Avstriya TIV rahbari oʻrinbosari bilan uchrashuv
2019-yilning 7-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Dilshod Axatov mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Avstriya Respublikasi Yevropa, integratsiya va tashqi ishlar vazirining oʻrinbosari Yohannes Peterlik bilan uchrashdi.
Suhbat chogʻida Oʻzbekiston-Avstriya aloqalari, shuningdek, xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari koʻrib chiqildi.
Uchrashuvda soʻnggi vaqtlarda kuzatilayotgan turli darajalardagi samarali ikki tomonlama aloqalarni faollashayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Davlatlararo aloqalarni izchil kengaytirish va chuqurlashtirish ikki mamlakatning uzoq muddatli manfaatlariga mos kelishi taʼkidlandi.
Oʻzbekiston va Avstriya tashqi siyosat idoralari rahbarlari oʻrtasida 2018-yil 22-noyabr kuni Bryusselda boʻlib oʻtgan muzokaralarning samarali yakunlari kelajakda hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini aniqlash imkonini berdi.
Suhbat davomida 2019-yil aprel oyida Toshkent shahrida Savdo va iqtisodiy hamkorlik boʻyicha Oʻzbekiston-Avstriya hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisini oʻtkazish va uning doirasida biznes-forum tashkil etishga tayyorgarlik jarayoni ham koʻrib chiqildi.
Uchrashuvda umumiy kun tartibidagi boshqa masalalar, mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan ham fikr almashildi.

Встреча с заместителем главы МИД Австрии
7 марта 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с заместителем Министра по вопросам Европы, интеграции и иностранных дел Австрийской Республики Йоханнесом Петерликом, прибывшим в нашу страну с рабочим визитом.
В ходе беседы рассмотрены текущее состояние и перспективы развития узбекско-австрийских связей, а также взаимодействия в рамках международных структур.
Стороны с удовлетворением констатировали наблюдающуюся в последнее время активизацию плодотворных двусторонних контактов на различных уровнях. Как было подчеркнуто, поступательное расширение и углубление межгосударственных отношений отвечает долгосрочным интересам двух стран.
Продуктивный характер состоявшихся 22 ноября 2018 года в г.Брюсселе переговоров глав внешнеполитических ведомств Узбекистана и Австрии позволил определить приоритетные направления развития взаимодействия на перспективу.
В беседе также рассмотрен ход подготовки к проведению очередного заседания Узбекско-австрийской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству в апреле 2019 года в г.Ташкенте и организации в его рамках бизнес-форума.
На встрече состоялся обмен мнениями и по другим вопросам обшей повестки дня, региональной и международной проблематики.