Adliya vazirligi USAID bilan hamkorlikda umumiy miqdori 10 mln AQSH dollaridan ortiq boʻlgan sud-huquq islohoti boʻyicha qoʻshma dasturni amalga oshirmoqda
2019-02-27 | Jamiyat
26-fevral kuni Toshkentda AQSHning xalqaro rivojlanish boʻyicha agentligi (USAID)ning Oʻzbekistondagi sud-huquq islohotiga doir dasturi taqdimoti oʻtkazildi. Tadbirda adliya vaziri R. Davletov, USAID va boshqa xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari ishtirok etdi.
Maʼlumot uchun: USAIDning Oʻzbekistonda sud-huquq islohoti boʻyicha dasturi (JRUP)ning amalga oshirilishi umumiy miqdori 10 mln AQSH dollaridan oshiq mablagʻni tashkil etadi. Dastur 3 yillik muddatni oʻz ichiga qamrab olgan boʻlib, mamlakatimiz hukumatining qonun ustuvorligini taʼminlash, qonunchilik va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish hamda respublikada fuqarolik jamiyatini rivojlantirish kabi saʼy-harakatlarini qoʻllab-quvvatlashga yoʻnaltirilgan.
Dasturning asosiy maqsadlari – qonun ustuvorligini taʼminlashni qoʻllab-quvvatlash, yuristlar va sud-huquqi tizimi xodimlarining malakasini oshirish, fuqarolik jamiyati va NNT uchun qulay huquqiy muhitni shakllantirishdir.
Harakatlar strategiyasiga muvofiq, Oʻzbekistonda keng koʻlamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar amalga oshirilmoqda. Sud hokimiyati va kafolatlarining chin mustaqilligini mustahkamlash, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish, qonunchilikni takomillashtirish, jinoyatchilikka qarshi kurashish tizimi samaradorligini oshirish, huquqbuzarliklarni oldini olish, sud jarayonida tortishuvlilik tamoyilini toʻliq amalga oshirish, yuridik yordam va huquqiy xizmatlar koʻrsatish tizimini takomillashtirishga yoʻnaltirilgan qonun ustuvorligini taʼminlash va sud-huquq tizimini isloh qilish - ustuvor yoʻnalishlardan sanaladi.
USAID ning Oʻzbekistondagi sud-huquq islohotiga doir dasturining amalga oshirilishi oʻtgan yilning 8-iyunida Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va USAID oʻrtasida imzolangan Qonun ustuvorligini mustahkamlashni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha oʻzaro anglashuv memorandumida koʻzda tutilgan. Bu davlatimiz rahbarining AQSHga amalga oshirgan davlat tashrifi doirasida adliya vazirining Vashington shahrida imzolagan kelishuvlarining mantiqiy davomi boʻldi. Memorandum sud-huquq sohasidagi islohotlarini amalga oshirish va implementatsiya qilish boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasini qoʻllab-quvvatlashda asos boʻlib xizmat qiladi.
USAIDning Oʻzbekistonda sud-huquq islohotiga doir dasturi Adliya vazirligi hamda turli davlat organlari va tashkilotlari, fuqarolik jamiyati institutlari bilan hamkorlikda amalga oshiriladi. Mazkur dastur 2017-2021-yillarda Mamlakatimizni rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha harakatlar strategiyasida belgilangan asosiy maqsadlarga erishishga yangicha turtki boʻladi. Xususan, sud-huquq islohotlari boʻyicha dunyodagi eng yaxshi amaliyotlarni joriy etish, yuristlar salohiyatini oshirish hamda fuqarolik jamiyati institutlari va NTT lar faoliyati uchun qulay muhitni yanada rivojlantirish koʻzda tutilgan. Xususan, yuristlar malakasini oshirish boʻyicha yangi imkoniyatlar yaratiladi, qoʻshma tadqiqotlar oʻtkazish, kutubxonalar, onlayn-taʼlim va tadqiqot resurslari imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida AQSH universitetlari bilan sheriklik munosabatlari oʻrnatiladi. Shuningdek, fuqarolar va jamoatchilik ishtirokidagi nazorat mexanizmlarini ishlab chiqish modellarini yaratish va amaliy tadqiqotlar oʻtkazish, axborot bilan taʼminlash va huquqiy islohotlarni monitoring qilish uchun fuqarolik jamiyatining imkoniyatlarini rivojlantirish masalalari ham rejalashtirilgan.

Министерство юстиции и USAID реализуют совместную программу по судебно-правовой реформе более чем на 10 млн долларов
26 февраля в Ташкенте состоялся запуск Программы Агентства США по международному развитию (USAID) по судебно-правовой реформе в Узбекистане. В мероприятии принял участие министр юстиции Р. Давлетов, представители USAID и других международных организаций, институтов гражданского общества.
Для сведения: Реализация Программы USAID по судебно-правовой реформе в Узбекистане (JRUP) охватывает 3 летний период на общую сумму более 10 млн. дол. США, которая направлена на поддержку усилий правительства нашей страны по обеспечению верховенства закона, дальнейшему реформированию законодательной и судебно-правовой систем, а также в целях содействия росту и развитию гражданского общества в республике.
В числе основных целей программы — поддержка обеспечения верховенства закона, повышение профессионализма юристов и работников судебно-правовой системы, формирование благоприятной правовой среды для гражданского общества и ННО.
В соответствии со Стратегией действий в Узбекистане осуществляются многоплановые социально-экономические преобразования. Одно из приоритетных направлений — обеспечение верховенства закона и реформирование судебно-правовой системы, направленное на укрепление подлинной независимости судебной власти и гарантий надежной защиты прав и свобод граждан, совершенствование законодательства, повышение эффективности системы противодействия преступности и профилактики правонарушений, полную реализацию принципа состязательности в судебном процессе, совершенствование системы оказания юридической помощи и правовых услуг.
Реализация Программы USAID по судебно-правовой реформе в Узбекистане предусмотрена Меморандумом о взаимопонимании в области поддержки укрепления верховенства закона, подписанном Министерством юстиции Республики Узбекистан и USAID 8 июня прошлого года. Это стало логическим продолжением договоренностей достигнутых министром юстиции в Вашингтоне в рамках официального визита главы государства в США. Меморандум служит основанием для поддержки Республики Узбекистан в реализации и имплементации реформ в судебно-правовой сфере.
Программа USAID по судебно-правовой реформе реализуется в сотрудничестве с Министерством юстиции и другими государственными органами и организациями, институтами гражданского общества. Ожидается, что она придаст новый импульс деятельности по достижению основных целей, обозначенных в Стратегии развития страны на 2017—2021 годы. Предусмотрено внедрение лучших мировых практик судебно-правовых реформ, повышение потенциала юристов и дальнейшее развитие благоприятной среды для деятельности институтов гражданского общества и ННО.
В частности, будут созданы возможности для профессионального развития юристов, установлены партнерские отношения с университетами США для проведения совместных исследований, расширения возможностей библиотек, онлайн-обучения и исследовательских ресурсов. Намечены разработка механизмов надзора со стороны граждан и участия общественности путем создания моделей и проведения тематических исследований, развитие потенциала гражданского общества для обеспечения информационной поддержки и мониторинга правовых реформ.