Byudjet-soliq sohasida shaffoflikni oshirishda texnik koʻmak boʻyicha Xalqaro valyuta jamgʻarmasining tashrifi
2019-03-29 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 25-martidan Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligida byudjet-soliq sohasida shaffoflikni oshirish va davlat moliyaviy statistikasini taqdim qilinishini takomillashtirish boʻyicha texnik koʻmak doirasida Xalqaro valyuta jamgʻarmasining (byudjet masalalari boʻyicha boshqarmasi) A. Sayeg boshchiligidagi missiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Missiya tashrif joriy yilning 5 apreliga qadar davom etadi.
Xalqaro valyuta jamgʻarmasining mazkur missiyasi byudjet jarayonining shaffofligi va ochiqligini oshirish, byudjet maʼlumotlarining aholi, xorijiy investorlar va boshqa manfaatdor subyektlar uchun qulayligini taʼminlash xamda byudjet jarayonida fuqarolar ishtirokini oshirish borasida 2018-yildagi islohotlarning uzviy davomidir.
Tashrif davomida, Xalqaro valyuta fondining ekspertlari davlat moliyasini boshqarish tizimini takomillashtirishning ustuvor yoʻnalishlari, uzoq va qisqa istiqbollari borasidagi rejalari, tavsiyalarini muhokama qilish yuzasidan birqancha vazirlik va idoralarining vakillari bilan uchrashadilar.
Bundan tashqari, xalqaro ekspertlarning vazirlik va idoralar, byudjet mablagʻlari taqsimlovchilari, davlat korxonalari va boshqa birqancha tashkilotlar vakillari uchun davlat moliyaviy statistikasini takomillashtirish va byudjet ochiqligini taʼminlash, byudjet mablagʻlari oluvchilari tomonidan taqdim qilinadigan hisobotlarni taqdim qilish tartibi borasida rejalashtirilayotgan oʻzgarishlarni yoritilishi nazarda tutilgan seminar boʻlib oʻtishi koʻzlangan.
Shu bilan birga tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Bank-moliya akademiyasi tinglovchilari uchun master-klass boʻlib oʻtishi rejalashtirilgan.

Визит миссии Международного валютного фонда для оказания технического содействия по повышению прозрачности в налогово-бюджетной сфере
25 марта текущего года в Министерстве финансов Республики Узбекистан состоялась встреча с миссией Международного валютного фонда во главе с г-жой А.Сайег (Департамент по бюджетным вопросам МВФ) в рамках оказания технического содействия по повышению прозрачности в налогово-бюджетной сфере и совершенствованию представления отчетности по статистике государственных финансов. Визит экспертов МВФ продлится до 5 апреля текущего года.
Данная миссия МВФ является продолжением работы в рамках проводимых реформ, начатых в 2018 году, целью которых является повышение прозрачности и открытости бюджетного процесса, обеспечение доступности бюджетных данных для населения, иностранных инвесторов и иных заинтересованных субъектов, а также расширение участия граждан в бюджетном процессе.
В ходе визита эксперты МВФ встретятся с представителями соответствующих министерств и ведомств для обсуждения дальнейших рекомендаций по определению краткосрочных и долгосрочных планов, а также приоритетов развития системы управления государственными финансами в Узбекистане.
Кроме того, планируется проведение семинара с участием международных экспертов для представителей министерств и ведомств, распорядителей бюджетных средств, а также государственных предприятий и иных организаций, в рамках которого будут освещены проводимые реформы в области совершенствования статистики государственных финансов и обеспечения бюджетной прозрачности, доведена информация о планируемых изменениях в порядке представления отчетности со стороны распорядителей бюджетных средств.
Вместе с этим в рамках визита планировано проведение мастер-класса для слушателей Банковско-финансового академии Республики Узбекистан.