2019-03-01 | Jamiyat
O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining eng muhim yo‘nalishlaridan biri xorijda mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan fuqarolarimizni himoya qilish va qo‘llab-quvvatlash hisoblanadi. 2018-yil mehnat muhojirlarini qo‘llab-quvvatlaydigan maxsus Fond yaratildi, Rossiya Federatsiyasi hududida qiyin ahvolda yoki hujjatlarsiz qolgan 700 nafar fuqaro qaytarildi, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligining Moskva (Rossiya Federatsiyasi) hamda Kvandju (Janubiy Koreya)da vakolatxonalari ochildi.
22-fevral Tashqi mehnat migratsiyasi agentligining Janubiy Koreyadagi vakili Alisher Sulaymonov Kvandjuga jo‘nab ketdi. 26-fevral kuni OAVda 8 oy mobaynida Seul shahri Novongu tumanidagi “Sanggi Pik Pionvon” shifoxonasida bo‘lib kelayotgan, 1996-yilda tug‘ilgan A.Oqilov to‘g‘risida xabarlar tarqaldi. 2019-yil 27-fevralda A.Sulaymonov shifoxonada bo‘lib, bemorni yo‘qladi va jabrlanuvchining akasi Aziz Oqilov bilan uchrashdi.
Quyidagilar aniqlandi:
A.Oqilov 2018-yil 27-iyunda o‘zi ishlagan plastik qurilish materiallari ishlab chiqaradigan sex direktori bilan sog‘lig‘idan shikoyat qilib shifoxonaga kelgan. Shifokorlar birinchi yordamni ko‘rsatishgan, ukol urishgan va shundan so‘ng A.Oqilov noma'lum sababga ko‘ra komaga tushib qolgan. Shifokorlar organizmga keskin kaliy yetishmasligi, shuning oqibatida asab tizimi, shuningdek, miyaning bir qismi ishdan chiqqanligi tashxisini qo‘yishgan. Ayni paytda A.Oqilovning holati og‘ir, ammo barqaror.
Uzoq davom etgan harakatsiz yotish oqibatida tananing turli qismlarida uyushiq jonsiz joylar paydo bo‘lgan va bu irish jarayoni boshlanishiga olib kelgan. Shifokorlar tanadagi shunday joylarni yo‘qotish bo‘yicha 4 ta operatsiya o‘tkazgan.
Jabrlanuvchining akasi Aziz Oqilov kerakli ma'lumotlarni to‘plash va hujjatlarni tegishli organlarga topshirish uchun advokat yollagan. 31.12.2018 holatiga ko‘ra shifoxona 103144 koreya voni (taxminan 93 000 AQSh dollari) miqdorida hisob chiqargan. Biroq haligacha hyech kim aybni zimmasiga olgani yo‘q va sug‘urta kompaniyasining maxsus Inspeksiyasi tomonidan tekshiruv ishlari olib borilmoqda, chunki vaziyatga oydinlik kiritilgungacha sug‘urta kompaniyasi kafil bo‘lib turibdi. Inspeksiya xulosasi taqdim etilgach, ish sudga oshiriladi va yakuniy qaror sud tomonidan chiqariladi.
Jabrlanuvchining akasi Aziz Oqilov quyidagi masalalarda yordam berishni so‘radi:
1. Yuz bergan hodisada aybdorni (shifoxona yoki ish beruvchi) aniqlashga ko‘maklashish.
2. Bandlik ruxsatnomasi tizimi bo‘yicha Koreyaga ishchi kuchini yuborish Memorandumi nusxasini olish.
3. A.Oqilovning onasi va opasi uchun 3 oyga viza olish.
Mazkur holat yuzasidan Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi vakolatxonasi tomonidan quyidagi chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqildi:
1. Ushbu masalaga oid tekshiruv ishlarida yordam ko‘rsatish murojaati bilan 2019-yil 5-fevralda Koreya Respublikasi Bandlik va mehnat vazirligiga yuborilgan 01/0-02/11-868-sonli xatga javob olish.
2. Barcha masalalar hal bo‘lgunga qadar bemor A.Oqilovning holidan muntazam xabar olib turish.
3. Bemorning onasi va opasi uchun Koreyaga kirish vizasini olishda yordam ko‘rsatish maqsadida O‘zbekistondagi Koreya Respublikasi elchixonasiga xat yozish.
4. Ish beruvchidan badal puli, shuningdek, A.Oqilov ish haqining to‘lanmay qolgan qismini olish masalasini hal etish.
5. A.Oqilovning advokati bilan uchrashib, masalani muhokama qilish, masalani hal etishda har qanday yordam ko‘rsatish.
6. Sug‘urta kompaniyasi vakillari bilan uchrashib, davolanish uchun sarflangan xarajatlarni (bugungi kun holati bo‘yicha davolanish xarajati 93 000 AQSh dollarni tashkil etmoqda) qoplash masalasini muhokama qilish.
7. Sug‘urta kompaniyasining tekshiruv natijalarini olish.
8. Fuqaroni vataniga transportirovka qilish uchun tibbiyot muassasasi ruxsatini olish (bugungi kunda bemor hayotni sun'iy saqlab turish qurilmasi ostida bo‘lgani sabab, uni transportirovka qilib bo‘lmaydi).

Одним из приоритетных направлений деятельности Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан является защита и поддержка наших граждан, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом. В 2018 году был создан специальный Фонд поддержки трудовых мигрантов, возвращено 700 граждан, оказавшихся в сложной ситуации или без документов на территории Российской Федерации, открыты представительства Агентства по внешней миграции в Москве (Российская Федерация) и Кванджу (Южная Корея).
Представитель Агентства внешней миграции в Южной Корее Алишер Сулейманов отбыл в Кванджу 22 февраля.
26 февраля в СМИ распространилась информация об Окилове А. 1996 года рождения, который на протяжении 8 месяцев находится в больнице "Сангги Пик Пионвон" в районе Новонгу города Сеула. 27 февраля 2019 года А.Сулейманов посетил больницу, где навестил больного и встретился с братом пострадавшего Азизом Окиловым.
Выяснилось следующее:
Окилов А. 27 июня 2018 года с директором цеха по производству пластиковых стройматериалов, где он работал, прибыл в больницу с жалобами на здоровье. Врачи оказали первую помощь, сделали укол, после чего Окилов А. по неизвестным причинам впал в кому. Врачи поставили диагноз острой нехватки калия в организме, в следствии которого отказала нервная система, а также часть мозга. В настоящее время состояние А. Окилова тяжелое, но стабильное.
В результате длительного неподвижного лежания в разных частях тела появились пролежни, в следствии чего началось гноение. Врачи провели 4 операции по удалению пролежней. Брат пострадавшего Азиз Окилов нанял адвоката для сбора необходимой информации и подачи документов в соответствующие инстанции. По состоянию на 31.12.2018г. больница выставляет счет на 103144 корейских вон (около 93 000 долларов США). Но пока вину никто на себя не берет, и идёт расследование специальной Инспекции страховой компании, так как до выяснения обстоятельств и причин гарантом выступает страховая компания. После представления заключения Инспекции дело будет передано в суд и окончательное решение будет принято судом.
Брат пострадавшего Азиз Окилов попросил содействия в следующих вопросах:
1. Помощь в определении виновного в случившемся (больница или работодатель).
2. Получении копии Меморандума об отправке рабочей силы в Корею по системе разрешения занятости.
3. Получении визы на 3 месяца для матери и сестры А. Окилова.
Представительством Агентства по трудовой миграции разработан следующий план мероприятий по данному инциденту:
1. Получить ответ на письмо с просьбой оказать содействие в разбирательстве по данному вопросу, ранее направленное 5 февраля 2019 года, № 01/0-02/11-868 в Министерство занятости и труда Республики Корея.
2. До решения всех вопросов на постоянной основе посещать больного Окилова А.
3. Написать письмо в Посольство Республики Корея в Республике Узбекистан, с целью оказания содействия в получении въездной визы для матери и сестры больного в Республику Корея.
4. Решить вопрос получения компенсации с работодателя, а также получить часть не выплаченной заработной платы Окилова А.
5. Встретиться и обсудить вопрос с адвокатом гражданина Окилова А., оказать всяческое содействие в решении вопросов.
6. Встретиться с представителями страховой компании и обсудить вопрос возмещения средств потраченных на лечение(на сегодняшний день сумма за лечение составила 93 000 долл.США).
7. Получить результаты расследования страховой компании.
8. Получить разрешение медицинского учреждения на транспортировку гражданина на родину. (На сегодняшний день он не транспортабельный, находится под аппаратом искуственного поддержания жизни).