Innovatsion rivojlanish vazirligi Jamoatchilik kengashining yigʻilishi boʻldi
Joriy yilning 6-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi Jamoatchilik kengashining navbatdagi yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Yigʻilishga Mirzo Ulugʻbek nomidagi Respublika xayriya fondi raisi Oqil Umurzoqovich Salimov raislik qildi. Yigʻilishda Jamoatchilik kengashi aʼzolari, vazirlik rahbariyati va xodimlari, oliy taʼlim va ilmiy-tadqiqot muassasalari vakillari ishtirok etdilar.
Yigʻilishda Taʼlim va sogʻliqni saqlashga innovatsiyalarni joriy qilish hamda tadqiq etish boshqarmasi boshligʻi O.Toʻychiyev soʻzga chiqib, Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan robototexnika sohasida amalga oshirilgan ishlar va istiqbol rejalari toʻgʻrisida maʼlumot berdi. Shuningdek, Turin universiteti rektori Kongratbay Sharipov robototexnikani rivojlantirishda amalga oshirilayotgan hamkorlikdagi saʼy-harakatlar haqida soʻzladi.
Keyingi navbatda soʻzga chiqqan vazir oʻrinbosari Yu. Mansurov ilmiy ishlanmalar va texnologiyalarni tijoratlashtirish hamda transfer qilish sohasida olib borilayotgan ishlar haqida gapirdi. Innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish boʻyicha 157 mlrd. soʻm qiymatidagi loyihalar, jumladan sanoat sohasida 23 ta, qishloq xoʻjaligida 19 ta, sogʻliqni saqlash va farmatsevtika sohalarida 7 ta, axborot texnologiyalari yoʻnalishida 3 ta ta innovatsion ishlanmalar tijoratlashtirilayotganini qayd etdi.
Vazir oʻrinbosari O.Norinboyev esa moliya-iqtisod sektoriga innovatsiyalarni joriy qilish borasida olib borilayotgan ishlar toʻgʻrisida soʻzladi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 24 oktyabrdagi PF-5583-sonli “Tadbirkorlik va innovatsiyalar sohasidagi loyihalarni moliyalashtirish mexanizmlarini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida“gi Farmonining mohiyati haqida toʻxtalib oʻtdi. Xorijiy investorlarni jalb qilish hamda investitsion loyihalar salmogʻini yanada oshirish maqsadida investitsion va boshqaruv kompaniyalar hamda venchur fondlar faoliyatini yoʻlga qoʻyish rejalashtirilgani aytdi.
Ijro apparati boshqarmasi boshligʻi I.Berdibekov 2018 yilda vazirlikda jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlash holati va ularda keltirilgan masalalarni qonun doirasida hal etilishining tahlili boʻyicha batafsil maʼlumotlar berdi. 2018 yilning 12 oyi davomida vazirlik va uning tizimidagi tashkilotlarga jismoniy va yuridik shaxslardan jami 950 ta murojaatlar kelib tushgan. Bevosita vazirlik va uning tizimiga kelib tushgan 624 ta murojaatdan 579 tasi (92,7%) qanoatlantirildi va tushuntirish berildi, 42 (6,7%) ta murojaat taalluqliligi boʻyicha boshqa tashkilotlarga yuborildi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi orqali kelib tushgan 326 ta murojaatdan 271 tasi (83,1%) qanoatlantirildi va tushuntirish berildi.
Ilm-fan va ilmiy texnik tadqiqotlarni rivojlantirish boshqarmasi boshligʻi B.Pardayev Davlat ilmiy-texnik dasturlari doirasida ilmiy-texnik kengashlari tomonidan moliyalashtirishga tavsiya etilgan bahsli loyihalarni Jamoatchilik kengashi muhokamasiga qoʻydi. Jamoatchilik kengashi “Layoqatli sportchilarni tanlab olishda genetik, fiziologik va biokimyoviy koʻrsatkichlarga asoslangan innovatsion usullarni ishlab chiqish” mavzusiga qayta tanlov eʼlon qilinishi zarurligini, Oʻzbekistonda mavjud arxeologik obyektlarni oʻrganish orqali osmon ostidagi arxeologik muzeylar tashkil etish boʻyicha tushgan ikkita loyihani esa moliyalashtirish kerakligini tavsiya etdilar.

Состоялось очередное собрание Общественного совета Министерства инновационного развития
6 марта текущего года состоялось очередное собрание Общественного совета Министерства инновационного развития Республики Узбекистан. На собрании, председателем которого выступил председатель Республиканского благотворительного фонда им. Мирзо Улугбека Окил Умурзокович Салимов, приняли участие члены Общественного совета, руководство и сотрудники министерства, представители высших образовательных и научно-исследовательских учреждений.
Начальник Управления интеграции науки, образования и производства Олимжон Туйчиев в своем докладе рассказал о проделанной Министерством инновационного развития работе и перспективных планах в сфере робототехники. Ректор Туринского университета Конгратбай Шарипов рассказал о совместной работе в развитии робототехники.
Затем выступил заместитель министра Юлбарсхон Мансуров, который рассказал о проделанной работе в сфере коммерциализации и трансфера научных разработок и технологий. Он отметил, что осуществляются работы по коммерциализации 23 инновационных разработок в сфере промышленности, 18 – в сфере сельского хозяйства, 7 - здравоохранения и фармацевтики, 3 – в сфере информационных технологий на общую сумму 157 млрд. сумов.
Заместитель министра Ойбек Норинбаев отдельно остановился на сути Указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию механизмов финансирования проектов в сфере предпринимательства и инноваций». Он отметил, что планируется наладить деятельность инвестиционных и управляющих компаний, а также венчурных фондов с целью привлечения зарубежных инвесторов и дальнейшего повышения престижа инвестиционных проектов.
Начальник Исполнительного аппарата Икрамбек Бердибеков предоставил информацию о состоянии работы с обращениями юридических и физических лиц в 2018 году, а также детальные сведения по анализу указанных в них задач в рамках законодательства. На протяжении 12 месяцев 2018 года в министерство и его подведомственные организации поступило 950 обращений от физических и юридических лиц. 579 из 624 обращений, поступивших непосредственно в министерство (92,7 %), удовлетворены и по ним даны разъяснения, 42 обращения (6,7 %) перенаправлены в соответствующие организации. 271 из 326 обращений, поступивших через Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан (83,1 %), были удовлетворены и по ним даны разъяснения.
Начальник управления науки и развития научно-технических исследований Ботир Пардаев выдвинул на обсуждение Общественного совета спорные проекты, которые были рекомендованы научно-техническим советом к финансированию в рамках Государственных научно-технических программ. Общественный совет принял единогласное решение об объявлении нового конкурса на тему «Разработка инновационных методов, основанных на генетических, физиологических и биохимических показателях при отборе дееспособных спортсменов» и финансировании двух проектов по созданию археологических музеев под небом путем изучения существующих археологических объектов в Узбекистане.