Shveysariya TIV maxsus vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 1-aprel kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Dilshod Axatov mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Shveysariya Konfederatsiyasi Tashqi ishlar vazirligining Suv masalalari boʻyicha maxsus vakili Gay Bonvin bilan uchrashdi.
Oʻzbekiston – Shveysariya munosabatlarining, jumladan xalqaro tuzilmalar doirasidagi aloqalarning muhim jihatlari boʻyicha fikr almashildi.
Uchrashuvda Shveysariya sezilarli tajribaga ega boʻlgan suv resurslarini oqilona boshqarish, qishloq aholisini suv bilan taʼminlash kabi yoʻnalishlardagi hamkorlikning ustuvor vazifalari muhokama qilindi.
Koʻp qirrali va oʻzaro manfaatli aloqalarni, jumladan Shveysariyaning Markaziy Osiyo uchun 2017-2020-yillarga moʻljallangan hamkorlik strategiyasini amalga oshirishni yanada rivojlantirishga oʻzaro qiziqish bildirildi.

Встреча со спецпосланником МИД Швейцарии
1 апреля 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с прибывшим в нашу страну с рабочим визитом Специальным посланником Министерства иностранных дел Швейцарской Конфедерации по водным вопросам Гаем Бонвином.
Состоялся обмен мнениями по ключевым аспектам узбекско-швейцарских отношений, в том числе в рамках международных структур.
На встрече обсуждены приоритеты взаимодействия на таких направлениях, как интегрированное управление водными ресурсами, водоснабжение сельского населения, где у Швейцарии накоплен значительный опыт.
Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии многоплановых и взаимовыгодных связей, включая реализацию Швейцарской стратегии сотрудничества для Центральной Азии на 2017-2020 годы.