Buxoroning shoh va chig‘anoqli g‘ijjaklari Termizda namoyish etilmoqda
Termiz shahrida o‘tkazilayotgan Xalqaro baxshichilik san’ati festivali doirasida tashkil etilgan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri hududlariga xos etnografik shaharchalar hamda bu yerda namoyish etilayotgan kontsert dasturlari, boshqa madaniy-ma’rifiy tadbirlar barchaga manzur bo‘lmoqda.
Muhtasham San’at saroyi atrofidagi keng maydonda Buxoro viloyati qo‘rg‘oni odamlar bilan gavjum. Viloyatning qadimiy va bugungi qiyofasini aks ettirgan ko‘rkam hududda buxorolik qo‘li gul chevarlar to‘qigan gilamlar, zardo‘zlik, kashtachilik buyumlari, yog‘och o‘ymakorligi miniatyuralari, ayniqsa, xorijlik ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otmoqda.
- Ushbu festivalga alohida hozirlik ko‘rdik, - deydi Buxoro viloyati etnografik shaharchasining sahnalashtiruvchi rejissyori, baletmeystr B.Rustamov. - Osma darveshlar namoyish etayotgan o‘ziga xos ko‘rinishlarni tomoshabinlar mamnuniyat bilan olqishlamoqda. Buxoro tumani folklor-etnografik jamoasi, “Buxoro go‘zallari” ashula va raqs ansambli, Buxoro viloyati musiqali drama hamda qo‘g‘irchoq teatrlari san’atkorlari tomonidan tayyorlangan dasturlar ham qadimiy va hamisha navqiron viloyatning o‘tmishi, buguni va ertangi porloq kelajagini keng tarannum etayotir.
Ko‘rgazmada yakka tartibdagi hunarmand Bahodir Ismatov ishlab chiqarayotgan nozik musiqa asboblari ko‘pchilik e’tiborini tortmoqda. Mohir hunarmand shogirdi Farrux bilan doira, rubob, dutor va g‘ijjak singari musiqa asboblari tayyorlaydi.
- Mijozlarga g‘ijjakning 10 ga yaqin turini tayyorlab berayapmiz, - deydi F.Ismatov. - Biz tayyorlagan shoh va chig‘anoq g‘ijjaklari, ayniqsa, xaridorgir bo‘lmoqda. Termizda o‘tkazilayotgan xalqaro festival barakali bo‘ldi. Musiqa asboblarimizni ko‘rgan afg‘onistonlik va tojikistonliklar xarid qilish uchun buyurtma berish istagini bildirishdi. Endi nafis musiqa asboblarimiz qo‘shni davlatlarga eksport qilinishidan xursandmiz.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Surxondaryo, Samarqand, Xorazm, Namangan va boshqa viloyatlarning turli ko‘rgazmalari ham ishtirokchilar tomonidan iliq qarshi olinmoqda.

Бухарские гиджаки демонстрируются в Термезе
Характеризующие Республику Каракалпакстан, области и город Ташкент этнографические городки, организованные в рамках проходящего в Термезе Международного фестиваля искусств бахши, демонстрируемые здесь концертные программы и духовно-просветительские мероприятия пришлись многим по душе.
На широкой площадке вокруг величественного Дворца искусств организована цитадель Бухарской области. Здесь очень оживленно. На территории, представляющей облик древней и современной Бухары, представлены ковры и золотошвейные изделия, изготовленные бухарскими мастерами, образцы резьбы по дереву – миниатюры, которые вызывают особенный интерес у иностранных участников.
– К этому фестивалю готовились особенно, – говорит режиссер-постановщик этнографического городка Бухарской области, балетмейстер Б.Рустамов. – Зрители с большим удовольствием встречают выступления дервишей. В выступлениях фольклорно-этнографического коллектива Бухарского района, ансамбля песни и танца "Бухоро гузаллари", программах, подготовленных артистами Бухарского областного театра музыкальной драмы, а также кукольного театра воспеваются прошлое, настоящее и светлое будущее древнего и вечно молодого города.
На выставке внимание многих привлекли музыкальные инструменты, изготовленные ремесленником, индивидуальным предпринимателем Баходиром Исматовым. Умелый мастер вместе со своим учеником Фаррухом изготавливает такие музыкальные инструменты, как доира, рубаб, дутар и гиджак.
– Мы изготавливаем около 10 видов гиджака, – говорит Ф.Исматов. – Проходящий в Термезе международный фестиваль стал для нас весьма удачным. Участники из Афганистана и Таджикистана выразили желание заключить договоры на закупку инструментов. Теперь наши инструменты будут экспортироваться в соседние государства, что нас очень радует.
Также тепло принимаются участниками различные экспозиции, подготовленные Республикой Каракалпакстан, Сурхандарьинской, Самаркандской, Хорезмской, Наманганской и другими областями.