Islomobod shahrida oʻtkazilgan Navroʻz bayramida Oʻzbekiston pavilyoni tashkil etildi
2019-yil 24-mart kuni Oʻzbekistonning Pokistondagi Elchixonasi Islomobod shahrida Navroʻz munosabati bilan oʻtkazilgan bayram tadbirida ishtirok etdi.
Bayramda Pokistonning ijtimoiy-siyosiy, ishbilarmon, jurnalistik va ilmiy-akademik doiralari, xorijiy diplomatik korpus vakillari qatnashdi.
Tantananing bosh mehmoni Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Arif Alvi hamda Pokiston hukumati aʼzolari boʻldi.
Bayram tadbiri doirasida Oʻzbekiston pavilyoni tashkil etildi. Pavilyon mamlakatimizning, xususan Namangan viloyatining turistik salohiyatini va iqtisodiy imkoniyatlarini aks ettiruvchi surat va rasmlar bilan bezatildi.
Bayram ishtirokchilari oʻzbek amaliy sanʼatining turli xil buyumlar, jumladan mashhur chust pichoqlari, qoʻl mehnati orqali ipakdan tayyorlangan mahsulotlar hamda pokistonlik sayyohlarning Namangan viloyatiga “Ziyorat-turizmni” amalga oshirishlari uchun maxsus ishlab chiqilgan turistik yoʻnalishlar bilan tanishtirildi.
Mehmonlar oʻzbek anʼanaviy oshxonasi bilan tanishish, shuningdek osh, manti, somsa va shirinliklardan tatib koʻrish imkoniga ega boʻldi.
Oʻzbekiston pavilyoni tashrif buyuruvchilarda katta qiziqish uygʻotdi. Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Arif Alvi va uning rafiqasi pavilyonning faxriy mehmonlari boʻldi. Ular oʻzbek xalqining boy madaniy-tarixiy merosini va takrorlanmas milliy oshxonasini yuqori baholadi.

Navruz celebrations in Islamabad
On March 24, 2019, the Embassy of Uzbekistan in Pakistan attended the festive event in Islamabad on the occasion of Navruz, Uzbekistan MFA reports.
The festive event was attended by representatives of socio-political, business, journalistic, scientific-academic circles of Pakistan, foreign diplomatic corps.
The President of the Islamic Republic of Pakistan Arif Alvi, as well as, members of the government of Pakistan became the main guests of the event.
Within the framework of the event, the pavilion of Uzbekistan has been organized, which was decorated with photographs and illustrations reflecting tourism potential and economic opportunities of Uzbekistan, including Namangan region.
Participants of the festival were presented various applied art products of Uzbekistan, including Chust souvenir knifes, handmade silk products, as well as tour packages designed for Pakistan travelers for ziyorat (pilgrimage) tourism in Namangan region.
Guests got also familiar with Uzbek traditional cuisine, tried pilaf, manti, samsa and sweets.
Uzbekistan pavilion aroused great interest among visitors. President of the Islamic Republic of Pakistan Arif Alvi and his spouse became the honored guests. They highly appreciated rich cultural-historical heritage of Uzbekistan people and uniqueness of the national cuisine.