Buyuk Britaniyada Navroʻz bayramiga bagʻishlangan xalqaro festival oʻtkazildi hamda Oʻzbekiston turizm salohiyati namoyish etildi
Joriy yilning 24-mart kuni London shahrida “X Markaziy Osiyo anʼanaviy bahor festivali” oʻtkazildi. Unda 3 mingdan ortiq ishtirokchilar qatnashdi. Jumladan, Eron, Ozarbayjon va boshqa Markaziy Osiyo mamlakatlari vakillari, Britaniya ommaviy axborot vositalari, diplomatik vakolatxona vakillari, London universiteti oʻquvchilari hamda oʻzbekistonlik vatandoshlar ishtirok etishdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi koʻmagida, mamlakatimiz turizm salohiyati, jumladan, milliy oshxona va madaniyatimizni namoyish etuvchi stend namoyish etildi. Tadbir ishtirokchilari va mehmonlarga Oʻzbekiston haqida kerakli maʼlumotlar beruvchi targʻibot materiallari tarqatildi.
Festival doirasida, Buyuk Britaniyada taʼlim olayotgan oʻzbek talabalari tomonidan, Amir Temurning teatrlashtirilgan sahna koʻrinishi tashkil etildi.
Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi vakili S. Umarova, oʻz chiqishida tadbir ishtirokchilariga mamlakatimizning turizm imkoniyatlari, turizm sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, Oʻzbekistonda viza tizimining soddalashtirilganligi haqida maʼlumot berdi.
Festival Markaziy Osiyo xalqlarini birlashtirib, tadbir ishtirokchilariga mamlakatlarning tarixi, milliy oshxonasi, urf-odatlari va boy madaniyati bilan yaqindan tanishish imkonini berdi.
Shuningdek, festival yakunida oʻzbekistonlik vatandoshlar bilan uchrashuv oʻtkazildi, unda Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi vakili vatandoshlarni Buyuk Britaniyadan Oʻzbekistonga sayyohlarni jalb qilishda hamkorlikni kuchaytirishga chaqirdi hamda Qoʻmita vatandoshlar bilan muloqot qilishga doimo tayyor ekanligini taʼkidladi.
Britaniyalik sayyohlarni Oʻzbekistonga jalb qilish uchun mamlakatimiz turizm salohiyatini ommalashtirish juda muhim hisoblanadi. Bu kabi turli madaniy tadbirlar mamlakatni tanitish va Oʻzbekistonning milliy turizm brendini ilgari surishga xizmat qiladi.

В Великобритании состоялся международный фестиваль в честь Навруза и презентация туристического потенциала Узбекистана
24 марта текущего года в Лондоне в University College London состоялся 10-ый ежегодный центральноазиатский фестиваль весны, в котором приняли участие около 3000 человек, из числа представителей Ирана, Азербайджана, стран Центральной Азии, британской общественности и СМИ, дипломатического корпуса, студентов Университета, а также соотечественники из нашей страны.
При содействии Государственного Комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, на мероприятии был представлен стенд с демонстрацией национальной культуры, кухни и туристического потенциала республики. У гостей была возможность получить различные раздаточные материалы с необходимой информацией об Узбекистане.
В рамках фестиваля также состоялась театральная постановка об Амир Темуре, организованная узбекскими студентами, в настоящее время проходящими обучение в Великобритании.
В своей речи на мероприятии представитель Госкомтуризма С.Умарова проинформировала собравшихся об упрощении визового режима в Узбекистане, масштабных реформах в сфере туризма и имеющемся огромном туристическом потенциале республики.
Фестиваль объединил народы Центральной Азии и все посетители смогли ознакомиться с богатой культурой, традициями, национальными кухнями и историей стран региона.
Также в рамках мероприятии состоялась встреча с соотечественниками из Узбекистана, в ходе которой представитель Госкомтуризма отметил, что Комитет всегда открыт к диалогу и сотрудничеству с ними, а также призвал к совместными усилиями по привлечению в Узбекистан туристов из Великобритании.
Для привлечения британских туристов очень важна работа по популяризации туристического потенциала республики, особенно в рамках различных культурных мероприятий, которые оказывают содействие в повышении узнаваемости страны и продвижению национального туристического бренда «Узбекистан».