Malayziya keramika buyumlari ishlab chiqaruvchilari bilan uchrashuv
2019-yilning 15-mart kuni Oʻzbekistonning Malayziyadagi Elchixonasi tomonidan “Clay Industries Sdn. Bhd.” kompaniyasining bosh menejeri Hechti Ong bilan muzokaralar oʻtkazildi va sanitar-keramika buyumlari va yuqori sifatli chinni idishlarini ishlab chiqarish sohasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalalari muhokama qilindi.
1920-yilda asos solingan “Clay Industries Sdn. Bhd.” kompaniyasi sanitar-keramika buyumlari, cherepitsa va chinni idishlarni ishlab chiqarish bilan shugʻullanadi. Kompaniyaning ishlab chiqarish quvvatlari Malayziya va Buyuk Britaniyada joylashgan. Kompaniya oʻz mahsulotlarini Yevropa va Janubi-Sharqiy Osiyodagi barcha mamlakatlarga eksport qiladi.
Uchrashuvda Malayziya kompaniyasining mamlakatimizdagi ixtisoslashtirilgan koʻrgazma va yarmarkalarda oʻz mahsulotlari bilan ishtirok etishi, shuningdek, bozorning marketing tadqiqotiga asoslangan holda respublikada eksportga yoʻnaltirilgan sanitariya-keramika buyumlari va idishlarni ishlab chiqarishni tashkillashtirish imkoniyatlarini koʻrib chiqish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Встреча с малазийским производителем керамических изделий
15 марта 2019 года Посольством Узбекистана в Малайзии проведены переговоры с генеральным менеджером компании «Clay Industries Sdn. Bhd.» Хэчти Онгом, в ходе которых обсуждены вопросы налаживания сотрудничества в сфере производства санитарно-керамических изделий и высококачественной посуды из фарфора.
Основанная в 1920 году компания «Clay Industries Sdn. Bhd.» занимается производством санитарно-керамических изделий, черепицы и фарфоровой посуды. Производственные мощности компании расположены в Малайзии и Великобритании. Компания экспортирует свою продукцию во все страны Европы и Юго-Восточной Азии.
Достигнута договоренность об участии малазийской компании на специализированных выставках и ярмарках Узбекистана со своей продукцией, а также рассмотрении возможности организации экспортно-ориентированного производства санитарно-керамических изделий и посуды в республике, исходя из маркетинговых исследований рынка.