Meeting with Special Envoy on the Afghan Affairs of China Foreign Ministry
Beijing hosted the meeting of the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev with Special Envoy on the Afghan Affairs of the Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China Deng Xijun.
According to Uzbekistan MFA, the sides exchanged views on the current situation in Afghanistan and prospects for launching a peaceful intra-Afghan dialogue aimed at establishing a lasting and long-term peace in the country.
As it was noted, Uzbekistan and China are focusing on consolidation of efforts of international community on resolving the long-standing conflict.
Prospects for strengthening cooperation between the two countries on Afghanistan, including the participation of China in the activities of the Educational Center for Training Afghanistan Citizens in Termez, implementation of other joint projects in various fields were discussed at the meeting.
Highly appreciating Uzbekistan’s efforts on implementing various projects in energy, transport, logistics and education, the Chinese side expressed its readiness to join the development of project for construction of Mazari-Sharif – Kabul – Peshawar rail line. In this regard, Deng Xijun noted the importance of project initiated by Uzbekistan for the entire region, development of its transport infrastructure with subsequent access to South Asian countries.
Issues that are planned to be included in the agenda of the upcoming SCO – Afghanistan Contact group meeting in Bishkek were also discussed at the meeting.