Jiddiy taklif: amerikalik talabalar oʻzbek yoshlariga nimalarni oʻrgatmoqchi
Toshkentda 12 mart kuni AQSHning “American University”oliy taʼlim muassasasining bir guruh talabalari ishtirokida “Yoshlarning diplomatik aloqalar va xalqaro munosabatlarda tutgan oʻrni” mavzusida konferensiya tashkil etildi.
Tadbirda Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi vakillari, oliy taʼlim muassasalari talabalari turizm, taʼlim tizimi va innovatsion mavzularga oid oʻz taqdimotlari bilan qatnashdi.
Konferensiyada Oʻzbekiston va AQSH taʼlim tizimi, yoshlar tashkilotlari faoliyati, jamiyat taraqqiyotida xotin-qizlarning oʻrni, yetakchilik qobiliyatini shakllantirish va qoʻllab-quvvatlash, bandlik kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi.
– Anjumanda nogironlar va keksalar uchun ixtiyoriy madaniy dasturlar tashkil etish gʻoyasi bilan qatnashdim, – deydi Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti talabasi Moʻydinjon Yoqubov. – Koʻngilli yoshlar safini kengaytirish orqali ushbu aksiyani mamlakatimiz boʻylab amalga oshirish mumkin. Yurtimiz talaba-yoshlarining ana shunday tashabbuslari amerikalik yoshlarda katta qiziqish uygʻotdi. Shu bois, bu kabi ijtimoiy loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan tajriba almashuvlarni davom ettirishni rejalashtirganmiz.

Студенты из Америки предложили молодежи Узбекистана реализовать совместные проекты
12 марта в Ташкенте с участием группы студентов высшего учебного заведения “American University” США состоялась конференция на тему “Роль молодежи в дипломатии и международных отношениях".
В мероприятии со своими презентациями, посвященными туризму, образовательной системе и инновациям, участвовали представители Союза молодежи Узбекистана, студенты высших учебных заведений.
В ходе конференции состоялся обмен мнениями по таким вопросам, как образовательная система Узбекистана и США, деятельность молодежных организаций, роль женщин в развитии общества, формирование и поддержка лидерских качеств, занятость.
– В данной конференции я участвовал с идеей создания факультативных культурных программ для инвалидов и престарелых, – говорит студент Узбекского государственного университета мировых языков Муйдинжон Якубов. – С помощью расширения рядов волонтеров из числа молодежи данную акцию можно проводить по всей стране. Инициативность нашей молодежи произвела огромное впечатление на американских студентов. Поэтому мы планируем продолжить обмен мнениями, направленный на реализацию подобных социальных проектов.
В завершение мероприятия выработаны предложения молодежи касательно продолжения совместных международных переговоров.