Davlat xizmatlari koʻrsatish jarayoni tubdan oʻzgarmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev faollar yigʻilishidan soʻng Navoiy shahridagi Davlat xizmatlari markazi faoliyati bilan tanishdi.
Markazda elektron navbat tizimi joriy etilgan, fuqarolarga yuzdan ortiq davlat xizmatlari koʻrsatiladi. Notarial xizmatlar, fuqarolik holati dalolatnomalari yozish, pasportni rasmiylashtirish, haydovchilik guvohnomasini almashtirish va boshqalar shu yerning oʻzida amalga oshiriladi.
Mijozlarga qulaylik yaratish maqsadida bolalar maydonchasi, kafe, kitob javonlari, bepul Wi-Fi tashkil etilgan. Bu yerga kelganlar ulardan foydalanib, kutish vaqtini mazmunli oʻtkazishi mumkin.
Markazga kelolmaydigan hamda olis ovul va mahallalarda yashaydigan aholi uchun maxsus transportlarda joylarga chiqqan holda xizmat koʻrsatiladi.
Prezidentimiz Xalq qabulxonasining markazdagi boʻlimiga kirib, xodimlar bilan suhbatlashdi. Aholi qanday masalalar boʻyicha murojaat qilayotgani bilan qiziqdi.
Shu yerda Navoiy viloyatida tadbirkorlik, kichik biznes va hunarmandlikni rivojlantirishga doir loyihalar taqdimoti oʻtkazildi. Xususan, eksperiment tariqasida “Navoiy – tadbikorlar viloyati” loyihasi amalga oshiriladi. Bunda tadbirkorlarga qulaylik yaratish maqsadida ularni roʻyxatdan oʻtkazishda davlat boji ikki barobar kamaytiriladi. Qator xizmat koʻrsatish sohalariga imtiyozlar beriladi.
Davlatimiz rahbari markazda tadbirkorlar uchun xizmatlarni kengaytirish, xususan, ularga yer ajratish, qurilishga ruxsat olish kabi jarayonlarni integratsiyalash boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Prezidentimiz Navoiy shahridagi 3-sonli ichki ishlar boʻlimini borib koʻrdi.
Bu yerda yaratilgan sharoitlar, mahallalarda tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash boʻyicha olib borilayotgan ishlar haqida axborot berildi.
Davlatimiz rahbari xotin-qizlar masalalari boʻyicha inspektorlar bilan muloqotda ayollarning turmush sharoitlarini oʻrganib borish, dardu tashvishlariga koʻmak berish zarurligini taʼkidladi.
- Agar jamiyatimizni adolatga ishontirmoqchi boʻlsak, avvalo, xotin-qizlarning ishonchini qozonishimiz, ularni asrashimiz kerak. Ayolning yashash tarzi, dunyoqarashi oila muhitini belgilaydi. Bu farzandlar tarbiyasi uchun juda muhim, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz ichki ishlar boʻlimidagi situatsion markazni koʻzdan kechirdi. Jamoat xavfsizligini taʼminlashga ixtisoslashgan dasturiy mahsulotlar yaratish, jinoyatchilikni turlari boʻyicha tahlil qilib, ularni bartaraf etish boʻyicha tavsiyalar berdi.

Кардинально меняется процесс оказания государственных услуг
Президент Шавкат Мирзиёев после совещания с активом области ознакомился с деятельностью Центра государственных услуг города Навои
В центре внедрена система электронной очереди, гражданам оказывается более ста видов госуслуг. Здесь же осуществляются нотариальные услуги, запись актов о гражданском состоянии, оформление паспортов, замена водительских удостоверений и другое.
Для удобства посетителей в центре организованы детская площадка, кафе, места для чтения, имеется бесплатный доступ к Wi-Fi. Благодаря этому получатели услуг могут содержательно провести время ожидания.
Жителям отдаленных аулов и сел, гражданам, затрудняющимся посетить центр, услуги будут оказываться с выездом, на специальном транспорте.
Президент посетил действующее в центре отделение Народной приемной, побеседовал с его работниками. Поинтересовался тем, какие вопросы поднимаются в обращениях.
Глава государства дал рекомендации по расширению перечня услуг для предпринимателей, в частности по интеграции связанных с выделением земли процессов, получением разрешения на строительство.
Здесь же прошла презентация проектов по развитию малого бизнеса и ремесленничества в Навоийской области. Так, будет впервые реализован в качестве эксперимента проект «Навои – область предпринимателей». Размер государственной пошлины за регистрацию предпринимателей в регионе будет снижен в два раза. Намечено предоставить льготы по некоторым направлениям оказания услуг. Планируется создание Центра развития предпринимательства и содействия бизнесу.
Шавкат Мирзиёев посетил также отдел внутренних дел №3 города Навои.
Главе государства представлена информация о созданных здесь условиях, проводимой работе по укреплению обстановки мира и спокойствия в махаллях.
В беседе с инспекторами-женщинами Президент подчеркнул, что им следует изучать волнующие женщин вопросы и облегчать их заботы. - Если мы хотим утвердить справедливость в обществе, необходимо прежде всего завоевать доверие женщин, оберегать их. Благополучие женщины, ее взгляды на жизнь формируют обстановку в семье. Это очень важно в воспитании детей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Затем Президент ознакомился с работой ситуационного центра отдела внутренних дел, дал рекомендации по созданию специальных программных продуктов по обеспечению общественной безопасности, анализу и предупреждению преступлений.