Rossiya Federatsiyasi Iqtisodiy rivojlanish vazirligining delegatsiyasi bilan uchrashuv
7-mart kuni Moliya vazirligida Maksim Oreshkin boshchiligidagi Rossiya Federatsiyasi Iqtisodiy rivojlanish vazirligi delegatsiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida Oʻzbekiston Respublikasi Hukumati va Rossiya Federatsiyasi Hukumati oʻrtasida 2019-2024-yillarga moʻljallangan Iqtisodiy hamkorlik dasturi muhokama qilindi. Shuningdek, quyidagi sohalarda 54 loyiha boʻyicha faol ish olib borilmoqda:
• qishloq xoʻjaligi,
• yoqilgʻi va energetika,
• muhandislik.
Shuningdek, qishloq xoʻjaligini rivojlantirish loyihalari doirasida eksport salohiyatini oshirish, qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini etkazib berish zanjirlarini birgalikda optimallashtirishni koʻpaytirish markazlari tarmogʻini yaratish rejalashtirilgan.
Davlatlar oʻrtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirishning muhimligi taʼkidlandi.
Respublikamizning ishbilarmonlari va aholisi uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan tizimli soliq islohotlari amalga oshirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasida texnik va maslahat yordami boʻyicha hamkorlikning foydasi qayd etildi.
Muloqotlarni rivojlantirish uchun yana bir imkoniyati sifatida Rossiya Federatsiyasi Davlat roʻyxatga olish, kadastr va kartografiya boʻyicha federal xizmati mutaxassislaridan yer uchastkalari va koʻchmas mulk obyektlarining kadastrini yuritish va yangilab borish, obyektlarning qiymatini modellashtirish va natijalarini tahlil qilish, ularni tozalash va optimallashtirish zaruriyatini muhokama qilish boʻyicha ishlarni tashkil qilish ekanligi taʼkidlab oʻtildi.
Bundan tashqari, Rossiyaning yer va koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirishdagi tajribasi, shuningdek, mulk egalarining huquqlarini himoya qilish boʻyicha choralar, shu jumladan, davlat va jamoat ehtiyojlari uchun yer xarid qilishda tajribasi muhimligi aytib oʻtildi.
Uchrashuv soʻngida tomonlar Oʻzbekiston Respublikasi Hukumati bilan Rossiya Federatsiyasi Hukumati oʻrtasida 2019-2024-yillarga moʻljallangan Iqtisodiy hamkorlik dasturi doirasida amalga oshirilayotgan oʻzaro manfaatli savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikning jadal rivojlanib borayotganini yana bir bor taʼkidladilar.

Встреча с делегацией Министерства экономического развития Российской Федерации
7 марта в Министерстве финансов состоялась встреча с делегацией Министерства экономического развития Российской Федерации во главе с министром Максимом Орешкиным.
В ходе встречи обсуждалась Программа экономического сотрудничества между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Российской Федерации на 2019-2024 годы, реализация которой уже даёт свои результаты. Активными темпами идет работа по 54 проектам, в частности в таких секторах, как:
• аграрный,
• топливно-энергетический,
• машиностроительный.
Также в рамках проектов развития сельского хозяйства и увеличения его экспортного потенциала планируется совместная оптимизация цепочек поставок агропродукции путем создания сети оптово-распределительных центров.
Подчеркивалась важность дальнейшего развития двусторонних отношений между государствами.
В связи с осуществлением системных налоговых реформ, нацеленных на создание более благоприятных условий как для бизнеса, так и для населения нашей республики, была отмечена полезность сотрудничества между Узбекистаном и Россией в части технического и консультативного содействия.
Еще одной возможностью для развития контактов является оказание экспертного содействия со стороны специалистов Росреестра для оценки подходов при организации работы с ведением и обновлением кадастра земельных участков и объектов недвижимости, обсуждения методологии и результатов моделирования стоимости объектов, необходимости их доработки и оптимизации.
Кроме того, интересен опыт России в проведении приватизации земельных участков и объектов недвижимости, а также меры по защите прав собственников, в том числе при выкупе участков для государственных и общественных нужд.
В заключение стороны еще раз отметили динамичное развитие взаимовыгодного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, осуществляемого в рамках реализации Программы экономического сотрудничества между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Российской Федерации на 2019-2024 годы.