2019-03-19 | Iqtisodiyot
2019-yilning 13-mart kuni Vashington shahrida AQSh biznes hamjamiyati vakillari uchun brifing boʻlib oʻtdi. Unda kompaniyalar, nohukumat tashkilotlari va ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, AQSh Savdo vazirligi, Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirda Oʻzbekistonning AQShdagi Elchisi Javlon Vaxabov, Amerika-Oʻzbekiston savdo palatasi (AOʻSP) raisi Kerolin Lemm, shuningdek, taniqli mutaxassislar Frederik Starr, Svante Kornell va Mamuka Siratelli nutq soʻzladilar.
Ishtirokchilar Oʻzbekiston iqtisodiyotining soʻnggi yutuqlarini, jumladan, London fond birjasida yevrobondlar joylashtirilishi, Moodyʼs, Fitch va S&P kabi yetakchi kredit agentliklari reytinglari olinishi, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT) tasnifi boʻyicha mamlakat mavqeyini oshirish, 2019-yilga moʻljallangan Investitsiya loyihasida koʻzda tutilgan investitsiyalarni qoʻllab-quvvatlashga doir islohotlarni muhokama qildilar.
Professor Frederik Starr Oʻzbekistondagi siyosiy islohotlar, respublikada ommaviy axborot vositalari va xalq qabulxonalari tarmogʻi orqali jamoatchilik nazorati mexanizmlari shakllanish jarayoni, shuningdek, mamlakat hayotida parlament va siyosiy partiyalar rolining mustahkamlanishi toʻgʻrisida maʼlumot berdi.
Mashhur amerikalik ekspert Svante Kornell oʻz maʼruzasida Oʻzbekistondagi islohotlar butun mintaqadagi oʻzgarishlarning katalizatori boʻlganligi haqida maʼlumot berdi. Uning nutqida Markaziy Osiyoda doʻstlik va oʻzaro tushunish munosabatlarini mustahkamlashga hissa qoʻshgan Toshkent tashabbuslarining ahamiyati alohida qayd etildi.
AQSh ishbilarmon doiralari vakillarida Mamuka Siratellining Oʻzbekistonda iqtisodiy sohadagi islohotlarga bagʻishlangan nutqi alohida qiziqish uygʻotdi. Mutaxassis AQSh kompaniyalariga mamlakatda xorijiy investorlar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida maʼlumot berdi. U respublikada soʻngi yillarda tijorat banklarining xalqaro moliya institutlari bilan hamkorligi sezilarli kengaygani; mamlakatda Jahon savdo tashkilotiga kirishga qaratilgan islohotlar; xorijiy investorlar bilan faol hamkorlikni kengaytirish orqali ishsizlik darajasini pasaytirish boʻyicha qabul qilingan chora-tadbirlar kabi ijobiy omillarni Oʻzbekiston bozoriga kirishni istagan kompaniyalar inobatga olishi zarurligini qayd etdi.
Brifing yakunida AOʻSP raisi Karolin Lemm bilan joriy yilning oktabr oyida Vashington shahrida qishloq xoʻjaligi, energetika, infratuzilmani rivojlantirish, yuqori texnologiyalar, tibbiyot, transport va boshqa sohalardagi yetakchi AQSh kompaniyalar ishtirokida Oʻzbekiston-AQSh biznes forumini oʻtkazish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi.
Professor Frederik Starr bilan AQShda Oʻzbekistondagi islohotlar va oʻzgarishlarga bagʻishlangan brifinglarni tashkil etish amaliyotini davom ettirish, xususan, bunday tadbirlardan birini AQSh Kongressi aʼzolari uchun Kapitoliy tepaligida oʻtkazish toʻgʻrisida kelishib olindi.
AQSh Savdo vazirligi vakillari bilan suhbatda iyun oyida Oʻzbekistonga AQSh kompaniyalarining savdo missiyasini tashkil etish masalasi muhokama qilindi. AQSh kompaniyalari vakillari Oʻzbekiston bozorida oʻzlarining ishtirokini kengaytirish niyatida ekanliklarini, yetakchi xalqaro banklar vakillari esa bu intilishlarni qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini izhor etdilar.

В Вашингтоне обсуждены перспективы торгово-экономического сотрудничества
13 марта 2019 года в городе Вашингтон состоялся брифинг для представителей американского бизнес-сообщества, в котором приняли участие представители компаний, НПО и СМИ, а также сотрудники Министерства торговли США, Всемирного банка и Азиатского банка развития.
На мероприятии выступили Посол Узбекистана в США Жавлон Вахабов, председатель Американо-узбекской торговой палаты (АУТП) Кэролин Лэмм, а также известные эксперты Фредерик Старр, Сванте Корнелл и Мамука Цирателли.
Участники обсудили последние достижения экономики Узбекистана, среди которых, в частности, отмечены размещение евробондов на Лондонской фондовой бирже, получение рейтингов ведущих кредитных агентств – Moody’s, Fitch и S&P, повышение позиции страны по классификации ОЭСР, реформы в области поддержки инвесторов, предусмотренные Инвестиционной программой на 2019 год.
Профессор Фредерик Старр представил информацию о политических реформах в Узбекистане, процессах формирования в республике механизмов общественного контроля через СМИ и сеть народных приёмных, а также укреплении в жизни страны роли парламента и политических партий.
Известный американский эксперт Сванте Корнелл в своём докладе информировал о том, как реформы в Узбекистане стали катализатором преобразований во всем регионе. В его выступлении отдельно отмечена значимость инициатив Ташкента, которые способствовали укреплению уз дружбы и взаимопонимания в Центральной Азии.
Особый интерес у представителей бизнес-кругов США вызвало выступление Мамуки Цирателли о реформах в экономическом секторе Узбекистана. Эксперт проконсультировал компании США о созданных в республике возможностях для иностранных инвесторов. Он отметил, что при вхождении на рынок Узбекистана компании должны учитывать такие положительные факторы, как значительное расширение за последние годы сотрудничества коммерческих банков республики с международными финансовыми институтами; реформы в стране, направленные на вхождение в ВТО; принимаемые меры по снижению уровня безработицы, для чего активно расширяется сотрудничество с зарубежными инвесторами.
По итогам брифинга с председателем АУТП Каролин Лэмм достигнута договорённость о проведении в октябре текущего года в городе Вашингтон узбекско-американского бизнес-форума с участием ведущих компаний США в сфере сельского хозяйства, энергетики, инфраструктурного развития, высоких технологий, медицины, транспорта и других.
С профессором Фредериком Старром обговорено о продолжении практики организации в США брифингов о реформах и преобразованиях в Узбекистана, в частности одно из следующих таких мероприятий планируется провести на Капитолийском холме для членов Конгресса США.
С представителями Министерства торговли США обсуждён вопрос организации в июне торговой миссии американских компаний в Узбекистан. Участники из числа компаний США заявили, что намерены расширить своё присутствие на рынке Узбекистана, а представители ведущих международных банков – о готовности поддержать эти стремления.