Turizm sohasida davlat ijtimoiy buyurtmasini ajratish uchun tanlov eʼlon qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlis huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlari (NNT) va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qoʻllab-quvvatlash jamoat fondi tomonidan, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi hamkorligida, turizm sohasida muhim ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni amalga oshirishga davlat ijtimoiy buyurtmalarini taqdim etish uchun tanlov oʻtkazilmoqda.
NNT va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qoʻllab-quvvatlashni talab qiluvchi davlat organlari faoliyatining ustuvor yoʻnalishlari, davlat ijtimoiy buyurtmasining maqsad va vazifalari
Davlat buyurtmachisi
Mablagʻ
(mln. soʻm)
Ustuvor yoʻnalish: Mamlakatning turizm salohiyatini oshirish, tarixiy-madaniy merosni keng targʻib etish.
Maqsad: Mamlakatimiz aholisining ichki turizm boʻyicha sayyohlik faolligini oshirish, respublika hududlari bilan bogʻliq tarix haqida maʼlumotga ega boʻlish orqali ularda Vatanga sodiqlik hissini uygʻotish.
Vazifalar:
aholining ichki turizm boʻyicha sayyohlik faolligini oshirishga qaratilgan targʻibot-tashviqot tadbirlarini tashkil qilish;
turizmni rivojlantirishga qarshilik qilayotgan barcha gʻov va toʻsiqlarni bartaraf etishga qaratilgan takliflar ishlab chiqish;
aholining ichki turizm faolligini oshirishga qaratilgan videorolik yaratish va uni OAV orqali yoritish;
aholini ichki turizmga chorlashga yoʻnaltirilgan “Oʻzbekiston boʻylab sayohat qil!”, “Men Vatanimni sevaman”, “Biz oilaviy sayohatchilarmiz” kabi shiorlar ostida festivallar va boshqa yirik tadbirlarni tashkil etish.
Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi
150
Ustuvor yoʻnalish: Tarixiy obidalarni, yaxshi oʻrganilmagan madaniy obyektlar toʻgʻrisida toʻlaqonli maʼlumotlarni toʻplash va ularni internet hamda ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritish.
Maqsad: Respublikamizdagi muqaddas qadamjolar va tarixiy obidalarni, yaxshi oʻrganilmagan madaniy obyektlar toʻgʻrisida toʻlaqonli maʼlumotlarni toʻplash, ularni OAV, shu jumladan, internet va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritish orqali aholi xabardorligini oshirish, ularda Vatanimiz tarixini oʻrganishga boʻlgan qiziqishini yuksaltirish.
mamlakatimiz boʻylab muqaddas qadamjolar va tarixiy obidalar, yaxshi oʻrganilmagan madaniy obyektlar toʻgʻrisida toʻlaqonli maʼlumotlarni toʻplash maqsadida, soha mutaxassislaridan iborat guruh tashkil qilish va maʼlumot toʻplash bilan bogʻliq tadbirlarni amalga oshirish;
toʻplangan maʼlumotlarni OAV, shu jumladan internet va ijtimoiy tarmoqlarda aholiga tushunarli va qiziqarli tarzda keng yoritish, shuningdek ushbu maʼlumotlar asosida qisqa videoroliklar tayyorlash va namoyish etish;
mamlakatning turizm salohiyatini yanada ochib berish, yangi turizm yoʻnalishlarini targʻib qilish boʻyicha tadbirlar (media tur, info tur va boshqa) tashkil qilish;
mamlakatdagi 14 ta hududining har biri uchun oʻziga xos hududni tasvirlovchi mahsulot yaratishga qaratilgan tanlov tashkil etish va nominatsiyalar boʻyicha gʻoliblarni ragʻbatlantirish.
250
Ijtimoiy ahamiyatga molik boʻlgan loyihani amalga oshirishda davlat ijtimoiy buyurtmasining shartlari:
ijrochi tashkilot belgilangan tartibda NNT sifatida roʻyxatdan oʻtgan boʻlishi zarur;
davlat ijtimoiy buyurtmasini bajarish doirasida amalga oshiradigan faoliyatning ijrochi tashkilotning ustavidagi vazifalarga muvofiqligi;
ijrochi tashkilotda loyihani amalga oshirish uchun zarur boʻlgan tashkiliy, kadrlar va texnik imkoniyatning mavjudligi;
ijrochi tashkilotda ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalar va dasturlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish borasidagi tajribaning mavjudligi;
loyihani amalga oshirish haqidagi shartnomani sifatli va oʻz vaqtida bajarish, uni amalga oshirish vaqtida ajratilgan mablagʻlardan maqsadli foydalanishni, ochiqlik va oshkoralikni taʼminlash, amaldagi qonun hujjatlariga toʻliq rioya etish.
Davlat ijtimoiy buyurtmasi berilishi uchun quyidagi hujjatlar taqdim etilishi zarur:
1. Ariza taqdim etayotgan NNT, fuqarolik jamiyati boshqa institutining rahbari imzosi va muhr bilan tasdiqlangan kuzatuv xati;
2. www.fundngo.uzsaytida joylashtirilgan shaklda toʻldirilgan davlat ijtimoiy buyurtmasi loyihasi uchun ariza;
3. Oxirgi oʻzgartish va qoʻshimchalar bilan davlat roʻyxatidan oʻtgan NNT va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarining Ustavi (Nizomi) nusxasi;
4. Tashkilotning davlat roʻyxatidan oʻtganligini tasdiqlovchi guvohnoma nusxasi;
5. Agar loyihani amalga oshirish litsenziyalanadigan faoliyatni talab qilsa, unda litsenziyaning nusxasi taqdim etiladi.
Hujjatlar 2019 yil 28 martdan 30 aprelgacha qabul qilinadi. Taqdim etilgan muhim ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalar Oliy Majlis huzuridagi Jamoat fondi mablagʻlarini boshqarish boʻyicha Parlament komissiyasi tomonidan koʻrib chiqiladi va natijalari eʼlon qilinadi.
Hujjatlar “Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi NNT va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarini qoʻllab-quvvatlash Jamoat fondi” nomiga “Oʻzbekiston pochtasi” orqali muhrlangan konvertda (A4 format) quyidagi manzil boʻyicha qabul qilinadi: 100163, Toshkent shahri Islom Karimov koʻchasi, 43-uy.
Hujjatlarni taqdim etish shartlari va namunalari bilan Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondining www.fundngo.uz rasmiy veb-saytida tanishish mumkin. Maʼlumot uchun telefonlar: (0-371) 239-26-76, 239-26-86.

Объявлен конкурс по государственному социальному заказу в сфере туризма
Общественным фондом по поддержке негосударственных некоммерческих организаций (ННО) и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан, совместно с Государственным Комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма проводится конкурс на получение государственного социального заказа для реализации социально значимых проектов в сфере туризма.
Приоритетные направления деятельности государственных органов, нуждающихся в поддержке НПО и других институтов гражданского общества, цели и задачи государственного социального заказа
Государственный заказчик
Средства
(млн. сум)
Приоритетное направление: Повышение туристического потенциала страны и популяризация историко-культурного наследия.
Цель: Повышение туристической активности населения в сфере внутреннего туризма, воспитание чувства верности Родине путем предоставления информации об истории регионов республики.
Задачи:
организация пропагандистских мероприятий, направленных на повышение туристической активности населения во внутреннем туризме
разработка предложений по устранению препятствий и барьеров на пути развития туризма;
создание видеоролика, направленного на повышение внутренней туристической активности населения и распространение его через СМИ;
организация фестивалей и других крупных мероприятий под лозунгами «Путешествуй по Узбекистану!», «Я люблю свою страну», «Мы семейные путешественники», направленных на привлечение людей к внутреннему туризму.
Государственный Комитет Республики Узбекистан по развитию туризма
150
Приоритетное направление: Формирование  информации об исторических памятниках, недостаточно изученных культурных объектах, а также их широкая популяризация в интернете и социальных сетях.
Цель: Формирование достоверных сведений о святых местах и исторических памятниках нашей республики, известных культурных объектах, повышение осведомленности населения о них через широкое освещение в СМИ, включая интернет и социальные сети, а также повышение интереса к изучению истории нашей Родины.
формирование рабочей группы из числа  профессионалов с целью сбора информации о святых местах, исторических памятниках и известных культурных объектах страны, а также проведение мероприятий, связанных со сбором информации;
широкое освещение собранной информации в СМИ, включая интернет и социальные сети, в доступном и увлекательном формате для общественности, а также подготовка и демонстрация коротких видеороликов на их основе;
проведение мероприятий (медиа-тур, инфо-тур и др.) по продвижению новых направлений туризма и дальнейшего раскрытия туристического потенциала страны;
организация конкурса на создание продукта, который описывает конкретный регион из 14 регионов страны и поощрение победителей по номинациям.
250
Условия государственного социального заказа при реализации социально значимого проекта:
исполнитель должен быть зарегистрирован в установленном порядке в качестве ННО;
соответствие уставных задач исполнителя требованиям в рамках реализации государственного социального заказа;
наличие организационных, кадровых и технических возможностей исполнителя для реализации проекта;
наличие опыта успешной реализации социально значимых проектов и программ исполнителя;
качественное и своевременное исполнение соглашения о реализации проекта, целевое использование средств, выделяемых при его реализации, прозрачность и подотчетность, соблюдение действующего законодательства.
Для выделения государственного социального заказа необходимо предоставить следующий перечень документов:
1. Сопроводительное письмо ННО с подписью руководителя и печатью организации;
2. Проектная заявка на государственный социальный заказ по форме размещенной на веб-сайте www.fundngo.uz;
3. Копия Устава (Положения) ННО и других институтов гражданского общества, прошедших государственную регистрацию с последними изменениями и дополнениями;
4. Копия свидетельства о государственной регистрации организации;
5. Если реализация проекта требует лицензионной деятельности, то предоставляется копия лицензии.
Прием документов осуществляется с 28 марта по 30 апреля 2019 года. Предоставленные социально значимых проектов рассматривает Парламентская комиссия по управлению средств Общественного фонда при Олий Мажлисе Республики Узбекистан и объявляет итоги конкурса.
Документы принимаются в запечатанных конвертах, отправленных через АО «Узбекистон почтаси» (формат А4) на имя Общественного фонда по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан по адресу: 100163, г.Ташкент, ул. Ислама Каримова, д. 43.
С условиями предоставления документов и образцами документов можно ознакомиться на официальном веб-сайте Общественного фонда при Олий Мажлисе: www.fundngo.uz.