​O'zbekiston Respublikasida Texnologiyalar va innovasiyalarni qo'llab-quvvatlash markazlarini rivojlantirish va patent ma'lumotlar bazalaridan foydalanish
2019-03-27 | Texnologiyalar
​26-27 mart kunlari O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk agentligi (Agentlik) bilan Butunjahon intellektual mulk tashkiloti (BIMT) hamkorligida "O'zbekiston Respublikasida Texnologiyalar va innovasiyalarni qo'llab-quvvatlash markazlarini rivojlantirish va patent ma'lumotlar bazalaridan foydalanish" mavzusida seminar-trening o'tkazildi.
Seminar-treningda xorijlik mutaxassislar BIMTning Global infratuzilmalar sektori Ma'lumotlar va bilimlardan foydalanish bshlimi, Texnologiyalar va innovasiyalarni qo'llab-quvvatlash seksiyasi dasturlar rahbari Mussadik Xusseyn, Rospatentning katta ilmiy xodimi Voysexovskaya Zoya Eduardovna, Rospatent SMFI "Butunrossiya patent-texnika kutubxonasi" mudiri Kuznesova Tatyana Viktorovna, shuningdek Agentlik mutaxassislari o'z ma'ruzalari bilan qatnashdilar.​
Tadbirda "TIQQMning BIMT resurslaridan foydalanish imkoniyatlari", ""ASPI" va "Research4Life dasturlariga kirish"", "Qidiruv uchun Xalqaro patent tasnifidan foydalanish", "Patent qidiruvi vositalari va strategiyalari", "Akademik va tadqiqot muassasalarida bilimlarni berish: IM sohasidagi siyosatning roli" va "O'zbekiston Respublikasida texnologiyalar va innovasiyalar markazlarini tashkil qilish bo'yicha loyihani amalga oshirish: natijalar va istiqbollar" mavzulari keng yoritildi.
Dunyoning yetakchi rivojlangan mamlakatlari tajribasidan ma'lumki, yuksalishlarni ixtirochilik (patent) tizimisiz tasavvur qilish qiyin. Chunki aynan ixtirochilik tizimi iqtisodiy rivojlanishning qudratli qurolidir.
BIMT ilmiy-tadqiqotlar natijadorligini oshirish va yaratuvchanlik faoliyatini rag'batlantirish maqsadida rivojlanayotgan mamlakatlar, jumladan, O'zbekistonda ham "Texnologiyalar va innovasiyalarni qo'llab-quvvatlash markazlari" (TIQQM) - Technology and Innovation Support Centers (TISC) ochish siyosatini olib bormoqda.
Bugungi kunda dunyoda 642 ta, jumladan Rossiya Federasiyasida 170 ta TIQQM faoliyat olib bormoqda. Aynan yuqoridagi masala doirasida 2017 yil 6 oktyabrda Agentlik va BIMT o'rtasida hamkorlik Memorandumi imzolangan.
Agentlik o'z faoliyati samaradorligi va natijadorligini oshirish bo'yicha qator vazifalar qatorida texnologiyalar va innovasiyalarni qo'llab-quvvatlash markazlarini tashkil etish, mamlakatimizning chet eldagi diplomatik vakolatxonalari bilan hamkorlikni yo'lga qo'yish ishlarini ham izchil amalga oshirib kelmoqda. ​
Ushbu vazifalarni bajarish hamda sohalar ta'lim, fan va ishlab chiqarishi integrasiyalashuvini chuqurlashtirish, innovasion va investision jarayonlarni yanada jadallashtirish maqsadida, shuningdek Agentlik bilan BIMT Memorandumi doirasida  hozirgi kunda Respublikamizda 12 ta TIQQM faoliyati yo'lga qo'yildi va ular sonini tizimli oshirish ishlari davom etmoqda.
Seminar-trening yakunida ishtirokchilar uchun "O'zbekiston Respublikasida TIQQM tarmog'ini yanada rivojlantirish" mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi, unda O'zbekiston Respublikasida TIQQM loyihasini amalga oshirish muhokama qilindi.
Seminar-trening mazkur tadbirda qatnashgan Respublikamizdagi markazlar mutaxassislari uchun juda foydali bo'ldi va ularni qiziqtirgan masalalar bo'yicha fikrlar bildirildi.​

Проведен семинар-тренинг по поиску патентных баз данных и развитию Центров поддержки технологии и инноваций (ЦПТИ) в Республике Узбекистан
2019-03-27 | Технологии
26-27 марта Агентством по интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции Республики Узбекистан (Агентство) совместно со Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС) проведен семинар-тренинг по поиску патентных баз данных и развитию Центров поддержки технологии и инноваций (ЦПТИ) в Республике Узбекистан.
На семинар-тренинге с докладами выступили из зарубежных специалистов Руководитель программ, Секция поддержки инноваций и технологий, Отдел доступа к информации и знаниям, Сектор глобальной инфраструктуры, ВОИС Муссадик Хуссейн, Войцеховская Зоя Эдуардовна - Старший научный сотрудник, Роспатент, Кузнецова Татьяна Викторовна - Заведующий отделением «Всероссийская патентно-техническая библиотека» ФИПС Роспатента, а также специалисты Агентства выступили с докладами.
На мероприятии были широко освещены темы “Доступ к ресурсам ВОИС для ЦПТИ”, “Введение в программы «ASPI» и «Research4Life»”, “Использование Международной патентной классификации (МПК) для поиска”, “Инструменты патентного поиска и стратегии”, “Передача знаний в академических и исследовательских учреждениях: роль политики в области ИС” и “Реализация проекта по созданию центров поддержки технологий и инноваций в Республике Узбекистан: результаты и перспективы”.
Как известно из практики развитых стран мира, развитие невозможно представить без изобретательской (патентной) системы. Так как, именно изобретательская система, является мощным оружием экономического развития.
ВОИС в целях повышения результативности научных исследований и стимулирования созидательской деятельности осуществляет политику по созданию Центров Поддержки Технологий и Инноваций (ЦПТИ) - Technology and Innovation Support Centers (TISC) в развивающихся странах, в том числе и в Узбекистане.
На сегодняшний день открыто 642 ЦПТИ, в том числе 170 в Российской Федерации. В рамках вышеназванной деятельности 6 октября 2017 года между Агентством и ВОИС был подписан Меморандум о сотрудничестве.
Агентство наряду с задачами по повышению эффективности и результативности своей деятельности осуществляет мероприятия по организации центров поддержки технологий и инноваций, установлению сотрудничества с дипломатическими представительствами нашей страны зарубежом.
В целях исполнения этих задач, углубления интеграции образования, науки и производства, а аткже  рамках Меморандума Агентства с ВОИС на сегодняшний день создано 12 ЦПТИ и осуществляется систематическая работа по увеличению их количества.
По итогам семинар-тренинг проведена беседа за круглым столом на тему: “Дальнейшие развитие сети ЦПТИ в Республике Узбекистан”, где обсуждалось текущая реализация проекта ЦПТИ в Республике Узбекистан.
Семинар-тренинг был очень полезным для специалистов Центров, участвовавших на данном мероприятии, так как были изложены мнения и предложения по интересующим им вопросам.