Oʻzbekiston Hukumat delegatsiyasining Afgʻonistonga tashrifi
2019-yilning 31-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi Viktor Maxmudov va Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi Hukumat delegatsiyasi amaliy tashrif bilan Afgʻonistonda boʻldi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi Afgʻoniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf Gʻani tomonidan qabul qilindi.
Boʻlib oʻtgan suhbat chogʻida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Afgʻonistondagi holat yuzasidan ham fikr almashildi.
Afgʻoniston Prezidenti tinchlik jarayonini boshlash borasidagi faol koʻmagi uchun Oʻzbekiston tomoniga minnatdorchilik izhor etdi. Mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy qayta tiklanishi mavjud holat barqarorlashuvining muhim sharti hisoblanishini va bu jarayonga Oʻzbekiston salmoqli hissa qoʻshayotganini taʼkidladi.
Muhammad Ashraf Gʻani iqtisodiy va infratuzilmaviy hamkorlikni faollashtirganligi uchun Afgʻonistonning Oʻzbekistondan minnatdorligini bildirdi. U iqtisodiy hamkorlik mintaqaviy barqarorlikka zamin yaratishini ham taʼkidladi.
Afgʻoniston rahbari, shuningdek, tinchlik muzokaralarini tashkillashtirish maydoni sifatida Samarqand shahrini tanlagani uchun Oʻzbekiston delegatsiyasiga minnatdorchilik bildirdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston – Afgʻoniston kun tartibining boshqa masalalari hamda xalqaro va mintaqaviy muammolar ham muhokama qilindi.
31-mart kuni Oʻzbekiston delegatsiyasining Kobul shahriga tashrifi doirasida Oʻzbekiston Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi Viktor Maxmudov va Afgʻoniston Prezidentining milliy xavfsizlik masalalari boʻyicha maslahatchisi Hamidulla Muhib raisligida Xavfsizlik masalalari boʻyicha qoʻshma komissiyaning navbatdagi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Shu kunning oʻzida Oʻzbekiston delegatsiyasi Afgʻoniston Hukumati Ijroiya kengashi raisi Abdulla Abdulla, Prezidentning milliy xavfsizlik masalalari boʻyicha maslahatchisi Hamidulla Muhib, Tashqi ishlar vaziri Salohuddin Rabboniy, BMT Bosh kotibining Maxsus vakili, BMTning Afgʻonistonga yordam missiyasi (UNAMA) rahbari Tadamichi Yamamoto va sobiq Prezident Hamid Karzay bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Oʻzbekiston va Afgʻoniston iqtisodiy bloki vazirlik va idoralari rahbar va vakillarining alohida uchrashuvlari oʻtkazilib, ularda hamkorlik hajmlarini yanada oshirish, oʻzaro savdoga yangicha shiddat berish, yirik qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, Mozori-Sharif–Hirot va Mozori-Sharif–Kobul–Peshovor temir yoʻl magistrallarini, Surxon–Puli-Xumri elektr uzatish liniyasini barpo etish boʻyicha takliflarning amaliy jihatlari koʻrib chiqildi.

Uzbekistan Governmental delegation visits Afghanistan
On March 31, 2019, the Governmental delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Secretary of the Security Council under the President of Uzbekistan Viktor Makhmudov and Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov visited Afghanistan on a working visit, Uzbekistan MFA reports.
Uzbekistan delegation was received by the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani.
At the meeting, current issues of further development of bilateral relations in political, trade-economic, transport-communication, cultural-humanitarian and other fields were discussed.
The sides also exchanged views on the situation in Afghanistan.
The President of Afghanistan expressed his gratitude to the Uzbek side for actively assisting the launch of the peace process, emphasizing that one of the key conditions for stabilizing the situation in the country is its socio-economic revival, in which Uzbekistan plays a significant role.
Mohammad Ashraf Ghani stated that Afghanistan is grateful to Uzbekistan for stepping up economic and infrastructure cooperation. He also noted that economic interaction will lead to regional stability.
The Head of Afghanistan also thanked the Uzbek delegation for choosing the city of Samarkand as a possible platform for organizing peace talks.
Other issues of Uzbekistan – Afghanistan agenda, as well as international and regional issues were also discussed at the meeting.
Within the framework of Uzbekistan delegation’s visit, a regular meeting of the joint Security Commission was held in Kabul under the chairmanship of the Secretary of the Security Council under the President of Uzbekistan Viktor Makhmudov and the National Security Adviser to the President of Afghanistan Hamdullah Mohib.
On the same day, Uzbekistan delegation held talks with the Chief Executive Officer of the Islamic Republic of Afghanistan Abdullah Abdullah, National Security Adviser to the President Hamdullah Mohib, Minister of Foreign Affairs Salahuddin Rabbani, UN Secretary-General’s Special Representative for Afghanistan and the Head of the United Nations Assistance Mission in Afghanistan (UNAMA) Tadamichi Yamamoto and former President Hamid Karzai.
Heads and representatives of the ministries and agencies of the economic bloc of Uzbekistan and Afghanistan held meetings, during which the practical aspects of further enhancing cooperation, proposals for giving new dynamics to mutual trade, implementing major joint investment projects, building the Mazar-i-Sharif – Herat and Mazar-i-Sharif – Kabul – Peshawar railways, Surkhan – Puli-Khumri power lines were considered.