Oʻzbekistonda ilk bor Xalqaro ipakchilik komissiyasi Ijroiya qoʻmitasining majlisi boʻlib oʻtadi
Shu yil 5-6-aprel kunlari Buxoro shahrida Xalqaro ipakchilik komissiyasi Ijroiya qoʻmitasining 20 ta aʼzo davlatlar vakillari ishtirokida majlisi boʻlib oʻtadi.
Unda Xalqaro ipakchilik komissiyasi Bosh kotibi R.Okxandiar ishtirok etishi kutilmoqda. Tadbir doirasida “Oʻzbekipaksanoat” uyushmasi va Hindiston Toʻqimachilik vazirligining Markaziy ipakchilik kengashi oʻrtasida oʻzaro anglashuv memorandumi imzolanishi rejalashtirilgan.
– Hindiston va Oʻzbekiston ipakchilik sohasida hamkorlikni chuqurlashtirish boʻyicha ulkan salohiyatga ega, – deydi Hindiston Toʻqimachilik vazirligining Markaziy ipakchilik kengashi kotibi oʻrinbosari Dilip Kumar. – Mamlakatlarimiz ipakchilik tuzilmalari oʻrtasida oʻzaro anglashuv memorandumi imzolanishi ushbu yoʻnalishdagi muhim amaliy qadam boʻladi.
Eslatib oʻtamiz, ipakchilik boʻyicha Xalqaro komissiya 1960 yilda tuzilgan boʻlib, BMTda roʻyxatdan oʻtgan hukumatlararo tashkilotdir. Komissiya Bosh qarorgohi Hindistonning Bangalor shahrida joylashgan.

В Узбекистане впервые пройдет заседание Исполкома Международной шелководческой комиссии
5-6 апреля 2019 года в городе Бухара впервые состоится заседание Исполнительного комитета Международной шелководческой комиссии с участием представителей из 20 стран-членов организации.
На мероприятии предусмотрено участие Генерального секретаря Международной шелководческой комиссии Р.Окхандиара.
В рамках мероприятия планируется подписание Меморандума о взаимопонимании между Ассоциацией «Узбекипаксаноат» и Центральным советом по шелку Министерства текстиля Индии.
Заместитель секретаря Центрального совета по шелку Дилип Кумар в интервью корреспонденту ИА «Дунё» отметил следующее:
«Индия и Узбекистан имеют огромный неиспользованный потенциал для углубления сотрудничества в сфере шелководства. Подписание Меморандума о взаимопонимании между Ассоциацией «Узбекипаксаноат» и Центральным советом по шелку Министерства текстиля Индии послужит важным практическим шагом в данном направлении».
Напомним, что Международная комиссия по шелководству была учреждена в 1960 году и является межправительственной организацией, зарегистрированной в ООН. Штаб-квартира расположена в индийском городе Бангалоре.
В сентябре 2017 года Узбекистан стал двадцатым членом данной организации. «Инструмент о присоединении» был официально подписан руководством Ассоциации «Узбекипаксаноат».