Oʻzbekiston Hukumat delegatsiyasining Afgʻonistonga tashrifi
2019-yilning 31-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi Viktor Maxmudov va Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi Hukumat delegatsiyasi amaliy tashrif bilan Afgʻonistonda boʻldi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi Afgʻoniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf Gʻani tomonidan qabul qilindi.
Boʻlib oʻtgan suhbat chogʻida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Afgʻonistondagi holat yuzasidan ham fikr almashildi.
Afgʻoniston Prezidenti tinchlik jarayonini boshlash borasidagi faol koʻmagi uchun Oʻzbekiston tomoniga minnatdorchilik izhor etdi. Mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy qayta tiklanishi mavjud holat barqarorlashuvining muhim sharti hisoblanishini va bu jarayonga Oʻzbekiston salmoqli hissa qoʻshayotganini taʼkidladi.
Muhammad Ashraf Gʻani iqtisodiy va infratuzilmaviy hamkorlikni faollashtirganligi uchun Afgʻonistonning Oʻzbekistondan minnatdorligini bildirdi. U iqtisodiy hamkorlik mintaqaviy barqarorlikka zamin yaratishini ham taʼkidladi.
Afgʻoniston rahbari, shuningdek, tinchlik muzokaralarini tashkillashtirish maydoni sifatida Samarqand shahrini tanlagani uchun Oʻzbekiston delegatsiyasiga minnatdorchilik bildirdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston – Afgʻoniston kun tartibining boshqa masalalari hamda xalqaro va mintaqaviy muammolar ham muhokama qilindi.
31-mart kuni Oʻzbekiston delegatsiyasining Kobul shahriga tashrifi doirasida Oʻzbekiston Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi Viktor Maxmudov va Afgʻoniston Prezidentining milliy xavfsizlik masalalari boʻyicha maslahatchisi Hamidulla Muhib raisligida Xavfsizlik masalalari boʻyicha qoʻshma komissiyaning navbatdagi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Shu kunning oʻzida Oʻzbekiston delegatsiyasi Afgʻoniston Hukumati Ijroiya kengashi raisi Abdulla Abdulla, Prezidentning milliy xavfsizlik masalalari boʻyicha maslahatchisi Hamidulla Muhib, Tashqi ishlar vaziri Salohuddin Rabboniy, BMT Bosh kotibining Maxsus vakili, BMTning Afgʻonistonga yordam missiyasi (UNAMA) rahbari Tadamichi Yamamoto va sobiq Prezident Hamid Karzay bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Oʻzbekiston va Afgʻoniston iqtisodiy bloki vazirlik va idoralari rahbar va vakillarining alohida uchrashuvlari oʻtkazilib, ularda hamkorlik hajmlarini yanada oshirish, oʻzaro savdoga yangicha shiddat berish, yirik qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, Mozori-Sharif–Hirot va Mozori-Sharif–Kobul–Peshovor temir yoʻl magistrallarini, Surxon–Puli-Xumri elektr uzatish liniyasini barpo etish boʻyicha takliflarning amaliy jihatlari koʻrib chiqildi.

Визит Правительственной делегации Узбекистана в Афганистан
31 марта 2019 года Правительственная делегация Республики Узбекистан во главе с секретарем Совета безопасности при Президенте Узбекистана Виктором Махмудовым и Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым посетила с рабочим визитом Афганистан.
Узбекская делегация была принята Президентом Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Ашрафом Гани.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других областях.
Стороны также обменялись мнениями относительно ситуации в Афганистане.
Президент Афганистана выразил признательность узбекской стороне за активное содействие запуску мирного процесса, подчеркнув, что одним из ключевых условий стабилизации обстановки в стране является ее социально-экономическое возрождение, в котором значительную роль играет Узбекистан.
Мухаммад Ашраф Гани заявил, что Афганистан благодарен Узбекистану за активизацию экономического и инфраструктурного сотрудничества. Он также добавил, что экономическое взаимодействие приведет к региональной стабильности.
Глава Афганистана также выразил благодарность узбекской делегации за выбор г.Самарканда в качестве возможной площадки для организации мирных переговоров.
На встрече обсуждены и другие вопросы узбекско-афганской повестки дня, а также международная и региональная проблематика.
31 марта в рамках визита узбекской делегации в г.Кабуле под председательством секретаря Совета безопасности при Президенте Узбекистана Виктора Махмудова и советника Президента Афганистана по вопросам национальной безопасности Хамидуллы Мухиба состоялось очередное заседание совместной Комиссии по вопросам безопасности.
В этот же день узбекская делегация провела переговоры с председателем Исполнительного совета Правительства ИРА Абдуллой Абдуллой, советником Президента по вопросам национальной безопасности Хамидуллой Мухибом, министром иностранных дел Салахуддином Раббани, Специальным представителем Генерального секретаря ООН, главой Миссии ООН по содействию Афганистану (UNAMA) Тадамичи Ямамото и бывшим Президентом Хамидом Карзаем.
Руководители и представители министерств и ведомств экономического блока Узбекистана и Афганистана провели отдельные встречи, на которых рассмотрены практические аспекты дальнейшего наращивания сотрудничества, предложения по приданию новой динамики взаимной торговле, реализации крупных совместных инвестиционных проектов, строительству железнодорожных магистралей Мазари-Шариф – Герат и Мазари-Шариф–Кабул–Пешавар, линии электропередач Сурхан–Пули-Хумри.