Salomatlikning birinchi sharti – sogʻlom turmush tarzi
Samarqand davlat tibbiyot institutida “Yuqumli boʻlmagan kasalliklarni erta aniqlash va oldini olish hamda sogʻlom turmush tarzi va toʻgʻri ovqatlanish” mavzusida xalqaro konferensiya oʻz ishini boshladi.
Unda mamlakatimiz, shuningdek, Buyuk Britaniya, Daniya, Rossiya davlatlaridan kelgan olimlar, shifokorlar ishtirok etmoqda.
– Oʻzbekistonda olib borilgan tadqiqotlar shuni koʻrsatdiki, kasalliklarning 85 foizi sogʻlom turmush tarziga amal qilmaslik oqibatida kelib chiqmoqda, – deydi Butunjahon sogʻliqni saqlash tashkilotining Oʻzbekistondagi bosh vakili Liann Kuppens. – Kamharakatlilik, meʼyordan koʻp ovqatlanish va tuzni ortiqcha isteʼmol qilish kasalliklarni keltirib chiqarayotgan asosiy omillardir. Ana shu jihatlar hisobga olinib, ayni paytda sogʻlom turmush tarzini qaror toptirish borasida olib borilayotgan profilaktik ishlar diqqatga sazovor.
Anjumanda Butunjahon sogʻliqni saqlash tashkilotining Yevropa hududiy idorasi, Yuqumli boʻlmagan kasalliklarning oldini olish, nazorat qilish va qarshi kurashish dasturi yetakchi rahbari Jill Farington, Rossiya koloproktologiya oʻquv markazi direktori, Rossiya fanlar akademiyasi muxbir aʼzosi Yuriy Sheligin va boshqalarning mavzuga oid maʼruzalari tinglandi.

Первое условие здоровья - здоровый образ жизни
В Самаркандском государственном медицинском институте начала работу международная конференция "Раннее выявление и предупреждение неинфекционных заболеваний, а также здоровый образ жизни и правильное питание".
В ее работе принимают участие ученые, медики нашей страны, Великобритании, Дании, России.
- Проведенные в Узбекистане исследования показали, что 85 процентов заболеваний зависят от несоблюдения здорового образа жизни, - говорит генеральный представитель Всемирной организации здравоохранения в Узбекистане Лианн Куппенс. - Основными факторами, вызывающими болезнь, являются малоподвижный образ жизни, переедание и чрезмерное употребление соли. Заслуживают внимания проводимые мероприятия, пропагандирующие здоровый образ жизни.
На конференции были заслушаны доклады ведущего руководителя программы по профилактике, контролю и борьбе с неинфекционными заболеваниями Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения Джилла Фарингтона, директора Российского учебного центра колопроктологии, члена-корреспондента Академии наук России Юрия Шелигина и других.