2019-04-02 | Siyosat
2019-yilning 1-aprel kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Afgʻoniston boʻyicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili Piter Burian va Afgʻoniston boʻyicha maxsus vakili Roland Kobia boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuvda quyidagi masalalar muhokama qilindi:
- Afgʻonistonda siyosiy jarayonni boshlashga koʻmaklashish borasidagi Oʻzbekistonning saʼy-harakatlari va mazkur yoʻnalishda kutilayotgan hamkorlik;
- Oʻzbekiston Afgʻonistonda amalga oshirayotgan yirik infratuzilma loyihalari;
- Afgʻonistonga iqtisodiy koʻmaklashish doirasida ikki va koʻp tomonlama ijtimoiy-gumanitar loyihalarni amalga oshirish istiqbollari;
- afgʻon yoshlarini yangi yoʻnalishlar boʻyicha oʻqitish, xususan tibbiyot va boshqa mutaxassisliklar boʻyicha kadrlar tayyorlashda Afgʻonistonga koʻmaklashish borasidagi Oʻzbekistonning saʼy-harakatlari.
Tashrif doirasida YI delegatsiyasi Surxondaryo viloyatiga boradi va “Termiz Kargo” logistika markazi faoliyati, uning Afgʻoniston bilan savdoni rivojlantirishni ragʻbatlantirishga va eksport-import operatsiyalari hajmini oshirishga yoʻnaltirilgan imkoniyatlarini kengaytirish borasida koʻrilayotgan choralar bilan tanishadi.

1 апреля 2019 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с прибывшей в нашу страну с рабочим визитом делегацией Европейского союза во главе со Специальным представителем по Центральной Азии Питером Бурианом и Специальным посланником по Афганистану Роландом Кобиа.
На встрече были обсуждены:
- усилия Узбекистана по содействию запуску политического процесса в Афганистане и возможное взаимодействие в этом направлении;
- крупные инфраструктурные проекты, осуществляемые Узбекистаном в Афганистане;
- перспективы осуществления двусторонних и многосторонних социально-гуманитарных проектов в рамках экономического содействия Афганистану;
- усилия Узбекистана по оказанию содействия Афганистану в обучении афганской молодежи по новым направлениям, в частности подготовке медицинских кадров и другим рабочим специальностям.
В рамках визита европейская делегация посетит Сурхандарьинскую область и ознакомится с деятельностью логистического центра “Термез Карго”, осуществляемыми мерами по расширению его возможностей, направленными на стимулирование развития торговли и увеличение объемов экспортно-импортных операций в/из направлении Афганистана.