Oʻzbekistonda oʻn uchinchi vaksina milliy emlash kalendariga kiritildi
Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan “Oʻzbekistonda papilloma virusiga qarshi yangi vaksinaning tatbiq etilishi: maqsad va kutilayotgan natijalar” mavzusida matbuot anjumanida tashkil etildi. Unda Sogʻliqni saqlash vazirligi, Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti, YUNISЕF va YUNFPAning Oʻzbekistondagi vakolatxonalari masʼullari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi.
Matbuot anjumanida aytilishicha, Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti maʼlumotlariga koʻra, har yili dunyo miqyosida 370 mingdan ortiq ayolda bachadon boʻyni saratoni birinchi bor qayd etiladi, ulardan 190 mingtasi ushbu kasallik oqibatida vafot etadi. Dunyoda boʻlgani kabi, Oʻzbekistonda ham bachadon boʻyni saratoni barcha yoshdagi ayollar oʻrtasida koʻkrak bezi saratonidan keyingi oʻrinda turadigan va keng tarqalgan saraton xastaligi hisoblanadi. Kasalliklardan oʻlim koʻrsatkichi boʻyicha esa, bachadon boʻyni saratoni barcha yoshdagi ayollar oʻrtasida koʻkrak bezi va oshqozon saratonidan keyin uchinchi oʻrinda va tugʻish yoshidagi ayollar (15 – 44 yosh) orasida esa bachadon sartonidan oʻlim koʻrsatkichi boʻyicha ikkinchi oʻrinda turadi.
Maʼlumotlarga koʻra, har yili Oʻzbekistonda 1600 nafardan ziyod ayol bachadon boʻyni saratoni kasalligiga chalinmoqda. Odam papillomasi virusiga (OPV) qarshi emlash esa ayollarda uchraydigan bachadon boʻyni saratonining oldini olishning samarali usullaridan biri hisoblanadi. Oʻsmir yoshdagi qizlarni rejali emlash kelgusida 1100 ta kasallanish holati va bachadon boʻyni saratoni kasalligidan yuzaga keladigan oʻlim holatining oldini olishga yordam beradi. OPVga qarshi rejali emlash 92 davlatda, ular orasida JSST Yevropa mintaqasidagi 36 davlatda ham qoʻllanib kelinmoqda. Emlashning bachadon boʻyni saratonini kamaytirishdagi yuqori samarasi klinik sinovlar davrida, shuningdek, ushbu vaksina koʻp yillardan beri qoʻllanib kelinayotgan davlatlar (Avstraliya, Kanada, Daniya, Irlandiya, Shvetsiya, Finlyandiya, Yangi Zelandiya, Shotlandiya, AQSH) misolida koʻringan.
Milliy emlash kalendari boʻyicha yurtimizda bolalar 12 ta boshqariladigan infeksiyaga qarshi davlat hisobidan profilaktik emlanadi. OPVga qarshi vaksinaning 13-emlash sifatida joriy qilinishi esa yana bir ogʻir kasallik — bachadon boʻyni saratoni xastaligining oldini olishga xizmat qiladi. Joylarda Global vaksina va immunizatsiya alyansi yordamida qurilayotgan muzlatgichli omborlarda vaksinalar sifatli saqlanadi va tarqatiladi. Vaksinalar joriy yilning birinchi yarmida yurtimizga olib kelina boshlaydi. Oktabr oyidan boshlab esa 400 ming nafarga yaqin 9 yoshli qizlar maktablarda va tibbiyotning birlamchi boʻgʻinlarida emlanadi. 2020 yil aprelida ular ikkinchi marta emlanadi.
– 2010-yilda mamlakatimizning bir necha viloyatlaridan 8000 nafar qiz ushbu vaksina bilan emlandi va ular diqqat bilan kuzatildi. Hozirda ayrimlarining oilasi va farzandlari bor. Oʻtgan davrda ularning reproduktiv salomatligida emlashning hech qanday nojoʻya taʼsir yoki asorati kuzatilmadi, – deydi Sogʻliqni saqlash vazirligi Sanitariya-epidemiologiya nazorati bosh boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari Dilorom Tursunova. – Joriy yildan boshlab ushbu vaksina milliy emlash kalendariga kiritiladi va qizlar davlat hisobidan bepul emlanadi. Natijada, Oʻzbekistonda 2060 yillarga borib ayollarning bachadon boʻyni saratoni bilan kasallanish holatlariga barham beriladi.

В национальный календарь прививок Узбекистана вводится 13-я вакцина
12 марта Министерством здравоохранения проведена пресс-конференция на тему «Внедрение в Узбекистане новой вакцины против вируса папилломы человека: цель и ожидаемые результаты». Участниками стали представители Министерства здравоохранения, представительств ВОЗ, ЮНИСЕФ и ЮНФПА, средств массовой информации.
Согласно данным ВОЗ, ежегодно в мире у более 370 тысячи женщин диагностируется рак шейки матки, из них 190 тысяч умирают от этого заболевания.
Как было отмечено, в Узбекистане, как и во всем мире, рак шейки матки является вторым наиболее распространенным раком среди женщин всех возрастов и второй по частоте причиной смерти среди женщин фертильного возраста (15-44 года). Таким образом, бремя заболеваний, ассоциированных с вирусом папилломы, велико. Широкое применение вакцины против вируса папилломы человека, подтвердившей клиническую эффективность и безопасность, способно существенно снизить заболеваемость и смертность от рака шейки матки.
По оценочным данным ВОЗ ежегодно в Узбекистане более 1600 женщин заболевает раком шейки матки. Вакцинация против папилломы вируса человека (ВПЧ) является одним из наиболее эффективных способов профилактики рака шейки матки у женщин. Плановая вакцинация девочек-подростков позволит в будущем предотвратить ежегодно 1100 случаев заболеваний и 585 случаев смерти от РШМ в будущем. Плановая ВПЧ вакцинация применятся в 92 странах, в том числе в 36 странах Европейского региона ВОЗ. Высокая эффективность вакцинации в снижении предраковых поражений шейки матки была продемонстрирована на этапе клинических испытаний, а также в странах, где эта вакцина применяется в течение нескольких лет (Австралия, Канада, Дания, Ирландия. Швеция, Финляндия, новая Зеландия, Шотландия, США).
Было сказано, что согласно национальному календарю прививок в Узбекистане дети за счет государства прививаются против 12 управляемых инфекций. Внедрение вакцины против ВПЧ будет способствовать предотвращению еще одного тяжелого заболевания - рака шейки матки. В регионах с помощью Глобального альянса по вакцинам и иммунизации строятся холодильные складские помещения для качественного хранения вакцин, которые будут поступать уже в первой половине нынешнего года. Иммунизацию против ВПЧ планируется начать в октябре 2019 года. Более 400 тысяч девочек в возрасте 9 лет будут вакцинированы в школах и первичных медицинских учреждениях. В апреле 2020 года они же получат повторную дозу вакцины.
— В 2010 году эту вакцину ввели 8 тысячам девушкам из нескольких регионах нашей страны и за ними вели строгий контроль. Сегодня самая старшая из них имеет уже семью и детей, не наблюдались никакие побочные действия или осложнения в течение всей жизни и репродуктивной системе получивших прививки представительниц прекрасной половины человечества, — сказала Дилором Турсунова, заместитель начальника Главного управления санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения. — С нынешнего года вакцина вводится в национальный календарь прививок и девочки будут вакцинированы бесплатно за счет государства. По прогнозам специалистов, в 2060 году в Узбекистане рак будет элиминирован как проблема общественного здравоохранения.