TIVda “Eczacıbaşı” turk kompaniyasi bilan investitsion hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi
2019-yilning 1-aprel kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Alisher Abdualiyev “Eczacıbaşı” turk kompaniyasi prezidenti Atalay Gyumrah bilan uchrashdi.
Suhbat chogʻida turk kompaniyasining toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarini va ilgʻor texnologiyalarini jalb qilish orqali togʻ-kon tarmogʻida, quyosh energetikasi, sogʻliqni saqlash, farmatsevtika va qurilish mahsulotlarini ishlab chiqarish sohalarida loyihalarni amalga oshirish borasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Turkiya delegatsiyasining Oʻzbekistonga tashrifi doirasida, shuningdek, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida, Iqtisodiyot va sanoat vazirligida, Gеоlоgiya vа minеrаl rеsurslаr davlat qoʻmitаsida, Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligida, Savdo-sanoat palatasida uchrashuvlar oʻtkazish, Samarqand viloyatiga borish rejalashtirilgan.
Oʻzbekistonning Anqara shahridagi Elchixonasi bergan maʼlumotlarga koʻra 42 ta kompaniyani oʻzida birlashtiruvchi “Eczacıbaşı” gruhi Turkiyadagi yirik sanoat konsernlaridan biri. Umumiy aylanmasi 3,1 mlrd. AQSh dollariga teng va 12,5 mingta xodimga ega.

MFA discusses the possibilities of investment cooperation with Turkey’s Eczacıbaşı
On April 1, 2019, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Alisher Abdualiyev met with the CEO of Turkey’s Eczacıbaşı Company Atalay Gümrah, Uzbekistan MFA reports.
At the meeting, opportunities for cooperation in implementation of projects in mining industry, in the fields of solar energy, healthcare, pharmaceuticals and building materials industry with attraction of foreign direct investment and advanced technologies of the Turkish company were discussed.
During the visit of the Turkish delegation to Uzbekistan, meetings are also planned at the ministries for Investments and Foreign Trade, Economy and Industry, the State Committee on Geology and Mineral Resources, the Agency for Development of Public-Private Partnerships under the Ministry of Finance, the Chamber of Commerce and Industry, as well as a visit to Samarkand region.
The Eczacıbaşı Group is a prominent Turkish industrial group with 42 companies, over 12,500 employees and a combined net turnover of TL 11.6 billion in 2017. Eczacıbaşı’s core sectors are building products, consumer products and healthcare. Additionally, the Group is active in information technology, welding technology, natural resources, and property development.