2019-03-19 | Iqtisodiyot
2019-yilning 13-mart kuni Vashington shahrida AQSh biznes hamjamiyati vakillari uchun brifing boʻlib oʻtdi. Unda kompaniyalar, nohukumat tashkilotlari va ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, AQSh Savdo vazirligi, Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirda Oʻzbekistonning AQShdagi Elchisi Javlon Vaxabov, Amerika-Oʻzbekiston savdo palatasi (AOʻSP) raisi Kerolin Lemm, shuningdek, taniqli mutaxassislar Frederik Starr, Svante Kornell va Mamuka Siratelli nutq soʻzladilar.
Ishtirokchilar Oʻzbekiston iqtisodiyotining soʻnggi yutuqlarini, jumladan, London fond birjasida yevrobondlar joylashtirilishi, Moodyʼs, Fitch va S&P kabi yetakchi kredit agentliklari reytinglari olinishi, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT) tasnifi boʻyicha mamlakat mavqeyini oshirish, 2019-yilga moʻljallangan Investitsiya loyihasida koʻzda tutilgan investitsiyalarni qoʻllab-quvvatlashga doir islohotlarni muhokama qildilar.
Professor Frederik Starr Oʻzbekistondagi siyosiy islohotlar, respublikada ommaviy axborot vositalari va xalq qabulxonalari tarmogʻi orqali jamoatchilik nazorati mexanizmlari shakllanish jarayoni, shuningdek, mamlakat hayotida parlament va siyosiy partiyalar rolining mustahkamlanishi toʻgʻrisida maʼlumot berdi.
Mashhur amerikalik ekspert Svante Kornell oʻz maʼruzasida Oʻzbekistondagi islohotlar butun mintaqadagi oʻzgarishlarning katalizatori boʻlganligi haqida maʼlumot berdi. Uning nutqida Markaziy Osiyoda doʻstlik va oʻzaro tushunish munosabatlarini mustahkamlashga hissa qoʻshgan Toshkent tashabbuslarining ahamiyati alohida qayd etildi.
AQSh ishbilarmon doiralari vakillarida Mamuka Siratellining Oʻzbekistonda iqtisodiy sohadagi islohotlarga bagʻishlangan nutqi alohida qiziqish uygʻotdi. Mutaxassis AQSh kompaniyalariga mamlakatda xorijiy investorlar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida maʼlumot berdi. U respublikada soʻngi yillarda tijorat banklarining xalqaro moliya institutlari bilan hamkorligi sezilarli kengaygani; mamlakatda Jahon savdo tashkilotiga kirishga qaratilgan islohotlar; xorijiy investorlar bilan faol hamkorlikni kengaytirish orqali ishsizlik darajasini pasaytirish boʻyicha qabul qilingan chora-tadbirlar kabi ijobiy omillarni Oʻzbekiston bozoriga kirishni istagan kompaniyalar inobatga olishi zarurligini qayd etdi.
Brifing yakunida AOʻSP raisi Karolin Lemm bilan joriy yilning oktabr oyida Vashington shahrida qishloq xoʻjaligi, energetika, infratuzilmani rivojlantirish, yuqori texnologiyalar, tibbiyot, transport va boshqa sohalardagi yetakchi AQSh kompaniyalar ishtirokida Oʻzbekiston-AQSh biznes forumini oʻtkazish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi.
Professor Frederik Starr bilan AQShda Oʻzbekistondagi islohotlar va oʻzgarishlarga bagʻishlangan brifinglarni tashkil etish amaliyotini davom ettirish, xususan, bunday tadbirlardan birini AQSh Kongressi aʼzolari uchun Kapitoliy tepaligida oʻtkazish toʻgʻrisida kelishib olindi.
AQSh Savdo vazirligi vakillari bilan suhbatda iyun oyida Oʻzbekistonga AQSh kompaniyalarining savdo missiyasini tashkil etish masalasi muhokama qilindi. AQSh kompaniyalari vakillari Oʻzbekiston bozorida oʻzlarining ishtirokini kengaytirish niyatida ekanliklarini, yetakchi xalqaro banklar vakillari esa bu intilishlarni qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini izhor etdilar.

2019-03-19 | Economics
Washington D.C. hosted a briefing for representatives of the American business community, which was attended by representatives of companies, NGOs and media, as well as staff of the U.S. Department of Commerce, the World Bank and the Asian Development Bank.
Ambassador of Uzbekistan to the United States Javlon Vakhabov, Chairman of the American – Uzbekistan Chamber of Commerce Carolyn Lamm, as well as renowned experts Frederick Starr, Svante Cornell and Mamuka Tsereteli addressed event.
According to Uzbekistan MFA, the participants discussed the latest achievements of Uzbekistan’s economy. Dr. Frederick Starr presented information about political reforms in Uzbekistan, the process of formation of public control mechanisms in the country through the media and public receptions network, as well as strengthening the role of parliament and political parties in the country.
Dr. Svante Cornell informed about how reforms in Uzbekistan became a catalyst of transformation in the entire region. He emphasized the importance of the initiatives of Tashkent, which contributed to strengthening friendship and mutual understanding in Central Asia.
Dr. Mamuka Tsereteli’s presentation on reforms in Uzbekistan’s economic sector aroused particular interest among U.S. business people. The expert consulted U.S. companies on the opportunities created for foreign investors in the country.
Following the briefing, an agreement was reached with the Chairman of the American – Uzbekistan Chamber of Commerce Carolyn Lamm on holding Uzbekistan – American business forum in October this year in Washington D.C., with participation of leading U.S. companies in agriculture, energy, infrastructure development, high technologies, medicine, transport and others.
Continuation of the practice of organizing briefings in the United States on reforms and transformations in Uzbekistan was discussed with Dr. Frederick Starr. One of the events is planned to be held on Capitol Hill for members of the U.S. Congress.
The issue of organizing a trade mission of the U.S. companies to Uzbekistan in June was discussed with representatives of the U.S. Department of Commerce. U.S. companies’ representatives stated that they intend to expand their presence in Uzbekistan market, and representatives of leading international banks are ready to support these aspirations.