TIVda “Eczacıbaşı” turk kompaniyasi bilan investitsion hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi
2019-yilning 1-aprel kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Alisher Abdualiyev “Eczacıbaşı” turk kompaniyasi prezidenti Atalay Gyumrah bilan uchrashdi.
Suhbat chogʻida turk kompaniyasining toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarini va ilgʻor texnologiyalarini jalb qilish orqali togʻ-kon tarmogʻida, quyosh energetikasi, sogʻliqni saqlash, farmatsevtika va qurilish mahsulotlarini ishlab chiqarish sohalarida loyihalarni amalga oshirish borasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Turkiya delegatsiyasining Oʻzbekistonga tashrifi doirasida, shuningdek, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida, Iqtisodiyot va sanoat vazirligida, Gеоlоgiya vа minеrаl rеsurslаr davlat qoʻmitаsida, Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligida, Savdo-sanoat palatasida uchrashuvlar oʻtkazish, Samarqand viloyatiga borish rejalashtirilgan.
Oʻzbekistonning Anqara shahridagi Elchixonasi bergan maʼlumotlarga koʻra 42 ta kompaniyani oʻzida birlashtiruvchi “Eczacıbaşı” gruhi Turkiyadagi yirik sanoat konsernlaridan biri. Umumiy aylanmasi 3,1 mlrd. AQSh dollariga teng va 12,5 mingta xodimga ega.

В МИД обсуждены возможности инвестиционного сотрудничества с турецкой компанией «Eczacıbaşı»
1 апреля 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Алишер Абдуалиев встретился с президентом турецкой компании «Eczacıbaşı» Аталаем Гюмрахом.
В ходе беседы обсуждены возможности налаживания сотрудничества по реализации проектов в горнодобывающей отрасли, в сферах солнечной энергетики, здравоохранения, фармацевтики и промышленности стройматериалов с привлечением прямых иностранных инвестиций и передовых технологий турецкой компании.
В рамках визита турецкой делегации в Узбекистан также запланированы встречи в министерствах по инвестициям и внешней торговли, экономики и промышленности, Государственном комитете по геологии и минеральным ресурсам, Агентстве по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов, Торгово-промышленной палате, а также посещение Самаркандской области.
По информации Посольства Узбекистана в г.Анкаре, группа «Eczacıbaşı», состоящая из 42 компаний, является одним из крупных в Турции промышленных концернов с общим оборотом 3,1 млрд. долл. США и персоналом 12,5 тыс. сотрудников.