Pekin shahridagi uchrashuv
2019-yilning 8-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Pekin shahrida Xitoy Xalq Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Den Siszyun bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘onistondagi hozirgi holat va mamlakatda mustahkam va uzoq muddatli tinchlik o‘rnatishga yo‘naltirilgan afg‘onlararo tinchlik muloqotini boshlash istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston va Xitoy ko‘p yillik mojaroni hal etish borasidagi xalqaro hamjamiyat sa’y-harakatlarini birlashtirishni muhim ahamiyat ega deb hisoblaydi.
Uchrashuvda Afg‘oniston yo‘nalishidagi ikki davlat hamkorligini mustahkamlash, jumladan Termiz shahridagi Afg‘oniston fuqarolarini o‘qitish ta’lim markazi faoliyatida Xitoy tomonining ishtirok etishi, turli jabhalarda boshqa qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Xitoy tomoni O‘zbekistonning energetika, transport, logistika va ta’lim sohalaridagi turli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarini yuqori baholab, o‘zining “Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar” temir yo‘lini qurish loyihasini ishlab chiqishga qo‘shilishga tayyorligini bildirdi. Shu munosabat bilan Den Siszyun O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan, butun mintaqaga mo‘ljallangan, keyinchalik Janubiy Osiyo davlatlariga chiqish imkoniyatini beruvchi mintaqaviy transport infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan loyihaning ahamiyatini alohida ta’kidladi.
Suhbatda Bishkek shahrida bo‘lib o‘tadigan “ShHT - Afg‘oniston” muloqot guruhining yig‘ilish kun tartibiga kiritilishi rejalashtirilayotgan masalalar ham ko‘rib chiqildi.

2019-04-10 | Политика
8 апреля 2019 года в г.Пекине Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился со Специальным посланником Министерства иностранных дел Китайской Народной Республики по Афганистану Дэн Сицзюнем.
Стороны обменялись мнениями относительно текущей ситуации в Афганистане и перспектив запуска мирного внутриафганского диалога, направленного на установление прочного и долгосрочного мира в стране.
Как подчеркивалось, Узбекистан и Китай придают важное значение консолидации усилий международного сообщества по урегулированию многолетнего конфликта.
На встрече обсуждены перспективы укрепления взаимодействия двух стран на афганском направлении, в том числе участия КНР в деятельности Образовательного центра по обучению афганских граждан в г.Термезе, реализации других совместных проектов в различных областях.
Высоко оценив усилия Узбекистана по реализации различных проектов в сфере энергетики, транспорта, логистики и образования, китайская сторона заявила о готовности присоединиться к разработке проекта строительства железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар». В этой связи Дэн Сицзюнь особо подчеркнул значимость инициированного узбекской стороной проекта для всего региона, развития его транспортной инфраструктуры с последующим выходом на страны Южной Азии.
В беседе также рассмотрены вопросы, которые планируется включить в повестку дня предстоящего заседания Контактной группы «ШОС – Афганистан» в г.Бишкеке.