Oʻzbekiston-Tatariston – axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va innovatsiyalar tarmoqlari rivoji
Joriy yilning 28-fevralidan 2-martiga qadar Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Innovatsion rivojlanish vazirligi vakillaridan iborat Oʻzbekiston Respublikasi delegatsiyasining Qozon (Tatariston) shahriga tashrifi amalga oshirildi.
Tashrif doirasida Tataristonning yetakchi AT-kompaniyalari, innovatsion “Startap-loyihalari” hamda texnologik parklari bilan istiqboldagi hamkorlik va sheriklik munosabatlari oʻrnatildi.
Hamkorlikdagi ishchi guruhi tomonidan Tatariston axborotlashtirish va aloqa vazirligi bilan birgalikda yaqin vaqt ichida hamkorlikni jadallashtirish hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va innovatsiyalar sohasidagi istiqbolli loyihalarni birgalikda amalga oshirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni shakllantirish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Yoʻl xaritasi “startap-ekotizimlar”, istiqbolli loyihalarni moliyalashtirishni venchurli mexanizmlarini joriy etish, AT-taʼlimini rivojlantirish yuzasidan chora-tadbirlarni nazarda tutadi.
“Innopolis” Innovatsiya parki va Qozon AT-Parkiga tashrif yakunlariga koʻra, hamkorlik toʻgʻrisidagi tegishli kelishuvlar imzolandi.

Узбекистан-Татарстан – развитие отраслей информационно-коммуникационных технологий и инноваций
В период с 28 февраля по 2 марта текущего года состоялся визит делегации Республики Узбекистан в составе Мининфоком и Мининноваций в город Казань (Татарстан).
В рамках визита установлено перспективное сотрудничество и партнерские отношения с ведущими ИТ-компаниями Татарстана, инновационными «стартап-проектами», а также технологическими парками.
Достигнуты договоренности по формированию совместной рабочей группой с Министерством информатизации и связи Татарстана для подготовки в ближайшее время «дорожной карты» по активизации сотрудничества и совместной реализации перспективных проектов в области информационно-коммуникационных технологий и инноваций.
Дорожная карта будет предусматривать мероприятия по развитию «стартап-экосистемы», внедрению венчурных механизмов финансирования перспективных проектов, развитие ИТ-образование.
По итогам визита в Инновационный парк «Иннополис» и ИТ-Парк Казани подписаны соответствующие соглашения о сотрудничестве.