Ikki tomonlama, o‘zaro manfaatli uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligida O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyasi ishchi organlari rahbarlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vaziri Botir Xo‘jayev va Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Oreshkinlar olib borishdi. Tadbirda, shuningdek, Rossiya Federatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi vazirliklari, muassasalari, tarmoq kompaniyalari va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuvning boshlanishida ishtirokchilarni Botir Xo‘jayev va  Maksim Oreshkinlar qutlasharkan, 2018-yil ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar rivojida yangicha qadam tashlanganligini alohida qayd etishdi.
2018-yilning yakuni bo‘yicha O‘zbekiston bilan Rossiya davlati o‘rtasida tovar ayirboshlash 5,73 mlrd. dollar (+21,2%), shu jumladan: eksport - 2,19 mlrd. dollar (+8,6%), import - 3,54 mlrd.dollar (+30,6%)ni tashkil etdi.
2019-yilning yanvar-fevral oyida esa tovar ayirboshlash 877,4 mln. dollar(+1,7%), shu jumladan: eksport -  301,5 mln. dollar (+70,1%), import - 576,0 mln.dollar (-16,0%)ni tashkil etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri A.Shodmonov va  Rossiya Federatsiyasi sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari E.Kamkinlar o‘z chiqishlarida shu yilning 6 martida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda sog‘liqni saqlash sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikning istiqbollari to‘g‘risida muhokama qilishganliklarini ta'kidlab o‘tishdi.
Agrosanoat majmuasi sohasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha  qabul qilinadigan chora-tadbirlar yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi tomonidan qishloq xo‘jaligi vaziri J.Xo‘jayev hamda Rossiya Federatsiyasi tomonidan qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari S.Levin so‘zga chiqdi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari I.Ne'matov hamda Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi V.Tyurdenevlar ushbu tadbir yuzasidan o‘z fikrlarini bayon etishdi.

Состоялась двусторонняя взаимовыгодная встреча
Сегодня в Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан состоялось заседание рабочих органов Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией.
Заседание возглавили Министр экономики и промышленности Республики Узбекистан Б.Ходжаев и министр экономического развития Российской Федерации М.Орешкин.
Также на заседании приняли участие представители министерств, ведомств, деловых кругов и отраслевых компаний Республики Узбекистан и Российской Федерации.
В начале встречи участников заседания поприветствовали Б. Ходжаев и М. Орешкин, отметившие, что 2018 год стал новым шагом в развитии двухсторонних отношений.
По итогам 2018 г. товарооборот между Узбекистаном и Россией составил 5,73 млрд. долл. (+21,2%), в том числе экспорт – 2,19 млрд. долл. (+8,6%), импорт – 3,54 млрд. долл. (+30,6%).
За январь-февраль 2019 г. товарооборот составил 877,4 млн. долл. (+1,7%), в том числе экспорт – 301,5 млн. долл. (+70,1%), импорт – 576,0 млн. долл. (-16,0%).
В своей речи министр здравоохранения Республики Узбекистан А.Шадманов и заместитель министра здравоохранения Российской Федерации  Е.Камкин отметили о проведенной 6 марта встрече, на которой были обсуждены перспективы двухстороннего сотрудничества в сфере здравоохранения.
О принятых мерах по расширению сотрудничества в сфере агропромышленного комплекса выступили со стороны Республики Узбекистан министр сельского хозяйства Ж.Ходжаев, со стороны  Российской Федерации заместитель министра сельского хозяйства С.Левин.
В завершении заседания выступили первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан И.Неъматов и Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Республике Узбекистан В.Тюрденев.