“Inflyatsiya: mohiyati, sabablari va namoyon boʻlish shakllari hamda iqtisodiyotdagi oʻrni” mavzusida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi
2019-yil 28-fevral kuni Milliy matbuot markazida “Inflyatsiya: mohiyati, sabablari va namoyon boʻlish shakllari hamda iqtisodiyotdagi oʻrni” mavzusida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.
Tadbirda, Davlat statistika qoʻmitasi rahbariyati, markaziy apparat tarmoq boshqarmalari boshliqlari, Toshkent viloyat va Toshkent shahar statistika boshqarmalari xodimlari, Kadrlarni qayta tayyorlash va statistika tadqiqotlari markazi oʻqituvchilari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Matbuot anjumanida taʼkidlanganidek, Inflyatsiya - bu barcha tovar va xizmatlarga boʻlgan narxlarning koʻtarilishidir. Inflyatsiya darajasini hisoblashda asosan narxlarning oʻsish dinamikasini ifodalovchi koʻrsatkichlardan foydalaniladi. Inflyatsiyani hisoblashda asosiy koʻrsatkich - narx indeksi hisoblanadi.
Isteʼmol narxlari indeksi (INI) – inflyatsiya darajasini ifodalaydigan asosiy koʻrsatkichlardan biri boʻlib, oʻrtacha isteʼmolchi xarid qiladigan tovar va xizmatlarning oʻzgarmas toʻplami qiymatining umumiy oʻzgarishini hisoblaydi, yaʼni maʼlum davr mobaynida, tovar va xizmatlar isteʼmoli miqdorining oʻzgarmas boʻlgan holida, aholining isteʼmol xarajatlari umumiy miqdorining oʻzgarishini ifodalaydi. Isteʼmol narxlari indeksida, mamlakatning barcha hududlari boʻyicha turli tovar va xizmatlar narxlarining harakati oʻrtacha darajaga keltiriladi.
Tadbirda taʼkidlanganidek, 2018-yilning yanvar-dekabr oylari davomida oziq-ovqat mahsulotlari narxlari oʻrtacha 14,9 % ga qimmatlashdi. Bu esa oʻz navbatida umumiy INIning oʻsishiga 6,4 foiz darajasida (keyingi oʻrinlarda f.d.) taʼsir etdi. Non (28,5 %), goʻsht (21,7 %), sut (12,9 %) va meva-sabzavot (4,7 %) mahsulotlari narxlarining qimmatlashishi natijasida INI oʻrtacha 5,5 f.d.ga oshishiga olib keldi.
Nooziq-ovqat tovarlari narxlarining 12,5 % ga oshgani INIning 4,4 f.d.da oʻsishiga olib keldi. Kiyim-kechak, poyabzal, gazlama va eshilgan iplar, qurilish mollari, dori-darmonlar, avtomobillar uchun yoqilgʻi va yoqilgʻi mahsulotlari, shaxsiy gigiena mahsulotlari narxlarining oshishi jami INIning 20,4 % ga teng boʻldi yoki inflyatsiyaning umumiy oʻsishiga 3,5 f.d.da taʼsir qildi.
Shuningdek, mamlakat aholisiga xizmat koʻrsatish boʻyicha narxlar va tariflar yil davomida oʻrtacha 15,8 % ga oshdi, bu esa, INIni umumiy 3,5 f.d.da oʻsishiga olib keldi. Ushbu sohadagi asosiy inflyatsiya omillari aloqa xizmatlari tariflarini 11,7 % ga, sport xizmatlari 15,5 % ga, maishiy xizmatlar 12,2 % ga, uy-joy kommunal xizmatlari 25,6 % ga, yoʻlovchi tashish transport xizmatlari 14,8 % ga, taʼlim xizmatlari 17,0 % ga oʻsib, INIni umumiy oʻsish surʼatiga 3,0 f.d.da taʼsir koʻrsatdi.
Matbuot anjumanida taʼkidlanganidek, Narxlar statistikasi boshqarmasi tomonidan har oyning yakunida inflyatsiya darajasi, narx-navo koʻrsatkichlariga oid maʼlumotlar qoʻmitaning www.stat.uz rasmiy saytida, infografika roliklari koʻrinishida “Oʻzbekiston 24” hamda “Oʻzbekiston” teleradiokanallarida shuningdek Davlat statistika qoʻmitasining Facebook ijtimoiy tarmogʻidagi sahifasi va Telegram messenjerida guruhi orqali foydalanuvchilar eʼtiboriga havola etib kelinmoqda.
Shuningdek, Davlat statistika qoʻmitasi tomonidan muntazam ravishda mamlakatning yetakchi oliy oʻquv yurtlarida oʻtkazilayotgan seminarlar va davra suhbatlarida ham Inflyatsiya darajasi koʻrsatkichlariga oid maʼlumotlar eʼlon qilinib, ommaviy axborot vositalarida keng yoritilmoqda.
Yuqoridagilar qatorida, matbuot anjumani davomida mamlakatda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar va ularning natijalari boʻyicha qiyosiy statistik tahlillar taqdim etildi.
Matbuot anjumanida Davlat statistika qoʻmitasi mutaxassislari jurnalistlar tomonidan berilgan barcha savollarga atroflicha javob berdi.

Состоялась пресс-конференция на тему «Инфляция: суть, причины, формы проявления и роль в экономике»
28 февраля 2019 года в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция на тему «Инфляция: суть, причины, формы проявления и роль в экономике».
В мероприятии приняли участие руководители Госкомстата, начальники управлений центрального аппарата, сотрудники статистических управлений Ташкентской области и города Ташкента, преподаватели Центра переподготовки кадров и статистических исследований, а также представители средств массовой информации.
Как было отмечено на пресс-конференции, инфляция - это явление, проявляющееся прежде всего в росте цен на товары и услуги. Для определения инфляции в основном используются показатели, характеризующие динамику цен. Ключевым из них является индекс потребительских цен.
Индекс потребительских цен (ИПЦ) является одним из ключевых индикаторов уровня инфляции в потребительском секторе, который измеряет общее изменение стоимости фиксированного набора товаров и услуг, приобретаемых средним потребителем, т.е. характеризует изменение общей суммы потребительских расходов населения в определенный период времени при неизменном количестве потребляемых товаров и услуг. В индексе потребительских цен усредняется движение цен на все многообразие товаров и услуг по всей территории страны.
Как было отмечено на мероприятии, по данным за январь-декабрь 2018 года продовольственные товары в среднем стали дороже на 14,9 %. Это повлекло увеличение ИПЦ на 6,4 процентных пункта (далее – п.п.). За счет роста цен на хлебопродукты (28,5 %), мясную (21,7 %), молочную (12,9%) и плодоовощную (4,7 %) продукцию ИПЦ увеличился на 5,5 п.п.
Цены на непродовольственные товары выросли за 2018 год на 12,5%, что привело к увеличению ИПЦ на 4,4 п.п. Влияние роста цен на одежду, обувь, ткани и пряжу, строительные материалы, медикаменты, топливо, а также средства личной гигиены составило 3,5 п.п. или  20,4% от общего прироста ИПЦ.
Кроме того, тарифы и тарифы на услуги, оказываемые населению страны, повысились в течение года в среднем на 15,8%, что привело к увеличению ИПЦ на 3,5 п.п. Основными факторами инфляции в этой сфере стал рост тарифов на услуги связи на 11,7%, спортивные услуги – на 15,5%, бытовые – на 12,2%, жилищно-коммунальные – на 25,6%, пассажирские перевозки – на 14,8% образовательные услуги – на 17,0%, что повлияли на общий прирост ИПЦ на 3,0 п.п.
На пресс-конференции было отмечено, что в конце каждого месяца Управление статистики цен публикует информацию об уровне инфляции и индексе потребительских цен на официальном сайте комитета www.stat.uz, в формате видео-роликов с инфографикой на канале «Узбекистан 24» и телерадиоканалах «Узбекистан». Информация также доступна широкому кругу пользователей на официальной странице Госкомстата в Facebook и канале Telegram.
Также Госкомстатом регулярно проводятся семинары и круглые столы в ведущих высших учебных заведениях страны, что широко освещается в средствах массовой информации.