“Inflyatsiya: mohiyati, sabablari va namoyon boʻlish shakllari hamda iqtisodiyotdagi oʻrni” mavzusida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi
2019-yil 28-fevral kuni Milliy matbuot markazida “Inflyatsiya: mohiyati, sabablari va namoyon boʻlish shakllari hamda iqtisodiyotdagi oʻrni” mavzusida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.
Tadbirda, Davlat statistika qoʻmitasi rahbariyati, markaziy apparat tarmoq boshqarmalari boshliqlari, Toshkent viloyat va Toshkent shahar statistika boshqarmalari xodimlari, Kadrlarni qayta tayyorlash va statistika tadqiqotlari markazi oʻqituvchilari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Matbuot anjumanida taʼkidlanganidek, Inflyatsiya - bu barcha tovar va xizmatlarga boʻlgan narxlarning koʻtarilishidir. Inflyatsiya darajasini hisoblashda asosan narxlarning oʻsish dinamikasini ifodalovchi koʻrsatkichlardan foydalaniladi. Inflyatsiyani hisoblashda asosiy koʻrsatkich - narx indeksi hisoblanadi.
Isteʼmol narxlari indeksi (INI) – inflyatsiya darajasini ifodalaydigan asosiy koʻrsatkichlardan biri boʻlib, oʻrtacha isteʼmolchi xarid qiladigan tovar va xizmatlarning oʻzgarmas toʻplami qiymatining umumiy oʻzgarishini hisoblaydi, yaʼni maʼlum davr mobaynida, tovar va xizmatlar isteʼmoli miqdorining oʻzgarmas boʻlgan holida, aholining isteʼmol xarajatlari umumiy miqdorining oʻzgarishini ifodalaydi. Isteʼmol narxlari indeksida, mamlakatning barcha hududlari boʻyicha turli tovar va xizmatlar narxlarining harakati oʻrtacha darajaga keltiriladi.
Tadbirda taʼkidlanganidek, 2018-yilning yanvar-dekabr oylari davomida oziq-ovqat mahsulotlari narxlari oʻrtacha 14,9 % ga qimmatlashdi. Bu esa oʻz navbatida umumiy INIning oʻsishiga 6,4 foiz darajasida (keyingi oʻrinlarda f.d.) taʼsir etdi. Non (28,5 %), goʻsht (21,7 %), sut (12,9 %) va meva-sabzavot (4,7 %) mahsulotlari narxlarining qimmatlashishi natijasida INI oʻrtacha 5,5 f.d.ga oshishiga olib keldi.
Nooziq-ovqat tovarlari narxlarining 12,5 % ga oshgani INIning 4,4 f.d.da oʻsishiga olib keldi. Kiyim-kechak, poyabzal, gazlama va eshilgan iplar, qurilish mollari, dori-darmonlar, avtomobillar uchun yoqilgʻi va yoqilgʻi mahsulotlari, shaxsiy gigiena mahsulotlari narxlarining oshishi jami INIning 20,4 % ga teng boʻldi yoki inflyatsiyaning umumiy oʻsishiga 3,5 f.d.da taʼsir qildi.
Shuningdek, mamlakat aholisiga xizmat koʻrsatish boʻyicha narxlar va tariflar yil davomida oʻrtacha 15,8 % ga oshdi, bu esa, INIni umumiy 3,5 f.d.da oʻsishiga olib keldi. Ushbu sohadagi asosiy inflyatsiya omillari aloqa xizmatlari tariflarini 11,7 % ga, sport xizmatlari 15,5 % ga, maishiy xizmatlar 12,2 % ga, uy-joy kommunal xizmatlari 25,6 % ga, yoʻlovchi tashish transport xizmatlari 14,8 % ga, taʼlim xizmatlari 17,0 % ga oʻsib, INIni umumiy oʻsish surʼatiga 3,0 f.d.da taʼsir koʻrsatdi.
Matbuot anjumanida taʼkidlanganidek, Narxlar statistikasi boshqarmasi tomonidan har oyning yakunida inflyatsiya darajasi, narx-navo koʻrsatkichlariga oid maʼlumotlar qoʻmitaning www.stat.uz rasmiy saytida, infografika roliklari koʻrinishida “Oʻzbekiston 24” hamda “Oʻzbekiston” teleradiokanallarida shuningdek Davlat statistika qoʻmitasining Facebook ijtimoiy tarmogʻidagi sahifasi va Telegram messenjerida guruhi orqali foydalanuvchilar eʼtiboriga havola etib kelinmoqda.
Shuningdek, Davlat statistika qoʻmitasi tomonidan muntazam ravishda mamlakatning yetakchi oliy oʻquv yurtlarida oʻtkazilayotgan seminarlar va davra suhbatlarida ham Inflyatsiya darajasi koʻrsatkichlariga oid maʼlumotlar eʼlon qilinib, ommaviy axborot vositalarida keng yoritilmoqda.
Yuqoridagilar qatorida, matbuot anjumani davomida mamlakatda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar va ularning natijalari boʻyicha qiyosiy statistik tahlillar taqdim etildi.
Matbuot anjumanida Davlat statistika qoʻmitasi mutaxassislari jurnalistlar tomonidan berilgan barcha savollarga atroflicha javob berdi.

A press conference was held on the topic “Inflation: the essence, causes, forms of manifestation and role in the economy”
2019-03-01 | Economics
On February 28, 2019, a press conference was held at the National Press Center on the topic “Inflation: the essence, causes, forms of manifestation and role in the economy”.
The event was attended by heads of the State Committee on Statistics, heads of departments of the central office, employees of statistical offices of the Tashkent region and the Tashkent city, teachers of the Center for retraining and statistical research, as well as representatives of the media.
As was noted at the press conference, inflation is a phenomenon that manifests itself primarily in the growth of prices for goods and services. To determine inflation, indicators are used that characterize the dynamics of prices. The key one is the consumer price index.
The consumer price index (CPI) is one of the key indicators of inflation in the consumer sector, which measures the total change in the cost of a fixed set of goods and services purchased by the average consumer, that is, it describes the change in the total amount of consumer spending of the population in a certain period of time with a constant amount of consumable goods and services. The consumer price index averages the movement of prices for all the variety of goods and services throughout the country.
As was noted at the event, according to data for January-December 2018, foodstuffs, on average, became more expensive by 14.9 %. This resulted in an increase in the CPI by 6.4 percentage points (hereinafter – p.p). Due to the rise in prices for bakery products (28.5 %), meat (21.7 %), dairy (12.9 %) and fruit and vegetable (4.7 %), CPI products increased by 5.5 p.p.
Prices for non-food products increased by 12.5 % in 2018, which led to an increase in the CPI by 4.4 p.p.The impact of price increases on clothing, shoes, fabrics and yarn, construction materials, medicines, fuel, and personal care products amounted to 3.5 p.p or 20.4 % of the total CPI increase.
In addition, tariffs and tariffs for services rendered to the country's population increased by an average of 15.8% during the year, which led to an increase in CPI by 3.5 p.p. The main factors of inflation in this area were the growth of tariffs for communication services by 11.7 %, sports services - by 15.5 %, household - by 12.2 %, housing and communal services - by 25.6 %, passenger transportation - by 14.8 %, educational services - by 17.0 %, which affected the overall CPI increase by 3.0 p.p.
At the press conference, it was noted that at the end of each month, the Office of Price Statistics publishes information on inflation and the consumer price index on the official website of the committee www.stat.uz, in the format of video clips with infographics on Uzbekistan 24 channel and TV and radio channels of  "Uzbekistan”. Information is also available to a wide range of users on the official the State Committee on Statistics page on Facebook and the Telegram channel.
The State Committee on Statistics also regularly holds seminars and round tables at leading institutions of higher education in the country, which is widely covered in the media.
At a press conference, the State Committee on Statistics specialists answered all questions from journalists.