Islomobod shahrida oʻtkazilgan Navroʻz bayramida Oʻzbekiston pavilyoni tashkil etildi
2019-yil 24-mart kuni Oʻzbekistonning Pokistondagi Elchixonasi Islomobod shahrida Navroʻz munosabati bilan oʻtkazilgan bayram tadbirida ishtirok etdi.
Bayramda Pokistonning ijtimoiy-siyosiy, ishbilarmon, jurnalistik va ilmiy-akademik doiralari, xorijiy diplomatik korpus vakillari qatnashdi.
Tantananing bosh mehmoni Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Arif Alvi hamda Pokiston hukumati aʼzolari boʻldi.
Bayram tadbiri doirasida Oʻzbekiston pavilyoni tashkil etildi. Pavilyon mamlakatimizning, xususan Namangan viloyatining turistik salohiyatini va iqtisodiy imkoniyatlarini aks ettiruvchi surat va rasmlar bilan bezatildi.
Bayram ishtirokchilari oʻzbek amaliy sanʼatining turli xil buyumlar, jumladan mashhur chust pichoqlari, qoʻl mehnati orqali ipakdan tayyorlangan mahsulotlar hamda pokistonlik sayyohlarning Namangan viloyatiga “Ziyorat-turizmni” amalga oshirishlari uchun maxsus ishlab chiqilgan turistik yoʻnalishlar bilan tanishtirildi.
Mehmonlar oʻzbek anʼanaviy oshxonasi bilan tanishish, shuningdek osh, manti, somsa va shirinliklardan tatib koʻrish imkoniga ega boʻldi.
Oʻzbekiston pavilyoni tashrif buyuruvchilarda katta qiziqish uygʻotdi. Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Arif Alvi va uning rafiqasi pavilyonning faxriy mehmonlari boʻldi. Ular oʻzbek xalqining boy madaniy-tarixiy merosini va takrorlanmas milliy oshxonasini yuqori baholadi.

Павильон Узбекистана на празднике Навруз в г.Исламабаде
24 марта 2019 года Посольство Узбекистана в Пакистане приняло участие в праздничном мероприятии в г.Исламабаде по случаю Навруза.
На празднике были представители общественно-политических, деловых, журналистских и научно-академических кругов Пакистана, иностранного дипломатического корпуса.
Главным гостем торжества стал Президент Исламской Республики Пакистан Ариф Алви, а также члены правительства Пакистана.
В рамках праздничного мероприятия был развернут павильон Узбекистана, который был украшен фотографиями и иллюстрациями, отражающими туристический потенциал и экономические возможности нашей республики, в том числе Наманганской области.
Участникам праздника были представлены различные изделия узбекского прикладного искусства, включая сувенирные чустские ножи, шелковую продукцию ручной работы, а также разработанные специально для пакистанских путешественников турпакеты по совершению «Зиёрат-туризма» в Наманганскую область.
Гости также смогли узнать об узбекской традиционной кухне, отведать плов, манты, самсу и сладости.
Павильон Узбекистана вызвал большой интерес посетителей. Его почетными гостями стали Президент ИРП Ариф Алви с супругой. Они высоко оценили богатое культурно-историческое наследие узбекского народа и неповторимость национальной кухни.