Prezident Shavkat Mirziyoyev “Vahat al-Karama” yodgorligida boʻldi
Davlatimiz rahbari, taomilga koʻra, dastlab Abu-Dabi shahridagi Shayx Zoid bin Sulton Ol Nahayon maqbarasi hamda masjidini ziyorat qildi.
Shayx Zoid bin Sulton Ol Nahayon Birlashgan Arab Amirliklarining birinchi Prezidenti boʻlgan. U 2004-yili oʻzi qurdirgan mazkur masjid yonida dafn etilgan. Bugungi kunda ushbu masjid va maqbara mamlakat aholisi uchun tabarruk maskanga, xorijiy delegatsiyalar rahbarlari tashrif buyuradigan majmuaga aylangan.
Bu masjid dunyodagi eng katta masjidlardan biri boʻlib, qurilish ishlari 1996-yildan 2007-yilgacha davom etgan. Unda bir vaqtning oʻzida 40 ming kishi namoz oʻqishi mumkin.
Majmuaga tashrif asnosida Shayx Zoid bin Sulton Ol Nahayon ruhiga Qurʼon tilovat qilindi.
Prezidentimizga masjidning qurilish tarixi, oʻziga xos xususiyatlari, sayyohlar va ziyoratchilar uchun yaratilgan sharoitlar haqida soʻzlab berildi.
Shavkat Mirziyoyev maqbaraning Ziyoratchilar kitobida dastxat qoldirdi.
Davlatimiz rahbari “Vahat al-Karama” yodgorligiga gulchambar qoʻydi.
“Qadr-qimmat vohasi” maʼnosini anglatuvchi ushbu memorial Birlashgan Arab Amirliklari ozodligi va birdamligi uchun qurbon boʻlganlar sharafiga bunyod etilgan. Yodgorlik bir-biriga tayanib turgan 31 blokdan iborat boʻlib, rahbarlar, harbiylar va fuqarolar oʻrtasidagi oʻzaro hamjihatlik va qoʻllab-quvvatlash ramzi hisoblanadi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил мемориал “Вахат аль-Карама”
Начались основные мероприятия официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Объединенные Арабские Эмираты.
Глава нашего государства, по сложившейся в этой стране традиции, посетил мавзолей и мечеть Шейха Заида бин Султана Аль Нахаяна в городе Абу-Даби.
Шейх Заид бин Султан Аль Нахаян - первый Президент Объединенных Арабских Эмиратов - после своей смерти в 2004 году был погребен рядом с мечетью, которую построил при жизни. Сегодня мечеть и мавзолей являются местом почитания для населения страны и пунктом назначения, который непременно посещают главы иностранных делегаций.
Мечеть Шейха Заида является одним из крупнейших таких сооружений в мире. Ее строительство продолжалось с 1996 по 2007 год. Здесь могут одновременно совершать намаз 40 тысяч человек.
В ходе посещения комплекса прочитаны суры из Корана в память о Шейхе Заиде бин Султане Аль Нахаяне.
Президенту рассказано об истории строительства мечети, особенностях ее архитектуры, созданных условиях для туристов и паломников.
Шавкат Мирзиёев расписался в Книге посетителей мавзолея.
Затем Президент возложил венок к мемориалу “Вахат аль-Карама”.
Мемориал, название которого означает “Оазис достоинства”, был возведен в честь павших за свободу и единство Объединенных Эмиратов. Он включает 31 опирающийся друг на друга массивный блок, символизируя единство, солидарность и взаимную поддержку, которые связывают лидеров, военных и граждан.