Beshta tashabbus boʻyicha dasturlar yoshlar va xotin-qizlar manfaatlarini qamrab oladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3 aprel kuni yoshlar taʼlim-tarbiyasi uchun qoʻshimcha sharoitlar yaratish, xotin-qizlar bandligini oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni oʻz ichiga olgan 5 ta tashabbusni amaliyotga joriy etish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Avval xabar qilinganidek, 19 mart kuni shu borada videoselektor yigʻilishi oʻtkazilib, birlamchi vazifalar belgilab berilgan edi. Ularga asosan har bir yoʻnalish boʻyicha dasturlar loyihalari ishlab chiqildi.
Yigʻilishda mazkur dasturlarga kiritilgan takliflar, ularni amalga oshirish mexanizmlari muhokama qilindi.
Xususan, birinchi tashabbus boʻyicha yoshlarni madaniyat va sanʼat muassasalariga keng jalb etishga oid dastur loyihasi tayyorlangan. Unga muvofiq, 2019-2020 yillarda 14 dan 30 yoshgacha boʻlgan 2 million nafar yoshlarni madaniyat va sanʼatga jalb etish boʻyicha hududiy “yoʻl xarita”larini tasdiqlash koʻzda tutilgan. Shuningdek, bolalar musiqa va sanʼat maktablarida qoʻshimcha sinflar, madaniyat markazlarida cholgʻu, xonandalik, tasviriy sanʼat toʻgaraklari, havaskorlik teatr jamoalari va bolalar ansambllarini tashkil etish belgilangan. Yangidan quriladigan, rekonstruksiya va kapital taʼmirlanadigan hamda jihozlanadigan madaniyat markazlari manzilli roʻyxati ham shakllantirilgan.
Davlatimiz rahbari dastur loyihasida tadbirlarni amalga oshirish mexanizmlari yetarli emasligi, har bir shahar va tumanga ijodiy maslahatchi sifatida biriktirilgan soha namoyandalarining amaliy vazifalari aniq belgilanmaganini qayd etdi. Hududiy “yoʻl xarita”lari ijrosini tizimli tashkil etish, toʻgarak va sinflarga qamrab olingan bolalarni ragʻbatlantirish, jumladan, har xil tanlovlar oʻtkazish zarurligini taʼkidladi.
Belgilangan qurilish, rekonstruksiya va kapital taʼmirlash ishlari, shuningdek, madaniyat markazlari, musiqa va sanʼat maktablarini musiqa cholgʻulari bilan taʼminlash uchun tegishli mablagʻ ajratish boʻyicha topshiriq berildi.
Ikkinchi tashabbus yuzasidan tayyorlangan yoshlarni jismoniy tarbiya va sportga jalb etish, sport inshootlari quvvatini oshirishga qaratilgan dastur loyihasida yaqin 2 yilda har bir tumanda yengil konstruksiyali, sendvich panelli kichik sport zallari qurish belgilangan.
Prezidentimiz mavjud va yangi quriladigan sport inshootlariga aholi va yoshlarni kengroq jalb etish, ommaviy sport tadbirlarini oʻtkazishni koʻpaytirish kerakligini taʼkidladi.
Uchinchi tashabbus – aholi va yoshlar oʻrtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanish chora-tadbirlariga oid dastur doirasida 2019-2020 yillarda tuman va shaharlarda raqamli texnologiyalar oʻquv markazlari tashkil etish va ularda bepul taʼlim berish, 19 mingga yaqin ijtimoiy soha obyektini yuqori tezlikdagi internet tarmogʻiga ulash koʻzda tutilmoqda.
Yigʻilishda aholining kompyuter savodxonligini oshirish, axborot texnologiyalariga qiziqqan bolalarni toʻgʻri yoʻnaltirib, ularni malakali mutaxassis darajasiga olib chiqish, dasturiy mahsulotlar yaratish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yoshlar maʼnaviyatini yuksaltirish, ular oʻrtasida kitobxonlikni keng targʻib qilish chora-tadbirlar dasturi loyihasi toʻrtinchi tashabbus maqsadlarini amalga oshirishga qaratilgan. Unga koʻra, har bir hududga 1 million donadan badiiy, tarixiy, ilmiy, ommabop mavzulardagi kitoblar yetkazib berish koʻzda tutilgan. Shuningdek, axborot-kutubxona markazlarini rekonstruksiya qilish va kapital taʼmirlash, tadbirkorlar tomonidan xalq kutubxonalari ochish ham belgilangan.
Beshinchi tashabbus boʻyicha hududlarda tikuv-trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarishni tashkil etish va xotin-qizlar bandligini taʼminlash chora-tadbirlari dasturi loyihasi tayyorlangan. 2019-2020 yillarda har bir tumanda yengil konstruksiyali tikuv-trikotaj korxonalarini qurish va ayollarni band etish koʻzda tutilmoqda.
Yigʻilishda ushbu korxonalarni puxta hisob-kitob asosida tashkil etish, ularda ishlab chiqariladigan tovarlar bozorini, yaʼni aniq xaridorini topish yuzasidan takliflar bildirildi.
Muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddilarning axborotlari eshitilib, dasturlar loyihalarini takomillashtirish boʻyicha aniq koʻrsatmalar berildi.

Программы по реализации пяти инициатив послужат интересам молодежи и женщин
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 апреля провел совещание по вопросам практической реализации пяти инициатив, вобравших в себя комплексные меры, которые направлены на создание дополнительных условий для воспитания и образования молодежи, повышение занятости женщин.
Как сообщалось ранее, 19 марта текущего года состоялось видеоселекторное совещание, на котором были определены первоочередные задачи в этом направлении. В соответствии с ними по каждой инициативе разработан проект программы мер.
На совещании состоялось обсуждение предложений, включенных в эти программы, механизмов их реализации.
В частности, по первой инициативе разработан проект программы по широкому вовлечению молодежи в учреждения культуры и искусства. Им предусматривается утверждение региональных “дорожных карт” по привлечению в культуру и искусство 2 миллионов молодых людей от 14 до 30 лет в 2019-2020 годы. Вместе с тем планируется организация дополнительных классов в детских школах музыки и искусства, кружков инструментального, вокального исполнения и изобразительного искусства, самодеятельных театральных групп и детских ансамблей в центрах культуры. Также сформирован адресный перечень центров культуры, которые будут построены, реконструированы или капитально отремонтированы, а также оснащены.
Глава государства отметил, что в проекте программы не достает механизмов реализации мероприятий, не определены конкретно практические задачи известных деятелей сферы, закрепляемых за каждым городом и районом в качестве творческих советников. Указал на необходимость организации системного исполнения региональных “дорожных карт”, стимулирования детей, привлеченных в кружки и классы, в том числе через проведение различных конкурсов.
Поручено выделить соответствующие средства на выполнение указанных строительных, реконструкционных и ремонтных работ, а также на обеспечение центров культуры, школ музыки и искусства музыкальными инструментами.
В проекте программы мер по привлечению молодежи к занятию физической культурой и спортом, увеличению мощностей спортивных сооружений, разработанном по второй инициативе, предусмотрено построить в ближайшие два года в каждом районе малые спортивные залы с использованием легких конструкций и сендвич-панелей.
Президент подчеркнул, что необходимо еще более широко привлекать население, молодежь к действующим и возводимым спортивным сооружениям, проводить больше массовых спортивных мероприятий.
Касательно третьей инициативы разработан проект программы мер по эффективному использованию компьютерных технологий и интернета среди населения и молодежи. В нем предусмотрены организация в 2019-2020 годы учебных центров по цифровым технологиям с бесплатным обучением и обеспечение около 19 тысяч объектов социальной сферы высокоскоростным доступом в интернет.
На совещании даны указания по повышению компьютерной грамотности населения, содействию детям, интересующимся информационными технологиями, в реализации их потенциала, созданию программных продуктов.
Проект программы мер по повышению духовности молодежи, широкой пропаганде среди нее читательской культуры направлен на реализацию целей четвертой инициативы. Так, предусматривается доставка в каждый регион по 1 миллиону экземпляров книг художественной, исторической, научно-познавательной литературы, а также специальных транспортных средств - библиобусов. Намечены реконструкция и капитальный ремонт информационно-библиотечных центров, открытие народных библиотек по инициативе предпринимателей.
По пятой инициативе подготовлен проект программы по организации производства швейно-трикотажной продукции в регионах страны и повышению занятости женщин. Планируется создание в 2019-2020 годах в каждом районе швейно-трикотажных предприятий и обеспечение женщин работой.
На совещании высказаны предложения по организации указанных предприятий на основе точных расчетов, поиску рынков сбыта и конкретных покупателей производимой продукции.
По обсужденным вопросам заслушана информация ответственных лиц, даны указания по дальнейшей доработке проектов программ.