Prezident Chortoqda turizmni rivojlantirish va ekologik shahar barpo etish boʻyicha topshiriqlar berdi
2019-03-01 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Chortoq tumanida barpo etilayotgan “Chortoq resorts” sanatoriy-sogʻlomlashtirish markazi bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining har bir hududning xususiyati va imkoniyatidan kelib chiqib, yangi korxonalar tashkil etish, ish oʻrinlari yaratishga oid topshirigʻiga asosan kompleks ishlar amalga oshirilmoqda.
“Chortoq resorts” sanatoriysi qurilayotgan adirlik ham yaqin-yaqingacha qarovsiz joy edi. Mahalliy tadbirkor va xorijiy investorlarning jami 25 million dollarlik sarmoyasi evaziga bugun bu yerda 15 gektardan ziyod maydonda zamonaviy oromgoh bunyod etilmoqda.
Bu viloyatda tibbiyot turizmi hamda ekoturizmni rivojlantirish uchun qoʻshimcha imkoniyatlar ochadi. Sanatoriyning yod, brom, tabiiy radon va boshqa minerallarga boy shifobaxsh suvi tayanch-harakat aʼzolari, yurak-qon tomir va asab tizimlari, endokrinologik va teri kasalliklarini davolashda yaxshi samara beradi. Oromgoh 230 oʻrinli boʻladi. 250 kishi ish bilan taʼminlanadi.
Markazga ushbu ixtisosliklar boʻyicha eng malakali shifokorlarni jalb etish, shartnoma asosida germaniyalik mutaxassislar ishtirokida tibbiy koʻriklar tashkil etish rejalashtirilgan.
Hozirda davolash va yotoq binolari, oilaviy dam oluvchilar uchun kottejlar, standart va lyuks xonalar boʻladigan mehmonxona barpo etilgan. Hovli va yoʻlaklarni yoritish uchun quyosh panellari oʻrnatilgan.
Yana bir eʼtiborli jihati, oromgohda ippoterapiya yoʻlga qoʻyiladi. Bu tayanch-harakat aʼzolari va kichik tos kasalliklarini davolashga yordam beradi. Shu maqsadda hozirda otxona, ochiq va yopiq manejlar qurilmoqda.
Shuningdek, soy suvidan samarali foydalanib, baliq yetishtirish maqsadida toʻrtta hovuz barpo etilgan. Ularda sanatoriy oshxonasi uchun baliq boqish bilan birga dam oluvchilarning baliq tutib, hordiq chiqarishi uchun ham sharoit yaratiladi.
Prezidentimiz ushbu sogʻlomlashtirish markazida yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi. Chortoqda yana koʻplab sanatoriylar tashkil etish, ularni arzon, oʻrta va qimmat tarzda tasniflash orqali aholining barcha qatlamlarini qamrab olish, raqobatni taʼminlash orqali xizmat narxini tushirish boʻyicha topshiriqlar berdi.
– Bizning mintaqamizda yod tanqis. Shu jihatdan Chortoqning yodga boy suvi xalqimiz uchun juda foydali. Lekin bu joyni koʻpchilik bilmaydi, baʼzilar yoʻl uzoqligidan qiynaladi. Shuning uchun mamlakatimizning hamma joyidan, birinchi navbatda, Qoraqalpogʻiston va Xorazmdan odamlarni bu yerga olib kelish kerak. Xalqimiz, ayniqsa, bolalarimizning salomatligi biz uchun eng muhimi. Iqtisodiyotni rivojlantirish uchun ham sogʻlom zurriyod kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari “Chortoq mineral water” masʼuliyati cheklangan jamiyati quvvatini kengaytirish loyihasi bilan tanishdi. Shishaga suv qadoqlashni yiliga 20-30 million donagacha oshirib, ularni yurtimizdagi barcha bogʻchalar, yozgi oromgohlar, shifoxonalar, ijtimoiy dorixonalar, supermarketlarga yetkazib berish zarurligini taʼkidladi.
Shu yerda Chortoq shahrini ekologik shaharga aylantirish, Jahon banki bilan hamkorlikda oʻrta shaharlar infratuzilmasini rivojlantirish loyihasi doirasida Chortoq markazini qayta qurish, Namangan aeroportini kengaytirish va shaharlararo avtobuslar qatnovini tartibga solish, “Har bir oila – tadbirkor” dasturi asosida aholi bandligini taʼminlash kabi loyihalar taqdimoti oʻtkazildi.

The President sets directions for tourism development and construction of “eco-city” in Chartak
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev became familiar with Chortoq Resorts Health Improvement Center, which is being built in Chartak district.
Large-scale activity is carried out in Uzbekistan to fully utilize the capabilities of regions and industries, attract investment and create new jobs.
Modern complex Chortoq Resorts with an area of more than 15 hectares is being built in the hilly terrain at the expense of local entrepreneurs and foreign investors for the total amount of 25 million USD.
This will create additional opportunities for development of medical and ecological tourism in the region.
The sanatorium will offer therapeutic procedures using mineral water rich in iodine, bromine, radon and other elements that are useful for musculoskeletal system, cardiovascular and nervous systems, and endocrinological and dermatological diseases.
The sanatorium for 230 beds will provide employment for 250 people.
It is planned to attract highly qualified physicians, organize medical examinations with participation of specialists from Germany.
Construction of medical and dormitory buildings, cottages for vacationers with families, a hotel has been completed. Solar panels are installed to illuminate the territory of the sanatorium.
Hippotherapy will also be established in the complex, for which stables, open and closed arenas are built. This type of therapy is useful in treating diseases of limbs and pelvis narrowness.
In order to efficiently use the water flowing alongside the sai, four reservoirs were built for raising fish. Conditions for fishing and recreation will be created here along with cultivation of fish for the sanatorium.
The President got acquainted with conditions created in the sanatorium. Gave instructions on expanding the network of such institutions, covering all segments of the population, reducing service prices by increasing competition.
– Iodine deficiency is relevant for our region. In this regard, Chartak’s water, rich in iodine, is very important. But many do not know these places, moreover, the road is far. Therefore, it is necessary to make sure that this place is visited from all over our country, especially Karakalpakstan and Khorezm. For us, the most important thing is the health of people, especially children. After all, a healthy generation is an important condition for development of the economy, – said Shavkat Mirziyoyev.
The Head of the state became acquainted with the project for expanding the capacity of LLC Chortoq Mineral Water. He noted the need for bringing the release of bottled water to 20-30 million units per year, delivering it to kindergartens, summer camps, hospitals, social pharmacies and supermarkets throughout the country.
Presentation of projects on transforming Chartak into an ecological city, developing the infrastructure of medium-sized cities in cooperation with the World Bank, rebuilding the center of Chartak, expanding Namangan airport, streamlining intercity bus traffic, providing employment for the population under “Every family is an entrepreneur” program took place.