2019-04-04 | Jamiyat
1802-yil 2-aprel kuni butun dunyo bolalarining sevimli yozuvchisi, har bir  kichkintoyga yod bo‘lib ketgan "Qor malikasi", "Irkit o‘rdakcha",  "Dyumovochka" kabi ertaklar muallifi Gans Xristian Andersen tavallud topgan kun. 1967 yili bolalar va o‘smirlar adabiyoti Xalqaro Kengashi nodavlat tashkiloti tomonidan ushbu sana "Xalqaro bolalar kitobi kuni" deb e’lon qilingan va dunyoning ko‘plab mamlakatlarida nishonlanib kelmoqda.
Aynan shu kuni maktabgacha ta’lim vaziri A.V.Shin boshchiligidagi vazirlik mas’ul xodimlaridan iborat guruh Toshkent shahridagi 29-sonli umumiy va 560-sonli maxsus MTMlarga tashrif buyurdilar va tarbiyalanuvchilarga vazirlik sovg‘alari - 450 dan oshiq kitoblar, rivojlantiruvchi o‘yinlar, bolalar entsiklopediyasini o‘z ichiga olgan to‘plamlarni sovg‘a qildilar. Vazirlik guruhiga estrada yulduzi Lola Yo‘ldosheva ham hamrohlik qildi. 29-sonli MTM tarbiyalanuvchilariga keltirilgan kitoblardan hohlaganini tanlab olishga ruhsat berilgan zahoti, sovg‘alar solingan qutilar bir zumda bo‘shab qoldi.Bolakaylar mehmonlarga o‘qish va yozishni bilishlari haqida faxrlanib gapirdilar hamda kitoblarni o‘zlari o‘qib chiqishlarini bildirdilar.Minnatdorchilik sifatidagi kichik chiqishlarida esa yod olgan she’rlarini aytib berdilar. Mehmonlarga kelgusi safardagi tashriflariga  qadar barcha kitoblarni o‘qib bo‘lishga va’da berdilar.
560-sonli maxsus MTM tarbiyalanuvchilariga ham turli ertaklar, rivojlantiruvchi o‘yinlar to‘plamlari sovg‘a sifatida topshirildi. Ushbu muassasa tarbiyalanuvchilari sanoqni bilishlari, harflarni taniy boshlaganliklarini ko‘rsatdilar. Agrippina Vasilevna Shin alohida parvarishga muhtoj bolalarga mo‘ljallangan ushbu muassasa xodimlariga jonkuyarliklari, o‘z vazifalarini sidqidildan bajarayotganliklari uchun minnatdorchilik bildirdi.

Международный день детской книги в МДО
2 апреля 1802 года родился любимый детский писатель, создатель знаменитых сказок "Снежная королева", "Гадкий утенок", "Дюймовочка" Ганс Кристиан Андерсен. Начиная с 1967 года по инициативе и решению Некоммерческой организации Международного совета детской и юношеской литературы 2 апреля весь мир отмечает Международный день детской книги.
В этот день сотрудники Министерства дошкольного образования во главе с министром А.В.Шин посетили ДОУ №29 и специализированное ДОУ №560, чтобы подарить детям свыше 450 книг, развивающих игр, детских энциклопедий. Группу сотрудников министерства сопровождала звезда узбекской эстрады  Лола Юлдашева. Как только воспитанникам ДОУ №29 разрешили выбрать любую понравившуюся книгу, коробка с книгами сразу же опустошилась. Воспитанники с гордостью рассказали гостям о том, что уже умеют читать и прочитают подаренные книги сами. Дети в знак благодарности выступили со стихотворениями и пообещали прочитать все книги до следующего визита гостей.
Разные сказки и развивающие игры также были подарены воспитанникам специализированного ДОУ №560. Воспитанники данного учреждения показали навыки в чтении и счёте. Министр Агриппина Васильевна Шин выразила благодарность сотрудникам учреждения за заботу о детях, нуждающихся в особом уходе, за их преданность своему делу.