“Ipak yoʻli” turizm xalqaro universiteti vakillari Xunan universitetiga tashrif buyurishdi
2019-yilning 21-mart kuni, “Ipak yoʻli” turizm xalqaro universiteti vakillari Xitoy Xalq Respublikasining Chanshi shahrida joylashgan yirik oliygohlar vakillari bilan uchrashishdi.
Uchrashuvda “Ipak yoʻli” turizm xalqaro universitetining oʻquv va tarbiyaviy ishlar boʻyicha prorektori professor B.X.Turayev, Xunan universiteti rektori Djiya Djianxui, Boshqaruv instituti rektori Ma Chaokun va xalqaro boshqaruv boshligʻi Xiye Djun, BMT qoshidagi “Dengix Ipak yoʻli” tashkiloti rahbari Vu Djianbo va uning oʻrinbosari Li Djing hamda Xunan tijorat universiteti rektori Pan Jian xonim va universitet prorektori Djingjun Lilar ishtirok etishdi.
Mazkur uchrashuvlar Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning 2019-yil 11-yanvar kuni Samarqand shahriga tashrifi davomida xitoylik hamkasblardan zamonaviy oʻquv-amaliy laboratoriyalarini tashkil etishni oʻrganish boʻyicha qoʻygan vazifalarining amaldagi natijasidir.
Bundan tashqari, uchrashuv davomida oʻzaro hamkorlikda “Ipak yoʻli” turizm xalqaro universiteti talabalari va professor-oʻqituvchilari uchun xalqaro formatdagi malaka oshirish, akademik almashinuv dasturlarini kengaytirish, ilmiy simpoziumlar, xalqaro ilmiy anjumanlar hamda hamkorlikdagi ilmiy loyihalar tashkil etish masalalari boʻyicha kelishib olishdi.
Shuni qayd etib oʻtish joizki, hozirgi kunda Xunan universitetida tahsil olayotgan 2 000 ta bakalavr-talaba va 4 000 ta magistr talabalar qatorida 60 nafar xorijiy talaba tahsil olayotgan boʻlib, ulardan 11 tasi Oʻzbekistonlik talabalardir. Universitet Xitoy Xalq Respublikasining Xunan viloyati maʼmuriy markazi Chanshi shahrida joylashgan boʻlib, XXRning qadimiy taʼlim dargohlaridan biridir. Aytish joizki, bu universitetda jahonning 20 ta turli davlatlarining 70 dan ortiq universitetlari bilan ilmiy aloqalarni yoʻlga qoʻygan 30 fakultet faoliyat yuritadi.

Представители Международного университета туризма «Шелковый путь» посетили Хунаньский университет
21 марта 2019 года, представители Международного университета туризма «Шелковый путь» встретились с представителями университетов города Чаньши Китайской Народной Республики.
На  встрече присутствовали проректор по учебной и воспитательной  работе Международного Университета туризма «Шелковый путь» профессор Тураев Б.Х., ректор Хунаньского университета господин Джия Джианьхуи, ректор института управления господин Ма Чаокун, начальник международного управления господин Хие Джун, руководитель организации «Морской Шелковый путь» при ООН господин Ву Джианбо, и его заместитель господин Ли Джинг, а также ректор Хунаньского университета коммерции госпожа  Пан Жиан и  проректор университета господин Джингжун Ли.
Настоящие встречи, являются результатом реализации задач поставленных Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым во время его визита в город Самарканд 11 января 2019 года, об изучении опыта китайских коллег по организации современных учебно-практических лабораторий.
Кроме того, в ходе встреч достигнуто соглашение о совместной деятельности по организации стажировок, расширения академических программ обмена, организации научных симпозиумов, конференций для профессорско-преподавательского состава и студентов Университета «Шелковый путь» в международном формате, а также осуществления совместных научных проектов в сфере международного образовательного сотрудничества.
Стоит отметить, что уже на сегодняшний день 11 из 60 иностранных студентов обучающихся в Хунаньском университете являются выходцами из Узбекистана, в целом же в университете обучаются 2 000 студентов-бакалавров и 4 000 магистрантов. Университет расположен в административном центре провинции Хунань городе Чаньши и является одним из старейших университетов КНР. Университетский комплекс включает в себя 30 факультетов имеющих связи с более чем 70 университетами из 20 стран мира.