Poytaxtimizda I xalqaro Toshkent yarim marafoni oʻtkaziladi
Har bir marafon ishtirokchi roʻyxatdan oʻtish uchun tashkiliy qoʻmita hisobiga 50 ming soʻm mablagʻ oʻtkazishlari zarur.
Joriy yilning 24-mart kuni poytaxtimizning Afrosiyob va Beshyogʻoch koʻchalari kesishmasidagi 21 kilometr masofada I xalqaro Toshkent yarim marafoni oʻtkaziladi.
Musobaqa Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Oʻzbekiston Milliy olimpiya qoʻmitasi, Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi, Toshkent shahar hokimiyati va Oʻzbekiston Yoshlar ittifoqi hamkorligida tashkil etilmoqda.
Marafon Navroʻz bayrami tantanalari davom etayotgan kunlari oʻtkazilishi munosabati bilan musobaqa xalq sayillariga ulanib ketadi.
“Bahorning ilk kunlaridan boshlab poytaxtimizning har bir nuqtasida turli tadbirlarni oʻtkazishni rejalashtiryapmiz. Jumladan, “Lola sayli”, “Sumalak va halim sayli”, “Daraxt ek” va “Doʻppi kiyamiz” aksiyalari oʻtkaziladi. I Xalqaro Toshkent yarim marafoni ishtirokchilarini xalq sayillari va oʻzbek yigitlarining milliy bosh kiyimi befarq qoldirmaydi degan umiddamiz. Bundan tashqari, “Varraklar sayli” oʻtkazilib, unda chillak, lanka tepish kabi milliy oʻyinlar tashkil etiladi. “Daraxt ek” aksiyasiga ham yaqin kunlarda start beriladi. Toshkent shahar hokimligi turli koʻchatlarni xarid qilmoqda. Ushbu koʻchatlar yurtdoshlarimiz hamda xorijdan kelgan mehmonlar ekishi uchun bepul beriladi. Bu aksiya orqali Toshkent shahrida 100 minglab koʻchat ekishni rejalashtiryapmiz”, deydi Toshkent shahar hokimining oʻrinbosari Elbek Shukurov.
Taʼkidlanishicha, xorijdan kelgan sportchilar Toshkent shahrining oʻzida butun Oʻzbekistonning urf-odat, anʼanalarini koʻrish bilan birga turli taomlarini tatib koʻrish imkoniga ham ega boʻlishadi. Marafon boʻlib oʻtadigan koʻchada har bir viloyat vakillari oʻz urf-odatini, kiyimlarini namoyish qilib, taomlarini tortiq etishadi. Marafon ishtirokchilari lapar, Xorazm lazgisi, chanqovuz ohanglaridan bahramand boʻladi.
“Bu marafon xalqaro doʻstona sport turlarini va turizmni rivojlantirish maqsadida tashkil etilmoqda. Musobaqaga yaqin va uzoq xorij mamlakatlaridan kelgan sportchilar va sayyohlarni jalb qilib, ularga Toshkentning zamonaviy infratuzilmasini koʻrsatish orqali poytaxtda boshqa ommaviy sport tadbirlari oʻtkazilishiga erishmoqchimiz. Musobaqada erkaklar va ayollar orasida 18 yosh va undan kattalar qatnashish huquqiga ega. Yarim marafonda va 5 kilometrga yugurish davomida barcha sportchilar qaysi mamlakatdan kelganligidan qatʼiy nazar ishtirok etishlari mumkin. 5 kilometrga yugurishda qatnashuvchilarning yosh chegarasi 15 yoshdan katta boʻlgan ayollar va erkaklar, shuningdek, 46-55, 56-65, 66 va undan katta faxriylar orasida oʻtkaziladi”, deydi Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi bosh kotibi Komoliddin Ruzamuhamedov.
Mutaxassisning maʼlum qilishicha, 5 kilometr masofaga Oʻzbekiston futbol klublari, Milliy sport federatsiyalari sportchilari, vazirlik va idoralarning jamoalari qatnashishi mumkin. Bundan tashqari 1 kilometr masofaga yugurish ham amalga oshirilib, unda imkoniyati cheklanganlar ishtirok etishlari kutilmoqda.
Yarim marafonning va 5 kilometr masofaga yugurishda ishtirok etmoqchi boʻlganlar arizasi tihm.uz veb-sayti orqali yoki tashkiliy qoʻmitaning ofisida 2019-yil 15-martgacha qabul qilinadi. Har bir ishtirokchi roʻyxatdan oʻtish uchun tashkiliy qoʻmita hisobiga 50 ming soʻm mablagʻ oʻtkazishlari zarur. Roʻyxatdan oʻtgandan soʻng ishtirokchi musobaqa paketiga ega boʻladi. Ishtirokchi paketida 2 dona koʻkrak raqami, musobaqa emblemasi tushirilgan maxsus futbolka, kepka, buklet hamda masofa trassasi yuzasidan maʼlumot boʻladi.
Musobaqa davomida zamonaviy chiplar bilan vaqtni avtomatlashtirilgan tarzda koʻrsatuvchi transponder tizimi ishlatiladi. Ishtirokchilarning natijalari yarim marafonda va 5 kilometr masofaga qayd etiladi.
Yarim marafonda ishtirok etgan erkak va ayollar alohida 1 oʻrindan 8 oʻringacha 12 million soʻmdan 3 million soʻmgacha pul mukofoti, diplom va medallar bilan taqdirlanadi. 5 kilometr masofaga yuguruvchilarning har biri oʻz toifalarida erkaklar va ayollar alohida 1 oʻrindan 6 oʻringacha qimmatbaho sovrinlar, diplom va medallar topshiriladi.

В столице пройдет I Ташкентский международный полумарафон
В пору, когда на всей территории нашей страны будет царствовать весна и земля покроется зеленью, будут организованы народные гулянья, и всенародный праздник Навруз пройдет в приподнятом настроении.
В целях пропаганды здорового образа жизни, привлечения населения к регулярным занятиям физической культурой и спортом, популяризации бега утверждено распоряжение Кабинета Министров от 11 февраля 2019 года о подготовке к организации и проведению в честь праздника Навруз I Ташкентского международного полумарафона высокого уровня.
В соответствии с ним 24 марта текущего года на пересечении улиц Афросиёб и Бешёгоч будет проведен I Ташкентский международный полумарафон протяженностью 21 километр.
Организаторами его являются Министерство физической культуры и спорта, Национальный олимпийский комитет Узбекистана, Федерация легкой атлетики Узбекистана, хокимият города Ташкента и Союз молодежи Узбекистана.
Поскольку проведение марафона приходится на дни празднования Навруза, соревнование пройдет параллельно с народными гуляньями.
- С наступлением весны в стране будет отмечаться праздник за праздником, - говорит заместитель хокима города Ташкента Элбек Шукуров. - С ранней весны мы планируем провести различные мероприятия во всех уголках столицы. В частности, будут проведены акции "Lola sayli", "Sumalak va halim sayli", "Daraxt ek" и "Do'ppi kiyamiz". Кроме того, будет организована "Varraklar sayli" с национальными играми чиллак и подбрасыванием лянги. В ближайшие дни будет дан старт акции "Daraxt ek". Хокимият города Ташкента закупил различные саженцы, которые будут предоставляться бесплатно для посадки нашим соотечественникам и иностранцам. В результате в Ташкенте планируется посадить сотни тысяч саженцев.
Как утверждается, участники мероприятия получат возможность ознакомиться с традициями и обычаями всего Узбекистана, отведать различные блюда. В рамках мероприятия будут организованы показы костюмов и традиций жителей всех областей нашей страны, накрыты столы из национальных блюд. Участники марафона насладятся звучанием мелодий лапара, лазги и чанковуза.
- Данный марафон организуется с целью развития международных видов спорта и туризма, - говорит Генеральный секретарь Федерации легкой атлетики Узбекистана Комолиддин Рузамухамедов. - В соревнование будут вовлечены спортсмены и туристы из ближних и дальних стран, демонстрируя им современную инфраструктуру Ташкента, мы намерены добиться проведения и других массовых спортивных мероприятий в столице. Право на участие в соревновании имеют юноши и девушки старше 18 лет. В полумарафоне и забеге на 5 километров могут участвовать спортсмены из любой страны. В забеге на 5 километров могут принять участие мужчины и женщины старше 15 лет, будут проведены также забеги среди ветеранов в возрасте 46-55, 56-65, 66 и более лет.
По сведениям специалистов, в забеге на 5 километров возможно будут участвовать члены футбольных клубов Узбекистана, спортсмены национальных спортивных федераций, представители команд министерств и ведомств. Будет организован также забег на 1 километр, где примут участие люди с ограниченными физическими возможностями.
Желающие принять участие в полумарафоне и забеге на 5 километров могут оставить свои заявки на веб-сайте tihm.uz или в офисе организационного комитета до 15 марта текущего года. Каждый участник для регистрации должен внести 50 тысяч сумов на счет организационного комитета. После регистрации участник приобретает пакет соревнования, в который входят 2 нагрудных номера, специальная футболка с эмблемой соревнования, кепка, буклет и справки о трассе забега.
В ходе соревнования будут задействованы транспондеры со встроенными современными чипами, автоматизированно выводящие на экран показатель времени.
Мужчины и женщины, занявшие в полумарафоне с 1-го по 8-е места, получат денежное вознаграждение от 3 до 12 миллионов, дипломы и медали. А бегуны, финишировавшие на дистанции пять километров с первого по шестое места, будут награждены ценными призами, дипломами и медалями.