Fransiyaning delegatsiyasi “Oʻztoʻqimachiliksanoat“ uyushmasiga tashrif buyurdi
“Oʻztoʻqimachiliksanoat“ uyushmasida Fransiyaning Oʻzbekistondagi favqulotda va muxtor elchisi Violen de Vilmor xonim hamda Fransiyaning “Bpifrance“ davlat investitsiya banki mintaqaviy boʻlimi direktori janob Emmanuel Breshard boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Fransiya tomoni uchrashuvda soʻnggi yillarda respublikaning iqtisodiy yutuqlarini, shuningdek, davom etayotgan siyosiy islohotlarni, biznes uchun qulay muhit yaratilgani va investitsion jozibadorlikni alohida taʼkidladi.
Delegatsiya vakillari Oʻzbekistonda qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga qiziqish bildirdi va toʻqimachilik sohasidagi hamkorlik loyihalarini moliyalashtirishni taklif qildi. Xususan, oʻzbek bozoriga fransuz texnologiyalari va uskunalari etkazib berish masalasi alohida muhokama qilindi.
Uchrashuvdan soʻng toʻqimachilik sanoati sohasida qoʻshma sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirish uchun Fransiyadagi yirik kompaniyalar va moliyaviy institutlarni jalb qilish boʻyicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.

2019-03-05 | Economics
Uztuqimachiliksanoat (Uzbekistan Textile Industry) Association hosted a meeting with the delegation of the French state investment bank Bpifrance led by the Regional Director Emmanuel Breschard with participation of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic, Violen Biyet de Vilmore.
The French side noted the economic achievements of the country in recent years, as well as ongoing political reforms, improving the business climate and investment attractiveness.
The French side expressed interest in investing joint projects in Uzbekistan. Emmanuel Breschard proposed to finance projects in the textile sector. In particular, the supply of French technologies and equipment to Uzbekistan market was discussed.
As reported by the Press Service of Uztuqimachiliksanoat Association, following the meeting, preliminary agreements were reached on attracting major companies and financial institutions of France to implementation of joint investment projects in the textile industry.