Veterinariya va chorvachilik sohasida davlat boshqaruvi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
2019-04-02 | Hujjatlar
Mamlakatimizda chorva mollari va parrandalar bosh sonini barqaror oshirishni taʼminlash, veterinariya nazoratini kuchaytirish va veterinariya servis sifatini oshirish, hayvonlarning sogʻligʻini himoya qilish boʻyicha samarali ishlarni tashkil etish, epizootik osoyishtalik va oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini taʼminlash borasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga, chorva mollarining naslini yaxshilash, ozuqa bazasini mustahkamlash, naslchilik yoʻnalishidagi chorvachilik xoʻjaliklari faoliyatini hamda chorvachilik mahsulotlarini yetishtirishda yirik tadbirkorlik subyektlari koʻpaytirilishini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish talab etilmoqda.
Respublikada naslchilik-seleksiya ishlarini yuritishning ilmiy asoslangan innovatsion uslublarini joriy etish, sunʼiy urugʻlantirish ishlarini tizimli tashkil etish, qishloq xoʻjaligi hayvonlari orasidagi epizootik osoyishtalik hamda oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini taʼminlash maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Davlat veterinariya qoʻmitasi Oʻzbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi etib qayta tashkil etilsin va quyidagilar uning asosiy vazifalari sifatida belgilansin:
veterinariya, chorvachilik va naslchilik sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshirish, normativ-huquqiy hujjatlarni xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish, ushbu sohada davlat, xoʻjalik boshqaruvi organlari hamda mahalliy davlat hokimiyati organlarining oʻzaro hamkorligini muvofiqlashtirish, veterinariya faoliyatini litsenziyalashni amalga oshirish;
veterinariya sohasi va chorvachilikning barcha tarmoqlarini, shu jumladan, qoramolchilik, qoʻychilik, qorakoʻlchilik, echkichilik, yilqichilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilik va quyonchilikni rivojlantirish, naslchilik-seleksiya ishlarini muvofiqlashtirish hamda ushbu yoʻnalishlar boʻyicha maqsadli davlat dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish;
mamlakat hududlarini hayvonlarning yuqumli kasalliklari kirib kelishidan himoya qilishni taʼminlash, amaliyotga hayvonlarni davolashning va profilaktikasining zamonaviy usullarini joriy etish, mahalliy va xorijiy fan yutuqlarini tatbiq etish asosida veterinariya dori vositalarining yangi turlari va shakllarini ishlab chiqarishni tashkil etish;
epizootik osoyishtalikni taʼminlashda hayvonlarning yuqumli kasalliklarini oʻz vaqtida aniqlash, tashxis qoʻyish va tarqalishining oldini olishga doir profilaktika ishlarining samaradorligini monitoring qilish;
chorvachilik va naslchilik sohasini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashning yagona mexanizmlarini amalga oshirish, chorvachilik xoʻjaliklariga ozuqa yetishtirish uchun ajratilgan yer maydonlarida chorva ozuqa ekinlarini joylashtirishni tashkil etish hamda yuqori hosildorlikka erishishni monitoring qilish;
chorvachilik tarmoqlarida hayvonlarni identifikatsiya qilish, ularni hisobga olish, hisobdan chiqarish va saqlash ishlarini tashkil etish, qishloq xoʻjaligi hayvonlarini zoti boʻyicha rayonlashtirish;
veterinariya va naslchilik toʻgʻrisidagi qonun hujjatlariga rioya etilishi hamda veterinariya dori vositalari va ozuqabop qoʻshimchalarning sifati va muomalasi yuzasidan davlat nazoratini amalga oshirish;
veterinariya va naslchilik-seleksiya sohalarida ilmiy, uslubiy va taʼlim salohiyatini har tomonlama rivojlantirish, ilmiy tadqiqotlar yoʻnalishlarini belgilash, fundamental va amaliy tadqiqotlar, innovatsiya ishlanmalari natijalari veterinariya va naslchilik-seleksiya amaliyotiga joriy etilishini muvofiqlashtirish;
chorvachilik mahsulotlarini xalqaro talablarga muvofiq sertifikatlashtirish va standartlashtirishni taʼminlash, sifat menejmentining zamonaviy usullarini keng joriy etish, veterinariya va chorvachilik sohalariga xorijiy investitsiyalar va grant mablagʻlarini jalb qilish;
soha kadrlarini tizimli tayyorlash, ularning malakasini oshirish va qayta tayyorlashni tashkil etish, rahbar hamda mutaxassislarning ish uslubi va shakllarini takomillashtirish.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi
hamda Fanlar akademiyasi tarkibidagi, quyidagi muassasalar Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tarkibiga oʻtkazilishiga rozilik berilsin:
Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining Samarqand veterinariya meditsinasi instituti va uning qoshidagi akademik litsey;
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat taʼminoti ilmiy-ishlab chiqarish markazining Chorvachilik va parrandachilik ilmiy-tadqiqot instituti, Qorakoʻlchilik va choʻl ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti hamda Baliqchilik ilmiy-tadqiqot instituti.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi epizootik osoyishtalikni taʼminlash, hayvonlarning yuqumli kasalliklarini oʻz vaqtida aniqlash, tashxis qoʻyish va tarqalishining oldini olish, chorvachilikning barcha tarmoqlarini va naslchilikni rivojlantirish uchun masʼul davlat boshqaruvi organi hisoblanadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi Oʻzbekiston Respublikasi Davlat veterinariya qoʻmitasining barcha huquqlari, majburiyatlari va shartnomalari, shu jumladan, xalqaro shartnomalari boʻyicha huquqiy vorisi hisoblanadi;
Oʻzbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasining oʻz vakolatlari doirasida qabul qilgan qarorlari vazirliklar, idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlari, boshqa tashkilotlar, mansabdor shaxslar va fuqarolar tomonidan ijro etilishi majburiy hisoblanadi;
Oʻzbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, uning tizimi va hududiy tashkilotlarini moliyalashtirish va moddiy-texnik taʼminlash Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti, byudjetdan tashqari jamgʻarmalar va qonunchilik bilan taqiqlanmagan boshqa mablagʻlar hisobidan amalga oshiriladi.
5. Ilmiy-tadqiqot ishlari, qoʻmita tizimidagi tashkilotlarning moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, soha kadrlari malakasini oshirish va ularni qayta tayyorlash, shuningdek, xodimlarni moddiy va ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi huzurida Veterinariya xizmati va chorvachilikni rivojlantirish jamgʻarmasi tashkil etilsin.
Veterinariya xizmati va chorvachilikni rivojlantirish jamgʻarmasini shakllantirish manbalari etib:
Davlat chegarasi va transportda davlat veterinariya nazorati boshqarmasining hamda Veterinariya dori vositalari, ozuqabop qoʻshimchalar sifati va muomalasi nazorati boʻyicha davlat ilmiy markazining xizmatlar koʻrsatishdan tushadigan mablagʻlarning 75 foizi;
chorvachilik fermer xoʻjaliklariga sotiladigan urugʻlar, sunʼiy urugʻlantirish xizmatini koʻrsatishdan tushadigan mablagʻlar;
qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar belgilansin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligining Chorvachilik, parrandachilik va asalarichilik boshqarmasi, Baliqchilik boshqarmasi hamda ularning hududiy boʻlinmalari negizida Oʻzbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi huzurida faoliyat koʻrsatadigan “Oʻzbekchorvanasl” agentligi (keyingi oʻrinlarda Agentlik deb yuritiladi) tashkil etilsin.
7. Agentlikning asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
chorvachilik tarmogʻini rivojlantirish, sunʼiy urugʻlantirishni tashkil etish, naslchilik-seleksiya ishlarini takomillashtirish, chorvachilik mahsulotlari ishlab chiqarish hajmlarini koʻpaytirish, chorva ozuqa bazasini mustahkamlash;
chorvachilikda sof genofondni saqlab qolish va rivojlantirish, ilmiy-tadqiqot muassasalari tomonidan ishlab chiqilgan naslchilik-seleksiya dasturlarini amaliyotga tatbiq etish va muvofiqlashtirish;
chorvachilikda nasldorlik va mahsuldorlik sifatlarini yaxshilash maqsadida naslchilik resurslarini yaratish, saqlash, takror koʻpaytirish
va ulardan oqilona foydalanish;
ozuqabop ekinlarni yetishtirish uchun ajratilgan yer uchastkalarida
ushbu ekinlar yetishtirilishini monitoring qilish.
8. Belgilansinki, 2020-yil 1-yanvardan boshlab:
chorva mollari bosh soni 100 shartli va undan ortiq boʻlgan chorvachilik hamda parrandalar soni 100 ming bosh va undan yuqori boʻlgan parrandachilikka ixtisoslashgan xoʻjaliklarda alohida shtat asosida veterinariya vrachi va zootexnik mutaxassislarning faoliyat yuritishi joriy etiladi;
qoramolchilik yoʻnalishidagi xoʻjaliklar (boʻrdoqichilik xoʻjaliklari bundan mustasno) hamda aholi qaramogʻidagi sigirlar Agentlik tomonidan ishlab chiqilgan seleksiya rejasiga asosan mazkur hudud uchun biriktirilgan zotdagi naslli buqalar urugʻi bilan sunʼiy urugʻlantiriladi;
tuman hokimliklari har yilning 1-dekabriga qadar Agentlikning hududiy boʻlinmalari bilan kelishgan holda Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligiga fermer xoʻjaliklari kesimida kelgusi yil uchun ozuqa ekinlarini joylashtirish rejasini taqdim etadi;
shaxsiy yordamchi, dehqon xoʻjaliklari va aholi xonadonlaridagi sigirlarni sunʼiy urugʻlantirish uchun foydalaniladigan nasldor buqalarning muzlatilgan urugʻi hamda kimyo korxonalari tomonidan yetkazib beriladigan suyuq azot xarajatlarini Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan qoplashga ruxsat etiladi.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisidagi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti qarori loyihasini belgilangan tartibda kiritsin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi Adliya vazirligi, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.

О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в сфере ветеринарии и животноводства
2019-04-02 | Документы
В нашей стране проведена масштабная работа по обеспечению устойчивого увеличения поголовья скота и птицы, усилению ветеринарного надзора и повышению качества ветеринарных услуг, организации эффективной охраны здоровья животных, обеспечению эпизоотического благополучия и безопасности пищевых продуктов.
В то же время требуется реализация комплексных мер по улучшению племенных показателей скота, укреплению кормовой базы, а также государственной поддержке деятельности животноводческих хозяйств в области племенного дела и увеличения числа крупных субъектов предпринимательства, занимающихся выращиванием животноводческой продукции.
В целях внедрения научно обоснованных инновационных методов селекционно-племенной работы в республике, системной организации искусственного осеменения, обеспечения эпизоотического благополучия и безопасности пищевых продуктов:
1. Преобразовать Государственный комитет ветеринарии Республики Узбекистан в Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан, определив его основными задачами:
реализацию единой государственной политики в области ветеринарии, животноводства и племенного дела, гармонизацию нормативно-правовых актов с международными стандартами, координацию взаимодействия органов государственного и хозяйственного управления и органов государственной власти на местах в данной сфере, осуществление лицензирования ветеринарной деятельности;
развитие ветеринарной сферы и всех отраслей животноводства, включая скотоводство, овцеводство, козоводство, коневодство, птицеводство, рыбоводство, пчеловодство и кролиководство, координацию селекционно-племенной работы, а также разработку и реализацию государственных программ по данным направлениям;
обеспечение охраны территории страны от заноса заразных болезней животных, внедрение в практику современных методов лечения и профилактики болезней животных, организацию производства новых видов и форм ветеринарных лекарственных средств, основанных на достижениях отечественной и зарубежной науки;
мониторинг эффективности профилактических работ по своевременному выявлению, диагностике и предотвращению распространения заразных болезней животных при обеспечении эпизоотического благополучия;
реализацию единых механизмов государственной поддержки животноводства и племенного дела, организацию размещения посева кормовых культур на выделенных животноводческим хозяйствам земельных участках для выращивания корма и проведение мониторинга достижения высокой урожайности;
организацию работы по идентификации, учету, снятию с учета и содержанию животных в животноводческих отраслях, а также породное районирование сельскохозяйственных животных;
осуществление государственного надзора за соблюдением законодательства о ветеринарии и племенном деле, а также за качеством и оборотом ветеринарных лекарственных средств и кормовых добавок;
всестороннее развитие научного, методического и образовательного потенциала в области ветеринарии, селекционно-племенного дела, определение направлений научных исследований, координацию фундаментальных и прикладных исследований, внедрение результатов инновационных разработок в ветеринарную и селекционно-племенную практику;
обеспечение сертификации и стандартизации продукции животноводства в соответствии с международными требованиями, широкое внедрение современных методов менеджмента качества, привлечение иностранных инвестиций и грантов в сферу ветеринарии и животноводства;
организацию на системной основе подготовки, повышения квалификации и переподготовки специалистов в данной области, совершенствование форм и методов работы руководителей и специалистов.
2. Согласиться с предложениями Министерства высшего и среднего специального образования и Академии наук Республики Узбекистан о передаче следующих учреждений, находящихся в их ведении, Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан:
Самаркандский институт ветеринарной медицины Министерства высшего и среднего специального образования и его академический лицей;
Научно-исследовательский институт животноводства и птицеводства, Научно-исследовательский институт каракулеводства и экологии пустынь, Научно-исследовательский институт рыбоводства при Научно-производственном центре животноводства и продовольственного снабжения Академии наук Республики Узбекистан.
3. Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан является уполномоченным органом государственного управления по обеспечению эпизоотического благополучия, своевременного выявления, диагностики и предотвращения распространения заразных болезней животных, развитию всех отраслей животноводства и племенного дела.
Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан является правопреемником по всем правам, обязательствам и договорам Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан, в том числе международным соглашениям;
решения Государственного комитета по развитию ветеринарии и животноводства Республики Узбекистан, принятые в пределах своей компетенции, являются обязательными для исполнения министерствами, ведомствами, органами государственной власти на местах, другими организациями, должностными лицами и гражданами;
финансирование и материально-техническое обеспечение деятельности Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан, его структурных и региональных подразделений осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, внебюджетных фондов и других источников, не запрещенных законодательством.
5. Создать Фонд ветеринарной службы и развития животноводства при Государственном комитете ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан в целях научно-исследовательских работ, укрепления материально-технической базы организаций системы комитета, повышения квалификации кадров данной сферы и их переподготовки, а также материальной и социальной поддержки работников.
Определить источниками формирования фонда по развитию ветеринарной службы и животноводства:
средства в размере 75 процентов поступлений от оказания услуг Управлением государственного ветеринарного надзора на Государственной границе и транспорте и Государственным научным центром по контролю качества и оборота ветеринарных лекарственных средств и кормовых добавок;
средства, поступившие от реализации семени животноводческим фермерским хозяйствам, оказания услуг по искусственному осеменению;
6. Образовать Агентство «Узбекчорванасл» (далее – Агентство) при Государственном комитете ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан на базе Управления животноводства, птицеводства и пчеловодства, Управления рыбоводства Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан и их территориальных подразделений.
7. Определить основными задачами Агентства:
развитие животноводческой отрасли, организацию искусственного осеменения, совершенствование селекционно-племенной работы, увеличение объема производства продукции животноводства, укрепление кормовой базы;
сохранение и развитие чистого генофонда в животноводстве, реализацию и координацию селекционно-племенных программ, разработанных научно-исследовательскими учреждениями;
создание, хранение, воспроизведение и рациональное использование племенных ресурсов в целях улучшения племенных и продуктивных качеств в животноводстве;
мониторинг выращивания кормовых культур на земельных участках, выделенных для их выращивания.
8. Определить, что начиная с 1 января 2020 года:
вводятся отдельные штатные единицы ветеринарного врача и зоотехника в специализированных животноводческих хозяйствах с поголовьем крупного рогатого скота 100 голов и более, а также птицеводческих хозяйствах с поголовьем 100 тысяч голов и более;
коровы скотоводческих хозяйств (за исключением откормочных хозяйств) и коровы, содержащиеся у населения, искусственно осеменяются семенем племенных быков, предназначенных для этой территории в соответствии с планом племенного дела, разработанным Агентством;
ежегодно до 1 декабря хокимияты районов предоставляют в Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан план размещения кормовых культур, согласованный с территориальными подразделениями Агентства;
расходы, связанные с предоставлением замороженного семени племенных быков, используемого для искусственного осеменения коров, содержащихся в личных подсобных и дехканских хозяйствах и у населения, а также жидкого азота, поставляемого химическими предприятиями, разрешается покрывать за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
9. Кабинету Министров Республики Узбекистан в недельный срок внести в установленном порядке проект постановления Президента Республики Узбекистан об организации деятельности Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан.
10. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства, Министерству юстиции совместно с другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.