Fransiyaning delegatsiyasi “Oʻztoʻqimachiliksanoat“ uyushmasiga tashrif buyurdi
“Oʻztoʻqimachiliksanoat“ uyushmasida Fransiyaning Oʻzbekistondagi favqulotda va muxtor elchisi Violen de Vilmor xonim hamda Fransiyaning “Bpifrance“ davlat investitsiya banki mintaqaviy boʻlimi direktori janob Emmanuel Breshard boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Fransiya tomoni uchrashuvda soʻnggi yillarda respublikaning iqtisodiy yutuqlarini, shuningdek, davom etayotgan siyosiy islohotlarni, biznes uchun qulay muhit yaratilgani va investitsion jozibadorlikni alohida taʼkidladi.
Delegatsiya vakillari Oʻzbekistonda qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga qiziqish bildirdi va toʻqimachilik sohasidagi hamkorlik loyihalarini moliyalashtirishni taklif qildi. Xususan, oʻzbek bozoriga fransuz texnologiyalari va uskunalari etkazib berish masalasi alohida muhokama qilindi.
Uchrashuvdan soʻng toʻqimachilik sanoati sohasida qoʻshma sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirish uchun Fransiyadagi yirik kompaniyalar va moliyaviy institutlarni jalb qilish boʻyicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.

Государственный инвестиционный банк Франции готов профинансировать проекты в текстильной отрасли Узбекистана
2019-03-05 | Экономика
26 февраля т.г. в Ассоциации «Узтекстильпром» состоялась встреча с делегацией Государственного инвестиционного банка Франции «Bpifrance» во главе с Региональным директором господином Эммануэлем Брешаром с участием Чрезвычайного и Полномочного Посла Франции в Узбекистане госпожи Виолен де Вильмор.
Французской стороной отмечены экономические достижения Республики в последние годы, а также проводимые политические реформы, улучшение делового климата и инвестиционной привлекательности.
Французская сторона выразила заинтересованность в инвестировании совместных проектов в Узбекистане. Г-н Э.Брешар предложил профинансировать проекты в текстильной сфере. В частности, речь шла о поставке на узбекский рынок французских технологий и оборудования.
По итогам встречи достигнуты предварительные договоренности о привлечении крупных компаний и финансовых институтов Франции к реализации совместных инвестиционных проектов в текстильной отрасли.